9 ćwiczeń na wzdęcia i gazy
Wzdęcia to uciążliwa dolegliwość i każdy ma na nią swój sposób. Jedni piją ziółka, inni stosują dietę a jeszcze inni... ćwiczą. Zobacz, jakie ćwiczenia pomagają zlikwidować wzdęcia.
Spis treści
- Wzdęcia – jak ćwiczyć?
- Ćwiczenia na wzdęty brzuch
- Chcesz mieć płaski brzuch? Nie jedz tych 5 produktów [WIDEO]
Jedną z metod walki z uciążliwymi wzdęciami są odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia na wzdęty brzuch nie powinny być jednak stosowane zawsze, przy każdych wzdęciach. W pierwszej kolejności należy wykluczyć poważne przyczyny np. choroby, które są odpowiedzialne za problemy z gazami w jelitach. Jeśli wzdęcia są bolesne i często nawracają, koniecznie należy to skonsultować z lekarzem i dopiero za jego zgodą rozpocząć ćwiczenia.
Najlepsze efekty ćwiczeń widać w przypadku, gdy odpowiedzialnym za wzdęcia jest dysfunkcja odcinka piersiowo-lędźwiowego. W takim przypadku zaleca się ćwiczenia rozciągające, które poprawiają kondycję kręgosłupa.
Wzdęcia – jak ćwiczyć?
Ćwiczenia na wzdęcia to bardzo spokojna i powolna forma aktywności. Niektóre z ćwiczeń wchodzą w zakres pilatesu, jogi i stretchingu. Oto przykłady ćwiczeń na wzdęty brzuch.
Ćwiczenia na wzdęty brzuch
Ćwiczenie nr 1
Kładziemy się na lewym boku, prawą nogę uginamy w kolanie i stawie biodrowym – lewa noga jest wyprostowana. Prawą rękę wyciągamy do tyłu, kierując wnętrze dłoni do góry. Lewą rękę opieramy na kolanie prawej nogi. W tej pozycji koncentrujemy się na wykonywaniu spokojnych oddechów. Staramy się całkowicie rozluźnić mięśnie. Jeśli ćwiczenie jest dobrze wykonywane, ciało będzie próbowało swobodnie odwracać się w prawą stronę, a prawa ręka będzie dążyć do podłoża. Ćwiczenie kontynuujemy przez 2 minuty.
Czytaj też: 5 sposobów na płaski brzuch
Ćwiczenie nr 2
Siadamy na krześle postawionym pod ścianą, z nogami ugiętymi w kolanach – kąt prosty, w lekkim rozkroku. Staramy się obrócić tułów w prawą stronę i dotknąć dłońmi ściany po tamtej stronie, głowa powinna podążać za tułowiem. Skrajny skręt utrzymujemy kilka sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy.
Ćwiczenie nr 3
Siadamy na krześle, prawym bokiem do ściany. Lewy pośladek powinien znajdować się poza siedziskiem. Lewą dłonią ponad głową dotykamy ściany, z jednoczesnym obniżeniem lewego barku. Staramy się wygiąć tułów w prawą stronę i utrzymać tę pozycję kilka sekund, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 6 razy i zmieniamy stronę.
Polecany artykuł:
Ćwiczenie nr 4
Siadamy na krześle przodem do ściany, w lekkim rozkroku. Zginamy ręce w łokciach i opieramy się przedramionami i dłońmi o ścianę. Próbujemy maksymalnie wygiąć kręgosłup do góry (zgarbić się) i luźno opuścić głowę. Pozycję należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć 6 razy.
Ćwiczenie nr 5
To modyfikacja ćwiczenia nr 4. Przyjmujemy pozycję taką samą, ale zamiast wyginać kręgosłup, maksymalnie prostujemy go, jak najdalej wychylając się do przodu. Ręce i ramiona oparte są wciąż na ścianie. W takim wyprostowaniu pozostajemy kilka sekund, Ćwiczenie powtarzamy 6 razy.
Sprawdź: Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki [WIDEO]
Ćwiczenie nr 6 – joga
Siadamy na podłodze. Ręce opieramy za plecami, a wyprostowane nogi unosimy jak najwyżej (stopy wyżej niż głowa). Utrzymujemy równowagę dzięki napiętym mięśniom pośladków. Wytrzymujemy w takiej pozycji około 30 sekund, stabilizujemy oddech.
Chcesz mieć płaski brzuch? Nie jedz tych 5 produktów [WIDEO]
Polecany artykuł:
Ćwiczenie nr 7 – joga
Siadamy na podłodze, prostujemy nogi. Uginamy prawą nogę w kolanie tak, by łydka prawej nogi dotykała uda lewej nogi. W tej pozycji staramy się obrócić tułów o 90 stopni w lewo, prawy łokieć musi być oparty o wewnętrzną stronę prawego kolana. Próbujemy pogłębić ruch do maksimum. Wytrzymujemy tak pół minuty i zmieniamy stronę.
Ćwiczenie nr 8 – joga
Kładziemy się na brzuchu na twardym podłożu, nogi złączone i wyciągnięte. Czołem opieramy się na podłodze, a ręce kładziemy wzdłuż tułowia tak, by dłonie były skierowane ku górze. Próbujemy rozluźnić ciało, po czym napinamy pośladki i kością łonową staramy się docisnąć do podłogi. Ręce kierujemy w stronę stóp, ściągamy łopatki i skręcamy ramiona do wewnątrz. Wdychając powietrze odrywamy klatkę piersiową od podłoża, jednocześnie unosząc nogi nad podłoże bez uginania. Utrzymujemy tę pozycję w maksymalnym kącie przez pół minuty. Szyja powinna być luźna, głowa może być zwrócona na wprost lub do góry. Po upływie tego czasu powoli rozluźniamy ciało i delikatnie opadamy na podłogę. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.
Ćwiczenie nr 9
Kładziemy się płasko na plecach na podłodze. Ręce powinny być prostopadle do tułowia ułożone na podłożu, wnętrzem dłoni do góry. Wdychając powietrze, podnosimy zgięte w kolanach nogi i utrzymujemy tę pozycję kilka sekund. Spokojnie oddychamy. Następnie z wydechem odkładamy zgięte nogi na podłogę, ale skierowane na prawą stronę. Głowa powinna być zwrócona w kierunku przeciwnym. W takiej pozycji pozostajemy kilka sekund, po czym podnosimy zgięte nogi do góry i przekładamy na lewą stronę, kierując głowę w stronę prawą. Znowu czekamy kilka sekund.
Polecany artykuł:
Wzdęcia – czym są i co je powoduje?
Wzdęcia zwane również bębnicą jelit i żołądka to objaw nagromadzonych podczas trawienia gazów w jelitach. Napuchnięte jelita powodują wzdęcia brzucha. Pojawia się dyskomfort spowodowany rozpieraniem brzucha od środka. Czasem objawem towarzyszącym wzdęciom są bolesne skurcze jelit, odgłosy przelewania dochodzące z brzucha lub nadmierne oddawanie gazów.
Przyczyną wzdęć jest zaburzenie procesu trawienia. Mogą się do tego przyczynić m. in. połykanie powietrza podczas jedzenia czy po prostu zła dieta (nadmiar soli, cukru lub nabiału). Nadmiar gazów w jelitach może być efektem problemów z drożnością i prawidłowym funkcjonowaniem jelit lub oznaką choroby niektórych narządów wewnętrznych np: trzustki, jelit, dróg żółciowych, otrzewnej.
Ciekawostką może być dla wielu fakt, że przyczyna wzdęć może leżeć również w problemach z kręgosłupem. Inne czynniki, które mogą powodować wzdęty brzuch to: zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, stres lub alergia pokarmowa.
Wzdęcia to problem dość powszechny i dotyka większości społeczeństwa choćby incydentalnie. W większości przypadków to niegroźna dolegliwość, ale nieprzyjemna i dokuczliwa.
Polecany artykuł: