Ćwicz o tej porze dnia, a szybciej schudniesz. To potwierdzone naukowo

2023-09-26 13:23

Sama dieta nie wystarczy w walce ze zbędnymi kilogramami. Drugim, kluczowym elementem procesu odchudzania jest aktywność fizyczna. Badacze wskazali, o jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć, aby schudnąć. To bardzo cenna wskazówka. Sprawdź!

Ćwicz o tej porze dnia, a szybciej schudniesz. To potwierdzone naukowo
Autor: Getty Images Ćwicz o tej porze dnia, a szybciej schudniesz. To potwierdzone naukowo

Nawet najlepsza dieta nie będzie efektywna bez aktywności fizycznej. Aby stracić na wadze, warto regularnie się ruszać. Kiedy najlepiej ćwiczyć: rano, w południe, a może wieczorem? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy z Kanady. Wnikliwe przeanalizowali dane ponad pięciu tysięcy osób w wieku powyżej 19. roku życia, które zostały zarejestrowane w bazie Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w latach 2003–2006.

Regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Kiedy ćwiczyć, żeby schudnąć?

Na podstawie uzyskanych informacji wysunęli ciekawe wnioski. Z ich obserwacji wynika, że osoby, które trenowały w godzinach porannych (między 6:00 a 9:00 rano) miały niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż ci, którzy ćwiczyli po południu lub wieczorem.

Jak wyjaśnili badacze, poranna aktywność fizyczna sprzyja odchudzaniu. Chodzi o to, że wysiłek fizyczny przed śniadaniem sprawia, że organizm spala więcej tłuszczu, a nie węglowodany. Według nich rozpoczęcie dnia od treningu zbawienne wpływa na metabolizm - zdecydowanie przyspiesza jego tempo, a później utrzymuje je przez większą część dnia. A to pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Najlepsza pora dnia na trening

Naukowcy stwierdzili też, że uprawianie aktywności fizycznej w godzinach porannych zwiększa prawdopodobieństwo wytrwania w tej treningowej rutynie. Zwykle jest tak, że w ciągu dnia odpuszczamy ćwiczenia ze względu na natłok różnych obowiązków. A rano jednak trudnej znaleźć taką wymówkę.

Doniesienia naukowe skomentował adiunkt kinezjologii, Cameron Mitchell z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie. Na wstępie zaznaczył, że wnioski są interesujące z punktu widzenia nauki, ale nie są wciąż wyczerpujące. – Potrzeba dalszych analiz, by dokładnie stwierdzić, jakie znaczenie dla efektywności ćwiczeń i utraty wagi ma pora wykonywania ćwiczeń. Należałoby przy tym wykluczyć wpływ innych kluczowych czynników – dodał.

Na proces odchudzania składa się kilka czynników. Jego fundamentem jest zdrowy tryb życia w połączeniu z aktywnością fizyczną. Wskazane jest również zrezygnowanie z używek (alkoholu i palenia papierosów) oraz wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów wysoko przetworzonych.

O swoim odkryciu badacze poinformowali na łamach czasopisma „Obesity”.