Narciarstwo biegowe: przygotowanie, sprzęt, trasy. Zalety narciarstwa biegowego

2014-12-10 10:38

Narciarstwo biegowe nie wymaga takich umiejętności i przygotowań jak jeżdżenie na nartach. W dodatku, aby je uprawiać, nie trzeba nigdzie wyjeżdżać - wystarczą narty i śnieg. To zdrowy, bezpieczny i przede wszystkim przyjemny sport. Zobacz, co musisz mieć, żeby zacząć uprawiać narciarstwo biegowe.

NARCIARSTWO BIEGOWE: przygotowanie, sprzęt, trasy
Autor: Photos.com Narciarstwo biegowe nie wymaga takich umiejętności i przygotowań jak jeżdżenie na nartach.

Spis treści

  1. Narciarstwo biegowe - zalety
  2. Narciarstwo biegowe - sprzęt
  3. Trasy do narciarstwa biegowego
  4. Narciarstwo biegowe w Polsce
  5. Narciarstwo biegowe - korzyści dla zdrowia

Narciarstwo biegowe znacznie ustępuje popularnością narciarstwu zjazdowemu. I tak naprawdę nie wiadomo dlaczego: narciarz potrzebuje wyciągów, dobrze przygotowanych tras, stromych stoków. Musi więc jechać w góry. A żeby tam dotrzeć, mieszkaniec Polski centralnej musi pokonać 300-400 kilometrów, a północnej - aż 600 km. Drogi sprzęt amatorzy narciarstwa zjazdowego wykorzystują najczęściej przez 1 - 2 tygodnie w roku, a przez pozostałe miesiące niszczeje w piwnicy. Jego uprawianie zaczynają od mozolnej nauki, a w miarę zdobywania umiejętności przenoszą się na bardziej strome i dłuższe. Dodatkowo słono płacą za wyciągi i co kilka lat wymieniają sprzęt na nowocześniejszy i... droższy.

Narciarstwo biegowe - zalety

Gdy tylko ziemię pokryje kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu, już można przypiąć narty. Nie trzeba daleko jechać, wystarczy wybrać się za miasto - do lasu, na pola, na łąki. Nie potrzeba też specjalnie przygotowanych stoków, choć nawet w Polsce są miejsca, gdzie znajdują się wyratrakowane trasy dla biegaczy z założonym śladem. Wielkie umiejętności nie są istotne. Po jednym dniu każdy będzie się przemieszczał na nartach biegowych, jeśli jeszcze nie wprawnie, to na pewno skutecznie. Bo o ile wyczynowe bieganie na miarę Justyny Kowalczyk i Tomasza Sikory wymaga wieloletniego i systematycznego treningu pod okiem fachowca, technikę spacerowania po lesie, każdy z nas może opracować sobie sam, podpatrując co najwyżej ruchy naszych mistrzów w telewizji.

Narciarstwo biegowe - sprzęt

By biegać na nartach po lesie, trzeba mieć:

  • narty (o około 20-30 cm dłuższe niż wzrost, najlepiej z łuską ułatwiającą podchodzenie pod stopą)
  • wiązania (takie, które unieruchamiają piętę podczas zjazdu)
  • buty (najlepiej turystyczne sięgające powyżej kostki; niskie buty do wyczynowego biegania sprawdzają się tylko na przygotowanych trasach)
  • kijki (sięgające do ramienia)

Kupując nowy, markowy komplet musisz się liczyć z wydatkiem około tysiąca złotych. Jeśli na początek nie chcesz inwestować aż tyle, poszukaj niezbyt wyeksploatowanego sprzętu używanego za około jedną czwartą tej ceny. Buty wystarczy, że będą wygodne, a narty powinny zachować sprężystość (aby to sprawdzić, stań na narcie na twardym podłożu i pod stopę podłóż kartkę papieru: jeśli kartka da się wyjąć, choć stawia lekki opór - narta jest dobra).

Nie masz własnych nart biegowych? Skorzystaj z wypożyczalni sprzętu w Parku Rozrywki Julinek. Korzystaj z białego szaleństwa w otoczeniu Kampinosu!

Trasy do narciarstwa biegowego

Biegać na nartach można wszędzie: i koło domu i tam, gdzie spędzasz wolny czas. Warto wybierać tereny lekko pofałdowane, wtedy zażyjesz też trudu podejścia i przyjemności zjazdu. Największą radość sprawia poruszanie się na biegówkach po dziewiczym śniegu i zakładanie śladu tam, gdzie nikogo jeszcze nie było. Ale jeśli ktoś koniecznie chciałby się wybrać tam, gdzie trasy są doskonale przygotowane - znajdzie je najbliżej w Czechach: w Jesenikach, Karkonoszach i Górach Izerskich. Godne polecenia są wędrówki Magistralą Izerską, która ma początek w Bedrzichowie, a jej długość przekracza 90 km. Oczywiście plątanina tras pozwala wybrać krótsze pętle i odcinki. Wśród naszych południowych sąsiadów bieganie na nartach jest bardzo popularne.

Narciarstwo biegowe w Polsce

Jeśli pragniesz jeździć po dobrze utrzymanych trasach w Polsce - także wybierz się pod czeską granicę. W Jakuszycach, niedaleko przejścia granicznego do Harrachova znajdziesz jedyny w Polsce ośrodek biegowy z prawdziwego zdarzenia. Trasy liczą tu około 100 kilometrów, ale nie wszystkie bywają zawsze przygotowane. Na nich właśnie odbywa się co roku największa biegacza impreza w kraju - Bieg Piastów.

Poza Jakuszycami przygotowane trasy znajdziesz w Zakopanem (koło Krokwi, na Cyrhli, Antałówce i Równi Krupowej), w Woli Michowej w Bieszczadach, na Mazurach w okolicach Mrągowa. Najczęściej jednak, jeśli dowiesz się, że tu i tam wyznaczono trasy biegowe, oznacza to, że oznakowano je w terenie i naniesiono na mapy, ale rzadko bywają przygotowane ratrakami. Najczęściej zdarza się to przy okazji zawodów.

Czytaj też: Skuteczne odchudzanie na nartach

Narciarstwo biegowe - korzyści dla zdrowia

W modę na zdrowy tryb życia wpisuje się również i bieganie na nartach. Nie jest to jeszcze obyczaj powszechny, ale może kiedyś... Na pewno jest to sport zdrowy i bezpieczny. A przy tym pomaga spalać kalorie (ok. 600-700 kcal na godzinę) znacznie szybciej niż podczas pływania czy gry w tenisa. Rozwija równomiernie wszystkie mięśnie i ćwiczy zmysł równowagi. Jest doskonałym sposobem na relaks na świeżym powietrzu i w rodzinnym gronie. Bieganie spodoba się najmłodszym, bo jest łatwe do opanowania niż narty zjazdowe. Zaleca się nawet, by naukę narciarstwa zaczynać od spacerów na nartach biegowych, bo gdy nauczysz się utrzymywać równowagę na wąskich deskach, będziesz mieć mniej kłopotu z utrzymaniem równowagi na szerokich i ciężkich zjazdówkach na stoku.