Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania

2019-03-08 10:40

Chcesz wreszcie nauczyć się pływać, bo choć od miesięcy chodzisz na basen, to wciąż boisz się zanurzyć w wodzie i nie opanowałeś jeszcze techniki równomiernego oddychania? Poznaj 6 rad na temat pływania, dzięki którym szybciej nauczysz się utrzymywać na wodzie i z łatwością przepłyniesz kilka długości basenu.

Jak nauczyć się pływać? Sposoby na szybką naukę pływania różnymi stylami
Autor: thinkstockphotos.com Nauka pływania, jako jedna z nielicznych dyscyplin polecana jest wszystkim bez względu na wiek, kondycję fizyczną i stan zdrowia.

Spis treści

  1. Nauka pływania: samodzielnie czy z trenerem?
  2. Zalety pływania:
  3. Nauka pływania: zacznij z deską, makaronem lub płetwami
  4. Nauka pływania: łatwiej uczyć się w słonej wodzie morskiej
  5. Nauka pływania: nie bój się zanurzać głowy
  6. Nauka pływania: styl chętnie wybierany przez początkujących
  7. Nauka pływania: styl motylkowy zarezerwowany dla zaawansowanych
  8. W Monachium powstała szkoła pływania dla syren

Jeśli nie udało ci się nauczyć pływać w dzieciństwie, skorzystaj z poniższych rad. Poznaj kilka ważnych informacji na temat rozpoczęcia nauki pływania, bo im lepiej będziesz dawać sobie radę w wodzie, tym większą przyjemność sprawi ci zgłębianie kolejnych tajników tej dyscypliny.

Nauka pływania: samodzielnie czy z trenerem?

Najszybsze efekty nauki pływania zauważysz na zajęciach z trenerem. Instruktor obserwując każdy twój ruch na bieżąco skoryguje błędy. To pomoże w nauce odpowiedniej techniki i uchroni przed wyrobieniem niewłaściwych nawyków. Oprócz tego poznasz techniki oddychania i szybciej nauczysz się koordynacji ruchów kończyn i oddechu. Samodzielna nauka pływania wymaga o wiele więcej samozaparcia i determinacji, ale nie jest niemożliwa.

Nie przegap:

To ci się przyda

Zalety pływania:

  • jest dyscypliną dla wszystkich: niemowląt i dziadków, zdrowych i niepełnosprawnych;
  • zwiększa wytrzymałość i koordynację ruchową;
  • poprawia pracę serca i płuc, dzięki czemu utleniona krew lepiej krąży w całym organizmie;
  • aktywizuje więcej mięśni niż jakikolwiek inny sport.

Nauka pływania: zacznij z deską, makaronem lub płetwami

Bardzo przydatne do nauki pływania są płetwy oraz deska. Płetwy pomagają utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej, zwiększają efektywność pracy nóg, ułatwiają opanowanie techniki pływania, a mniej zaawansowanym zapewniają odpowiednią szybkość. Deska z kolei ułatwia utrzymanie się na powierzchni, a równocześnie pozwala doskonalić pracę nóg i rąk.

Dmuchane pływaki na ramiona są zupełnie nieprzydatne w trakcie nauki pływania, gdyż wymuszają niewłaściwą pozycję tułowia i nadają się jedynie do zabawy z małymi dziećmi.

Nauka pływania: łatwiej uczyć się w słonej wodzie morskiej

Każdy człowiek ma naturalną zdolność do utrzymywania się na powierzchni wody, należy tylko nauczyć się spokojnie i regularnie oddychać. Powietrze wciągane do płuc powoduje, że wprawni pływacy utrzymują się na wodzie przez dłuższy czas niemal w bezruchu.

Słona morska woda zapewnia znacznie lepszą pływalność, toteż niektórym łatwiej będzie nauczyć się pływać w morzu czy oceanie, oczywiście pod warunkiem zachowania ostrożności. W morzu nigdy nie należy pływać samemu i zawsze trzeba wcześniej sprawdzić głębokość i rodzaj brzegu, prognozę pogody oraz siłę i rodzaj prądów.

Nauka pływania: nie bój się zanurzać głowy

Najtrudniejszą przeszkodą do pokonania podczas nauki pływania jest dla wielu osób zanurzenie twarzy i położenie się płasko na wodzie. Takie ćwiczenia najlepiej wykonywać przy krawędzi basenu tak długo, aż organizm przyzwyczai się do nowych warunków.

Nauka pływania: styl chętnie wybierany przez początkujących

Najwięcej osób zaczyna od pływania stylem klasycznym - tak zwaną „żabką”. To doskonały sposób dla osób uprawiających rekreację, gdyż nie trzeba tu wkładać dużego wysiłku, choć prawidłowa „żabka” wymaga dobrej koordynacji i techniki. Ruchy powinny być symetryczne i zsynchronizowane.

Kraul na piersiach umożliwia najszybsze poruszanie się człowiekowi wpław. Wiele osób nazywa go stylem dowolnym, gdyż zawodnicy startujący w zawodach stylem dowolnym zwykle wybierają właśnie kraul.

Czytaj też:

Nauka pływania: styl motylkowy zarezerwowany dla zaawansowanych

Natomiast styl motylkowy czyli „delfin”, opracowany najpóźniej i zaprezentowany oficjalnie dopiero w 1952 roku wygląda bardzo efektownie, wymaga dużo siły, koordynacji ruchów i umiejętności falowania w wodzie. Falowanie to rytmiczne skoordynowane ruchy nóg i tułowia przypominające sposób poruszania się delfina, natomiast praca rąk podobna jest do ruchów motyla.

W Monachium powstała szkoła pływania dla syren

Źródło: DE RTL TV/x-news