Ćwiczenia na uczucie ciężkich nóg: zimowe treningi
Uczucie ciężkich nóg, opuchniętych kostek oraz ból w pachwinach i pod kolanami można zmniejszyć regularnie ćwicząc. Treningi poprawiające krążenie na świeżym powietrzu polecane zimą to nordic walking lub zwykłe spacerowanie, biegówki i łyżwy. Odważni mogą spróbować morsowania, a każdy - powinien stosować profilaktykę.
Spis treści
- Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: spacer i nordic walking
- Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: biegówki
- Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: łyżwy
- Chcesz poprawić krążenie? Zostań morsem
- Nie tylko sport zmniejszy uczucie ciężkich nóg - załóż ciepłe rajstopy!
Ciężkie i opuchnięte nogi mogą być sygnałem zbliżającej się choroby żylakowej. Te pierwsze objawy to dzwonek alarmowy, żeby zadbać o zdrowie. Warto w tym celu wykorzystać zimowe miesiące, aby latem cieszyć się uczuciem lekkości nóg i ich pięknym wyglądem.
Tendencje do żylaków mają zazwyczaj osoby, które pracują w siedzącej lub stojącej pozycji, wiele godzin spędzając bez ruchu. Szczególnie one powinny zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej, aby pobudzić krążenie. - Nawet dwadzieścia minut ćwiczeń dziennie wpłynie pozytywnie na osłabione zastawki żylne i poprawi krążenie w nogach - tłumaczy Tomasz Nasierowski, ekspert portalu przeciwzylakowa.pl. Bez względu na to, jaki sport wybierzesz, pamiętaj żeby zachować regularność w treningach.
Czytaj też: Jak wybrać aktywność fizyczną, która najbardziej ci odpowiada?
Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: spacer i nordic walking
Najprostszym sposobem na pobudzenie krążenia jest spacerowanie. Zimowe spacery mają to do siebie, że przez niską temperaturę powietrza zmuszają do przyspieszenia tempa, gdyż chcemy w ten sposób nieco się rozgrzać. Idąc szybkim marszem pobudzisz i dotlenisz całe ciało.
Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, podczas uprawiania nordic walkingu. Podczas treningu ze specjalnymi kijkami intensywnie pracują nie tylko nogi, ale również ręce. Nordic walking nie tylko zapobiega żylakom i rzeźbi nogi, pomoże ci też w pozbyciu się bólów pleców i kręgosłupa.
Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: biegówki
Pada śnieg i zasypało całą okolicę? Świetnie! To wymarzone warunki na narty biegówki. Bieganie na nartach to sport aerobowy, silnie zwiększający wydolność organizmu. Właśnie dlatego sportowcy, szczególnie wioślarze, kajakarze i kolarze, zimą przygotowują się do sezonu letniego właśnie na biegówkach. W trakcie tej aktywności pracują duże mięśnie całego ciała, nogi i ręce. Trenując biegi narciarskie, poza wzmocnieniem wydolności organizmu, zyskasz smukłą figurę, bo w ciągu godziny spalisz aż 574 kalorie.
Co pomoże na uczucie ciężkich nóg: łyżwy
Gdy chwyci mróz i w pobliżu masz lodowisko, możesz założyć łyżwy i przypomnieć sobie beztroskie chwile z dzieciństwa, a przy okazji zrobić coś dobrego dla swoich nóg. Wzmocnisz ich mięśnie, dzięki czemu krew znajdująca się w nogach będzie lepiej transportowana do wyższych partii ciała. Poza tym jazda na łyżwach, podobnie jak narciarstwo, pomoże ci zgubić kilka zbędnych kilogramów.
Czytaj też: Jakie łyżwy kupić? Czym kierować się przy wyborze łyżew?
Chcesz poprawić krążenie? Zostań morsem
Jeśli jesteś typem szukającym wrażeń, możesz spróbować morsowania. To zdecydowanie najbardziej ekstremalny sport spośród tutaj wymienionych, przynosi też wymierne rezultaty. Krew, która pod wpływem lodowatej wody odpływa z kończyn i koncentruje się w głębiej położonych naczyniach krwionośnych, odżywia narządy wewnętrzne. Po wyjściu z wody i ponownej, obowiązkowej rozgrzewce, następuje silne ukrwienie skóry, stawów, mięśni nóg i rąk. Takie hartowanie ciała wpływa na poprawę krążenia i wzmacnia kondycję.
Oprócz tego, podczas morsowania organizm wytwarza endorfiny, więc po pływaniu czujemy się po prostu szczęśliwsi. Zimowe kąpiele to aktywność dla każdego, kto cieszy się ogólnie dobrym zdrowiem. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, m.in. pamiętać o rozgrzewce i zanurzać się maksymalnie na 2-3 minuty. Kąpiele w lodowatej wodzie to duże obciążenie dla układu krążenia, dlatego eksperci zalecają przygotować się do tego wcześniej, biorąc zimne prysznice.
Zacznij kąpiele w grupie ludzi, którzy mają w tym doświadczenie i udzielą wszelkich potrzebnych wskazówek. Przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem zasięgnij porady swojego lekarza.
Nie tylko sport zmniejszy uczucie ciężkich nóg - załóż ciepłe rajstopy!
Na leczenie opuchniętych, zmęczonych nóg i żylaków istnieje również stary, bo znany już w starożytności, sprawdzony sposób.
- Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa, może być skutecznym uzupełnieniem towarzyszącym regularnie wykonywanej aktywności fizycznej - mówi Tomasz Nasierowski i wyjaśnia, że ucisk powoduje lepsze krążenie, zmniejsza średnicę żył, poprawia wydolność zastawek żylnych odpowiedzialnych za pompowanie krwi od nóg do serca i zapobiega zaleganiu krwi w istniejących już żylakach. Lecznicze działanie odczuwalne jest już po pierwszym dniu stosowania, przynosi znaczną ulgę; nogi przestają puchnąć i zmniejsza się dokuczliwe odczucie ciężkości. Dzisiaj kompresjoterapię każdy może zastosować samodzielnie, są do tego przeznaczone odpowiednie rajstopy uciskowe, dostępne w sklepach medycznych.
Polecany artykuł: