300 brzuszków – efekty programu. Czy warto?

2021-11-26 12:53

Efektem programu 300 brzuszków ma być płaski, jędrny i umięśniony brzuch. Ile w tym prawdy? Wykonując program 300 brzuszków, na pewno wzmocnisz swoje mięśnie brzucha, ale nie spalisz kalorii ani nie uzyskasz imponującego sześciopaka. Za to bardzo prawdopodobne, że nadwyrężysz kark oraz nabawisz się bólu kręgosłupa. Sprawdź, jakie efekty daje program 300 brzuszków i zobacz, jak wypada w porównaniu z innymi treningami na płaski brzuch, m.in. A6W i fat burning.

kobieta w stroju sportowym wykonująca brzuszki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 300 brzuszków – na czym to polega?
  2. 300 brzuszków – efekty programu
  3. 300 brzuszków – uważaj na kręgosłup!
  4. 300 brzuszków – porównanie z innymi treningami na płaski brzuch
  5. 300 brzuszków - czy warto rozpoczynać program?

Program 300 brzuszków reklamowany jest jako trening dający wszechstronne efekty: ma wyszczuplać brzuch i redukować oponkę, wzmacniać mięśnie w okolicach pasa, a także pomóc w uzyskaniu upragnionego sześciopaka. Rzekomych zalet programu jest tak wiele, że osobom chcącym schudnąć często przesłaniają one potencjalne szkody, które można sobie wyrządzić stosując go. A tych może być dużo, szczególnie wtedy, gdy cel zrobienia 300 brzuszków stawia sobie osoba, która ma bardzo słabe mięśnie i zaczyna kompletnie od zera.

Sprawdź, czy warto przystąpić do programu 300 brzuszków i na jakie efekty możesz liczyć.

Brzuszki na 12 sposobów

300 brzuszków – na czym to polega?

Program 300 brzuszków polega na robieniu każdego dnia określonej liczby brzuszków przez ok. 20 tygodni. 6 dni w tygodniu przeznaczonych jest na treningi, a w ostatni, siódmy dzień sprawdzamy swoje postępy. Wtedy trzeba zrobić maksymalną ilość spięć, ile tylko damy radę. Jeśli w teście wykonaliśmy więcej brzuszków niż na koniec poprzedniego cyklu – możemy przejść do dalszego etapu programu. Ostatecznym celem jest zrobienie 300 brzuszków jednego dnia.

300 brzuszków – efekty programu

W założeniu program 300 brzuszków ma:

  1. spalić tłuszcz na brzuchu;
  2. ujędrnić brzuch;
  3. wzmocnić mięśnie brzucha;
  4. wyrzeźbić mięśnie brzucha.

Każdemu z tych punktów warto przyjrzeć się oddzielnie.

Czy program 300 brzuszków odchudza?

NIE. Wykonując codziennie nawet 200 brzuszków spalisz minimalną ilość kalorii. Efekt odchudzający uzyskasz pod warunkiem, że będziesz stosować odpowiednią dietę oraz ćwiczyć aeroby. To dlatego, że spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się dopiero wtedy, gdy twój dzienny bilans kaloryczny jest ujemny, więc organizm zmuszony jest pobierać energię ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Dodatkowym bodźcem przyspieszającym odchudzanie jest trening kardio, który pobudza metabolizm i dodatkowo nasila pobór energii z tłuszczów.

Musi on jednak trwać co najmniej pół godziny dziennie, a w czasie jego wykonywania puls powinien oscylować w granicach 60-70% tętna maksymalnego (HRmax).

Czytaj też: Zasady treningu na spalanie tłuszczu

Czy program 300 brzuszków ujędrnia brzuch?

Brzuszki, tak jak inne ćwiczenia bazujące na skurczu mięśni, wzmagają produkcję kolagenu, a tym samym ujędrniają i uelastyczniają skórę. Stosując program 300 brzuszków pozbędziesz się trzęsącej się „galaretki”, ale efekt nie będzie tak dobry jak przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń na różne partie mięśni brzucha, w tym mięśnie poprzeczne. To właśnie one w największym stopniu odpowiadają za wygląd okolic pasa sprawiając, że brzuch jest zwarty i płaski. Żeby je wzmocnić, należy wprowadzić do treningu więcej wariantów spięć.

Czy program 300 brzuszków wzmacnia mięśnie brzucha?

Brzuszki proste, na których opiera się program 300 brzuszków, istotnie wzmacniają mięśnie proste brzucha. Ale to tylko jedna z trzech partii mięśniowych w tych okolicach – są jeszcze skośne i poprzeczne. Te nie staną się silniejsze dzięki zwykłym spięciom. Żeby brzuch naprawdę stał się mocny i twardy, wszystkie mięśnie muszą być zaangażowane do pracy. Taki efekt mogą dać tylko wszechstronne ćwiczenia aktywujące skosy, mięśnie poprzeczne, proste i głębokie.

Sprawdź: 6 prostych nawyków, które pomogą ci schudnąć z brzucha

Czy program 300 brzuszków pomaga uzyskać sześciopak?

Ćwicząc według programu 300 brzuszków niestety nie uzyskasz sześciopaka. Mięśnie lekko się zarysują, ale żeby wyrzeźbić na brzuchu prawdziwy kaloryfer, potrzebne są bardziej różnorodne ćwiczenia. Poza tym, jeśli zmagasz się z oponką, najpierw musisz spalić tłuszcz przykrywający mięśnie. Dopiero potem można zabrać się z rzeźbę.

Czytaj też:

Ważne

300 brzuszków – uważaj na kręgosłup!

Program 300 brzuszków wymaga robienia codziennie kilkudziesięciu spięć brzucha, a w końcowej fazie nawet kilkuset. Trzeba pamiętać, że to ćwiczenie w dużym stopniu obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Nawet jeśli jest wykonywane poprawnie, przy tak wielu powtórzeniach szyja będzie nadwyrężona.

Co gorsze, w programie nie ma ani jednego dnia na odpoczynek! Oznacza to, że przeciążony kręgosłup i mięśnie nie mają wystarczająco dużo czasu na regenerację. Efektem tak forsownych treningów może być ból, wyczerpanie i utrata motywacji do dalszych ćwiczeń.

300 brzuszków – porównanie z innymi treningami na płaski brzuch

Poniżej znajdziesz inne przykłady treningów na brzuch, które mogą okazać się lepsze niż program 300 brzuszków. Większość z nich sprawdza się lepiej w rzeźbieniu i wzmacnianiu mięśni, a przy tym są bezpieczniejsze. Oto porównanie efektów, jakie możesz uzyskać wybierając poszczególne treningi:

spala tłuszcz wszechstronnie wzmacnia mięśnie brzucha modeluje i ujędrnia brzuch rzeźbi mięśnie brzucha wzmacnia mięśnie głębokie brzucha
300 brzuszków nie tylko mięśnie proste tak tylko mięśnie proste nie

ABS szybkie brzuszki

nie tak tak tak nie

Aerobiczna 6 Weidera (A6W)

nie tylko mięśnie proste tak tylko mięśnie proste nie

Wyzwanie: płaski brzuch w 30 dni

nie tak tak tak tak

Fat burning

tak tak tak tak tak

Trening na sześciopak

nie tak tak tak nie

Trening na mięśnie głębokie brzucha

nie tak tak nie tak

300 brzuszków - czy warto rozpoczynać program?

Zrobienie kilkuset spięć brzucha jednego dnia wydaje się imponującym osiągnięciem i prawdopodobnie dlatego tak wiele osób przystępuje do programu 300 brzuszków. Każdy myśli, że dochodząc do takiego poziomu będzie mógł pochwalić się płaskim, umięśnionym brzuchem bez ani jednej fałdki.

Warto jednak uświadomić sobie, że choć nazwa programu brzmi atrakcyjnie, wykonywanie cały czas tylko jednego ćwiczenia nie przynosi tak naprawdę żadnych korzyści poza wzmocnieniem pojedynczej partii mięśniowej. A ciało składa się przecież z 500 mięśni! Ich praca się uzupełnia, dlatego nie da się dojść do zadowalającej formy, a tym bardziej schudnąć, pracując tylko nad jednym obszarem ciała. Żeby uzyskać płaski, jędrny brzuch, trzeba stosować i treningi aerobowe, które pobudzą do pracy całe ciało, i treningi wzmacniające na różne partie mięśni brzucha.

Z tego powodu program 300 brzuszków nie jest najlepszym treningiem dla osób chcących spalić tłuszcz i wymodelować brzuch. Może być ciekawym wyzwaniem dla kogoś, kto jest wysportowany i chce się sprawdzić, ale zupełnie początkującym nie przyniesie większych efektów.

Czytaj także:

Sonda
Jak tam z twoją formą?