Zalety pływania: wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup
Zalety pływania bywają nie do przecenienia. Pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie. Nawet jeśli nie umiesz pływać, możesz ćwiczyć w wodzie, zapisując się na zajęcia aqua aerobiku, który znakomicie modeluje sylwetkę. Poznaj zalety pływania.
Spis treści
- Zalety pływania: koryguje wady postawy i zwiększa pojemność płuc
- Dlaczego warto pływać i ćwiczyć w wodzie?
- Dopasuj styl pływania do tego, jakie mięśnie chcesz wzmocnić
- AEROBIK w wodzie
- Dla kogo polecane są ćwiczenia na basenie?
- Przeciwwskazania do aqua aerobiku
Pływanie przynosi same korzyści. Może być doskonałą formą aktywnego wypoczynku, pomagającą utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie, pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną.
Zalety pływania: koryguje wady postawy i zwiększa pojemność płuc
Ćwiczenia w wodzie, o ile są wykonywane poprawnie technicznie, nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup. Są znakomitym sposobem na korekcję wad postawy.
Pływanie ma korzystny wpływ na układ oddechowy, bo zwiększa się pojemność płuc. Jest wskazane dla osób po zawale serca, gdyż pobudza układ krążenia, i dla cierpiących na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych – jest przecież wzmacniającą mięśnie gimnastyką bez obciążenia stawów. Należy też do form ruchu, podczas których szybko spala się tkankę tłuszczową.
Umiejętność pływania ułatwia, a w niektórych przypadkach umożliwia uprawianie wszelkich sportów wodnych – od jazdy na nartach wodnych i windsurfingu po żeglarstwo, kajakarstwo. Choć pływać można nauczyć się w dowolnym momencie życia (nawet w wieku dojrzałym), najlepiej zacząć już w niemowlęctwie, kiedy często zachowany jest z okresu płodowego odruch zatrzymywania oddechu podczas zanurzenia głowy w wodzie. Dlatego maluchy nurkują jak wytrawni nurkowie. Potem wystarczy tylko utrwalić nawyk obcowania z wodą i nauczyć się pływać jednym z czterech stylów.
Nie przegap:
- Jak nauczyć się pływać? 6 faktów na temat nauki pływania
- ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?
Dlaczego warto pływać i ćwiczyć w wodzie?
- Pływanie wspomaga układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy.
- Poprawia elastyczność stawów i poprawia ich ruchomość.
- Gdy gimnastykujesz się w wodzie, ciało waży 1/10 swojej masy na lądzie.
- Przyspiesza regenerację po wysiłku oraz rozciąga i relaksuje mięśnie.
- Łagodzi bóle stawów, wysokie ciśnienie krwi i dolegliwości, które często pojawiają się w czasie ciąży (np. obrzęki).
- Pływanie koi i relaksuje dzięki regularnemu oddychaniu i wydzielaniu endorfin – hormonów szczęścia.
Dopasuj styl pływania do tego, jakie mięśnie chcesz wzmocnić
Najprostszym stylem pływania jest styl grzbietowy. Leżymy na plecach z twarzą wychyloną z wody (nie ma kłopotów z oddychaniem), rękami wykonujemy silne wymachy za siebie, zaś nogami mocne wybicia wody w górę. Gdy pływamy stylem grzbietowym, pracują mięśnie rąk i nóg, a także brzucha, pośladków, które trzeba spinać, by utrzymać się na wodzie w pozycji leżącej.
Pływanie żabką (to potoczna nazwa stylu klasycznego) w uproszczeniu polega na naśladowaniu ruchów pływającej żaby. Jest to symetryczny styl pływania – tzn. prawa i lewa strona ciała wykonują jednocześnie te same ruchy. Żabka rozbudowuje mięśnie klatki piersiowej, wzmacniając znacznie mniej mięśnie grzbietu. Podczas pływania intensywnie pracują mięśnie rąk i nóg.
Kraul jest najszybszym z czterech podstawowych stylów pływackich. Polega na wykonywaniu nożyc nogami, przy równoczesnym naprzemiennym ruchu rąk. Szybkość uzyskuje się za sprawą pracy rąk (70 proc.), praca nóg to zaledwie 30 proc.
Styl motylkowy (motylek, delfin) uważany jest za najtrudniejszy. Wymyślił go w 1935 r. fizyk Volney Wilson, który analizował ruchy ryb. Wymaga siły, koordynacji ruchów, umiejętności „falowania” w wodzie.
Czytaj też: Style pływackie - 5 najpopularniejszych technik pływania
AEROBIK w wodzie
Jeśli nie umiesz pływać, a chcesz poprawić kondycję fizyczną, elastyczność ciała, wymodelować sylwetkę, wzmocnić mięśnie, poprawić wygląd skóry, zredukować cellulit, zapobiec osteoporozie, nie mówiąc o dobrym samopoczuciu i schudnięciu – zapisz się na zajęcia z aqua aerobiku. To ćwiczenia przeniesione do basenu z sal fitness.
Czytaj też: Największe zalety AQUA AEROBIKU
Woda ułatwia wykonywanie ćwiczeń, które dla wielu bywają niemożliwe do zrobienia na sali. Nie obciążają kręgosłupa, stawów, więzadeł ani ścięgien. Niech nikt jednak nie sądzi, że są mniej efektywne niż te wykonywane na sali! Wykorzystuje się tu opór wody zastępujący ciężarki. Można się nieźle zmęczyć. Aqua aerobik polecany jest jako forma usprawnienia dla osób otyłych, po operacjach, cierpiących na artretyzm, mających problemy z układem kostno-stawowym.
Przy doborze ćwiczeń istotne jest wykorzystanie siły wyporu, która powoduje pozorną utratę ciężaru ciała, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń i wpływa na odciążenie stawów i kręgosłupa. Zajęcia odbywają się w rytm muzyki, która nadaje tempo. Instruktor na brzegu basenu pokazuje kolejne ćwiczenia. Jest ich wiele rodzajów w zależności od inwencji prowadzącego. Mamy aqua aerobik z elementami pilatesu, jogi, aqua fat burningu, step aerobiku, interwałów, dance, kick-boxingu, a nawet jazdy na rowerze!
Do ćwiczeń używane są różne przybory – pasy wypornościowe, hantle piankowe, ciężarki na kostki i nadgarstki, deski pływackie, rękawiczki oporowe i rurki piankowe.
Czytaj też: Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczeniaAqua zumba, czyli zumba w wodzie – zalety i efektyAquacycling - zalety pedałowania pod wodą
Dla kogo polecane są ćwiczenia na basenie?
Aqua fitness zalecany jest młodym i starszym, otyłym i szczupłym, zdrowym i z problemami zdrowotnymi, zestresowanym, kobietom w ciąży. Ćwiczą bardzo sprawni fizycznie i mający trudności z jakimikolwiek ćwiczeniami. Także ci, którzy chcą poprawić kondycję kręgosłupa i stawów albo po prostu dobrze się bawić.
Przeciwwskazania do aqua aerobiku
Pierwszym przeciwwskazaniem jest uczulenie na środki chemiczne, którymi odkażana jest woda. Uważać powinny również kobiety o zaburzonym pH pochwy, bo wtedy łatwiej o infekcję. I to też nie w wodzie, tylko siadając na brzegu basenu czy posadzce. Przeciwwskazaniami do ćwiczeń w wodzie są różne infekcje, m.in. okulistyczne, laryngologiczne, ginekologiczne, a także niektóre choroby układu krążenia, pokarmowego i oddechowego. Jeśli masz wątpliwości, czy iść na basen, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.
miesięcznik "Zdrowie"