TKANKA TŁUSZCZOWA - magazyn energii i ochrona przed utratą ciepła

2011-05-11 9:45

Tkanka tłuszczowa pełni istotne funkcje w naszym organizmie. Zabezpiecza organy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. Ponadto jest magazynem energii i chroni organizm przed utratą ciepła. Podczas stosowania np. diety odchudzającej organizm spowalnia metabolizm i sięga do rezerw zawartych w tkance tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa zbudowana jest z komórek tłuszczowych zwanych adipocytami, które powstają do drugiego roku życia.

Obok zapasów glukozy w mięśniach oraz wątrobie (w postaci glikogenu) tkanka tłuszczowa jest najważniejszą rezerwą energii w naszym organizmie. Zgromadzone w jej postaci kalorie wystarczą na ok. 40 dni przeżycia bez żadnego pożywienia! Ponadto pełni ona też m.in. funkcję termoizolacyjną – chroni przed utratą ciepła.

Komórki tworzące tkankę tłuszczową

Jak powstają komórki tłuszczowe, czyli adipocyty? Nadmiar energii, pochodzącej przede wszystkim z cukrów, drogą krwiobiegu trafia do podskórnych preadipocytów. Te, przy udziale swoistego białka o nazwie PPAR-gamma, przekształcają się w dojrzałe adipocyty, które charakteryzują się 3-krotnie mniejszą masą w porównaniu z komórkami mięśniowymi, przy znacznie większej wydajności energetycznej. Warto podkreślić, że adipocyty powstają do 2. roku życia, później ich ilość pozostaje niezmienna, zmienia się jedynie ich objętość. Podczas niedoborów energetycznych, jakie występują w trakcie stosowania diet odchudzających, organizm przestawia się na tryb „alarmowy”. Oznacza to, że obniża wówczas metabolizm, spowalnia niektóre przemiany, sięga po inne zapasy energetyczne, jak np. glikogen. Celem tych przemian jest zachowanie rezerw tłuszczowych.

Hormony rządzą spalaniem tkanki tłuszczowej

Noradrenalina jest hormonem, który łącząc się ze swoim receptorem w błonie komórkowej, daje sygnał do rozbicia cząstek tłuszczu na mniejsze formy. Część tych form „spalają” pracujące mięśnie, pozostała część, przy udziale hormonów tarczycy, wpływa na powstawanie białek spalających kolejne cząstki tłuszczu z jednoczesnym wyzwoleniem ciepła (jest to proces termogenezy). W codziennym menu możemy znaleźć wiele produktów, które obfitują w substancje działające na zasadzie noradrenaliny, hormonów tarczycy czy stymulujących rozpad sobie podobnych kwasów tłuszczowych.

miesięcznik "Zdrowie"