Squash – zasady i technika gry w squasha dla początkujących

2018-03-19 10:23

Squash to gra, która pozwala solidnie zmęczyć, spalić morze kalorii, a przy tym daje mnóstwo radości z rywalizacji. Zasady gry w squasha nie są skomplikowane, jednak początkujący powinni poświęcić trochę czasu na doskonalenie elementów technicznych, takich jak zagrywka, odbijanie, poruszanie się po korcie. Sprawdź, jakie są zasady gry w squasha oraz dowiedz się, jak sport ten wpływa na sylwetkę i samopoczucie.

Squash – zasady i technika gry w squasha dla początkujących
Autor: thinkstockphotos.com Kort do squasha ma postać zamkniętej klatki z wyznaczonymi liniami.

Spis treści

  1. Czym jest squash?
  2. Historia squasha
  3. Zasady gry w squasha
  4. Zobacz, jak wygląda gra w squasha [WIDEO]
  5. Technika gry w squasha
  6. Efekty gry w squasha

Squash przyjęło się uważać za ulubiony sport pracowników korporacji. Dlaczego? Zapewne pogląd ten wynika z dość ograniczonego dostępu do kortów (wciąż większość znajduje się w dużych miastach), a także charakteru samej gry, która jest bardzo szybka, dynamiczna, wymaga dużego sprytu i zwinności.

Nie warto jednak sugerować się stereotypami, ponieważ z gry w squasha każdy może wynieść mnóstwo korzyści. Poza tym dziś squash nie jest już tak elitarny jak jeszcze kilka lat temu i stał się bardziej przystępny cenowo - kort można wynająć za ok. 30 zł, a rakiety zwykle dostępne są na miejscu w klubie.

Sprawdź, dlaczego warto uprawiać ten sport i jakie efekty daje regularna gra w squasha.

  1. Czym jest squash?
  2. Historia squasha
  3. Zasady gry w squasha
  4. Technika gry w squasha
  5. Efekty gry w squasha

Czym jest squash?

Squash to gra tylko na pozór podobna do tenisa. Oba te sporty łączy granie przy pomocy rakiet i piłki, ale ich zasady są nieco inne.

Celem zarówno tenisa, jak i squasha, jest takie odbicie piłki, by przeciwnik nie umiał sobie z nią poradzić. Jednak w squasha gra się nie na korcie przedzielonym siatką, lecz w specjalnym, zamkniętym pomieszczeniu (można powiedzieć w "klatce") z rozrysowanymi liniami, które tworzą granice boiska. Zawodnicy odbijają piłkę w taki sposób, by za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi (może odbijać się dowolną ilość razy od ścian bocznych i tylnej). Rozgrywka trwa do momentu, aż któryś z zawodników źle odbierze piłkę (np. dotknie ona 2 razy podłogi, przekroczy lub dotknie linii autu) lub utrudni odbiór przeciwnikowi (tzw. „stroke”).

Inne są też rakiety do gry w squasha – mają bardziej owalny kształt i są inaczej zbudowane niż rakiety tenisowe. Z kolei piłka jest mniejsza i lżejsza.

Czytaj też: Pulsometr - jaki wybrać? Przegląd zegarków sportowych

Historia squasha

Squash powstał na początku XIX wieku, a wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Sport ten narodził się z… nudy i braku ruchu, które doskwierały osadzonym w słynnym londyńskim więzieniu „The Fleet”. Więźniowie (a trzeba dodać, że byli to arystokraci skazani za oszustwa podatkowe), nie mogąc grać w tenisa, zaczęli odbijać piłkę od ścian. Było to ok. 1830 roku. Jednocześnie na taki sam pomysł wpadli uczniowie jednej z elitarnych brytyjskich szkół, którzy zamiast odbijać tradycyjną piłkę tenisową, zaczęli grać z użyciem przekłutej piłeczki, która przy kontakcie z podłożem ulegała lekkiemu zgnieceniu (stąd nazwa dyscypliny „squash” – po polsku „rozgniatać”).

Pierwsza wzmianka o squashu pojawiła się w 1890 roku w książce „The Badminton Library of Sports and Pastimes”. Ale dopiero kilkadziesiąt lat później wypracowano oficjalne reguły gry, które wcześniej zmieniały się kilkukrotnie (jak np. zmniejszenie punktów koniecznych do wygrania seta, a także rozmiarów boiska).

Warto zauważyć, że squash bardzo intensywnie rozwijał się w USA – pierwsze mistrzostwa w tej dyscyplinie odbyły się już w 1907 roku. Rozkwit sqasha przypada na lata 60., a sport ten najszybciej zyskiwał popularność w byłych koloniach brytyjskich. Do Polski squash trafił ok. 1997 r. i z każdym kolejnym rokiem rośnie grono jego entuzjastów.

Zasady gry w squasha

Punktacja

Pojedynek składa się z 5 setów. Set wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzyska 11 punktów (w przypadku remisu 10-10, trzeba zdobyć 2-punktową przewagę). Zwycięża ten gracz, który wygra 3 z 5 setów.

Serwis

Grę rozpoczyna się od serwisu. O tym, który zawodnik serwuje, decyduje losowanie poprzez zakręcenie rakiety. Gracze zgadują, którą stroną rakieta upadnie na podłogę.

Gracz serwujący musi co najmniej jedną stopą znajdować się w polu serwisowym (a przy tym żadną jej częścią nie dotykać linii). Wybiera pole po prawej lub lewej stronie boiska. Zagrywa tak, aby piłka odbiła się od przedniej ściany poniżej górnej linii autu i powyżej linii serwisowej. Następnie musi odbić się od przeciwległej ćwiartki boiska (z wyjątkiem sytuacji, gdy przeciwnik uderza z volleya).

Rozgrywka

Po serwisie przeciwnik musi właściwie odebrać piłkę odbić ją o przednią ścianę zanim drugi raz odbije się od podłogi. Musi uważać, by nie skierować jej na aut (tzn. nie może się wyjść poza linię autu ani jej dotknąć). Piłka może odbijać się od ścian bocznych i tylnych.

Rozgrywka trwa, dopóki jeden z graczy nie popełni błędu i źle odbierze piłkę. Wtedy punktowany jest przeciwnik i tak aż do 11 punktów, co oznacza wygrany set.

Sprawdź też: 11 najlepszych aplikacji fitness [LISTA]

Zobacz, jak wygląda gra w squasha [WIDEO]

Technika gry w squasha

Technicznie gra w squasha podobna jest do gry w tenisa – to z niej zaczerpnięte są podstawowe chwyty i zagrania.

Przed każdym treningiem squasha pamiętaj o rozgrzewce! To sport bardzo dynamiczny, a przez to stwarza ryzyko kontuzji.

Rakietę trzyma się tzw. chwytem „V”, tzn. krawędź boczna rączki musi znajdować się centralnie między kciukiem a palcem wskazującym. Następnie należy lekko odchylić dłoń tak, aby rakieta wskazywała godzinę 13. Kąt między rakietą a przedramieniem powinien wynosić ok. 90 stopni.

W squashu stosuje się też znane z tenisa uderzenia backhandem i forehandem.

  • Forehand – stajemy przodem do prawej ściany boiska, z lewą nogą wysuniętą do przodu.
  • Backhand – stajemy przodem do lewej ściany boiska, z prawą nogą wysuniętą do przodu.

Uderzenia najlepiej ćwiczyć pod okiem profesjonalnego instruktora, ponieważ pełne są niuansów technicznych, które mają duży wpływ na dokładność odbicia i kierunek lotu piłki.

Ważne

Po odbiciu trzeba zrobić przeciwnikowi miejsce na dojście do piłki i uderzenie. Przeszkadzanie mu jest zabronione i może skutkować utratą punktu.

Odbieranie piłki w momencie, gdy istnieje ryzyko uderzenia rakietą przeciwnika, także jest zabronione.

Efekty gry w squasha

Squash to jeden ze sportów najskuteczniej spalających tkankę tłuszczową – w trakcie godzinnej rozgrywki można spalić nawet 800 kcal! (niektóre źródła podają jeszcze więcej, ale zależy to od stopnia zaawansowania zawodników i tempa gry). Oprócz tego bardzo wszechstronnie rozwija całe ciało, ponieważ angażuje do pracy wszystkie partie mięśniowe. Podczas squasha mocno pracują nogi, ramiona, brzuch, a także cały tułów. Można więc za jednym razem schudnąć, a także wymodelować sylwetkę.

Zobacz też: Jak spalić 300, 500 i 1000 kcal? Przykłady ćwiczeń i aktywności

Regularna gra w squasha przyczynia się też do poprawy koordynacji ruchowej i zwiększa wydolność. Dzięki temu świetnie wpływa na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca. Ponadto, uderzając piłkę można w kontrolowany sposób wyładować złą energię, pozbyć się stresu i napięć skumulowanych w ciele.

Gra w squasha to zdrowy wysiłek, który pozwala zapomnieć o problemach, wyluzować się i czerpać czystą radości z rywalizacji.