Hula-hoop na mięśnie brzucha i talię: jak ćwiczyć, żeby schudnąć?
Ćwiczenia z hula-hoop to nie tylko świetna zabawa. Kręcenie plastikową obręczą jest naprawdę bardzo skuteczne. Hula-hoop modeluje sylwetkę (regularne kręcenie sprawia, że brzuch staje się twardszy, bardziej płaski i pojawia się ładne wcięcie w talii). Oprócz tego kręcenie hula-hoop poprawia ogólną kondycję i nastrój.
Spis treści
- Hula-hoop: ile ćwiczyć, żeby zobaczyć efekty?
- Ćwiczenia z hula-hoop
- Jakie hula-hoop wybrać?
- Propozycje hula-hoop o różnych parametrach
Hula-hoop przede wszystkim odchudzi brzuch i ładnie wymodeluje talię. Pierwsze efekty (np. kilka centymetrów w talii mniej) widoczne są już po dwóch tygodniach regularnych treningów z kołem.
Drugą dużą zaletą hula-hoop jest poprawa postawy ćwiczącego. Długie kręcenie kołem wymaga wyprostowanej sylwetki, dlatego ćwiczenia poprawiają postawę i wzmacniają kręgosłup, a także modelują pośladki. Trening z hula-hoop może także z powodzeniem zastąpić tradycyjną rozgrzewkę przed właściwym treningiem.
Hula-hoop: ile ćwiczyć, żeby zobaczyć efekty?
Jednorazowy trening powinien trwać dłużej niż 30 minut. Dopiero po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Podczas każdej sesji spala się około 200 kalorii, a pierwsze efekty pojawiają się już po 2 tygodniach codziennego kręcenia.
Dobrym pomysłem na zwiększenie motywacji do ćwiczeń z hula-hoop jest zmierzenie obwodu talii przed pierwszym treningiem i po dwóch tygodniach. W zależności od budowy i predyspozycji obwód może zmniejszyć się od 1 do 2 centymetrów.
Ćwiczenia z hula-hoop
Ćwiczenie na zgrabną talię
Kręciłaś hula-hoopem w dzieciństwie, a teraz chciałabyś do tego wrócić? Stan w małym rozkroku, lekko ugnij nogi w kolanach i napnij brzuch. Chwyć rękami hula-hoop w taki sposób, żeby znalazło się na wysokości pasa.
Oprzyj obręcz o jeden bok i delikatnym ruchem rąk wpraw ją w ruch. Od razu poruszaj biodrami, starając się utrzymać hula-hoop na wysokości pasa. Nie przejmuj się, że na początku będzie spadało po kilku obrotach. Chwila wytrwałości wystarczy, że bez przerwy kręcić nawet po kilkanaście minut.
Ale hula-hoop to nie tylko kręcenie kołem na wysokości pasa. Po opanowaniu podstawowego „kroku” spróbuj kręcić w taki sposób, żeby koło wędrowało w górę (aż pod pachy) i w dół (na biodra). Potem możesz próbować kręcić kołem na szyi, na ręce lub nodze.
Ćwiczenie ujędrniające uda i pośladki
Postaw hula-hoop przed sobą, delikatnie opierając się o jego krawędź. Napnij brzuch i oddychaj podczas każdego ruchu. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a lewą podnieś w bok, tak, żeby poczuć rozciąganie uda.
Palce stopy kieruj do przodu. Wytrzymaj chwilę i powoli opuść nogę (kontroluj ten ruch, nie pozwól nodze bezładnie opaść). Powtórz ćwiczenie 15 razy i zmień nogę.
Ćwiczenie na piękny dekolt
Stań w rozkroku na szerokość bioder, lekko ugnij kolana i wciągnij brzuch. Ręce wyciągnij przed siebie na wysokości klatki piersiowej. Złap hula-hoop na godzinie trzeciej i dziewiątej. Ściśnij obręcz tak mocno, żeby zmieniła kształt na owalny i lekko ugnij łokcie. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund. Potem powoli rozluźnij uścisk. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Jakie hula-hoop wybrać?
Na początek kup lekkie, duże hula-hoop o szerokiej obręczy, bo z takim najłatwiej zacząć. Trening z lekkim hula-hoop nie jest też wyczerpujący. Kiedy opanujesz już sztukę kręcenia kołem w obie strony do tego stopnia, że będziesz w stanie kręcić przez kilkanaście minut bez przerwy, możesz przejść na wyższy poziom.
Lepsze efekty zauważysz, kiedy zaczniesz kręcić cięższym kołem z masującymi wypustkami. Konstrukcja takiego koła pobudza mięśnie do intensywniejszej pracy. Jeśli twoje mięśnie nie są wystarczająco silne i hula-hoop powoduje widoczne ślady, lepiej użyj lżejszego.
Jeśli chcesz ćwiczyć jeszcze intensywniej, kup małe koło – im mniejsza średnica, tym szybciej i mocniej trzeba kręcić, żeby koło nie spadło.
Czytaj też:
- Kółko do ćwiczeń mięśni brzucha - jak go używać i jakie daje efekty?
- Wyzwanie hula hoop: smukła talia i mocny brzuch w 30 dni
- Ćwiczenia z hula-hoop po ciąży. Jakie hula-hoop wybrać: z wypustkami czy bez?
- Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki
Uwaga na hula-hoop z wypustkami!
W internecie znaleźć można mnóstwo zdjęć osób z siniakami na brzuchu i na plecach po kręceniu hula-hoop. Spowodowane są przez koła z wypustkami, które uderzając w słabe mięśnie, powodują mikrourazy. W obrębie tych partii ciała znajdują się organy wewnętrzne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Po jednym razie nie powinny pojawić się problemy zdrowotne, ale regularne obijanie nerek może w przyszłości mieć poważny wpływ na ich kondycję.