Ćwicz o tej porze dnia, a szybciej schudniesz. To potwierdzone naukowo
Sama dieta nie wystarczy w walce ze zbędnymi kilogramami. Drugim, kluczowym elementem procesu odchudzania jest aktywność fizyczna. Badacze wskazali, o jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć, aby schudnąć. To bardzo cenna wskazówka. Sprawdź!
Nawet najlepsza dieta nie będzie efektywna bez aktywności fizycznej. Aby stracić na wadze, warto regularnie się ruszać. Kiedy najlepiej ćwiczyć: rano, w południe, a może wieczorem? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy z Kanady. Wnikliwe przeanalizowali dane ponad pięciu tysięcy osób w wieku powyżej 19. roku życia, które zostały zarejestrowane w bazie Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w latach 2003–2006.
Kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć?
Na podstawie uzyskanych informacji wysunęli ciekawe wnioski. Z ich obserwacji wynika, że osoby, które trenowały w godzinach porannych (między 6:00 a 9:00 rano) miały niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż ci, którzy ćwiczyli po południu lub wieczorem.
Jak wyjaśnili badacze, poranna aktywność fizyczna sprzyja odchudzaniu. Chodzi o to, że wysiłek fizyczny przed śniadaniem sprawia, że organizm spala więcej tłuszczu, a nie węglowodany. Według nich rozpoczęcie dnia od treningu zbawienne wpływa na metabolizm - zdecydowanie przyspiesza jego tempo, a później utrzymuje je przez większą część dnia. A to pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Najlepsza pora dnia na trening
Naukowcy stwierdzili też, że uprawianie aktywności fizycznej w godzinach porannych zwiększa prawdopodobieństwo wytrwania w tej treningowej rutynie. Zwykle jest tak, że w ciągu dnia odpuszczamy ćwiczenia ze względu na natłok różnych obowiązków. A rano jednak trudnej znaleźć taką wymówkę.
Doniesienia naukowe skomentował adiunkt kinezjologii, Cameron Mitchell z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie. Na wstępie zaznaczył, że wnioski są interesujące z punktu widzenia nauki, ale nie są wciąż wyczerpujące. – Potrzeba dalszych analiz, by dokładnie stwierdzić, jakie znaczenie dla efektywności ćwiczeń i utraty wagi ma pora wykonywania ćwiczeń. Należałoby przy tym wykluczyć wpływ innych kluczowych czynników – dodał.
Na proces odchudzania składa się kilka czynników. Jego fundamentem jest zdrowy tryb życia w połączeniu z aktywnością fizyczną. Wskazane jest również zrezygnowanie z używek (alkoholu i palenia papierosów) oraz wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów wysoko przetworzonych.
O swoim odkryciu badacze poinformowali na łamach czasopisma „Obesity”.