Jazda na łyżwach: jazda do tyłu i przekładanka

2021-12-27 13:56

Jazda na łyżwach do tyłu i przekładanka to elementy dość trudne technicznie, ale jeśli czujesz się już komfortowo na lodowisku i bez problemu poruszasz się do przodu, nauka pójdzie ci łatwo. Obejrzyj filmiki, na których instruktorka Renata Aleksander ze szkoły Ice&Fun szczegółowo objaśnia i pokazuje, jak jeździć na łyżwach tyłem i przekładanką po kole.

Jazda na łyżwach: jazda do tyłu i przekładanka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jazda na łyżwach tyłem 
  2. Jazda przekładanką do przodu po kole

Jazda na łyżwach do tyłu i przekładanka to kolejne, po jeździe do przodu, hamowaniu i skręcaniu, ważne elementy techniczne, które powinien opanować każdy łyżwiarz. Choć nie są niezbędne do poruszania się po lodowisku, warto je umieć, bo wprowadzają urozmaicenie do jazdy i pozwalają łatwiej manewrować.

Szczególnie przydatna umiejętność to jazda przekładanką po kole, ponieważ skręcanie tym sposobem jest bardziej dynamiczne i szybsze.

Obejrzyj filmiki, na których instruktorka Renata Aleksander ze szkoły Ice&Fun pokazuje, jak krok po kroku nauczyć się jazdy na łyżwach tyłem i przekładanki.

Jazda na łyżwach tyłem 

Łyżwy - jazda tyłem

Zacznij od prawidłowej pozycji: kolana lekko ugnij, ramiona rozszerz na boki. Stopy ustaw odwrotnie niż do jazdy przodem - złącz czubki łyżew pod kątem 45 stopni, pięty oddal od siebie. Aby przesunąć się do tyłu, przenieś ciężar ciała na nogę odpychającą. Odpychając się od tafli lodowiska, płynnie przenieś ciężar ciała na łyżwę jadącą do tyłu, drugą nogę wyprostuj i unieś do góry. Potem dostaw i zmień stronę.

Częstym błędem początkujących osób jest zbytnie nachylanie się do przodu, przez co nacisk skupia się na przedniej części stopy i łyżwy zamiast jechać hamują. Pamiętaj więc, aby nie pochylać się za mocno i ciężar ciała utrzymywać w środkowej części stóp.

Czytaj też: Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci

Jazda przekładanką do przodu po kole

Łyżwy - przekładanka przodem

W nauce tej umiejętności właściwa pozycja początkowa jest bardzo ważna: kolana ugnij i zbliż do siebie, łyżwy ustaw równolegle, ręce rozłóż na boki tak, aby wyznaczały okręg, po którym będziesz skręcać przeplatanką. Pamiętaj przy tym, aby biodra były równoległe do łyżew (nie do ramion!).

Aby ruszyć do przodu, odepchnij się od tafli nogą zewnętrzną i przenieś płynnie ciężar ciała na nogę wewnętrzną, jadącą. Aby zrobić przeplatankę, nogę zewnętrzną przełóż przed nogę jadącą i tę, która została z tyłu, wyprostuj i utrzymaj przez chwilę w górze. Następnie płynnie dostaw do jadącej łyżwy. Powtórz cały cykl od początku.

Jadąc w lewą stronę, przekładaj tylko prawą łyżwę w przód, jadąc w prawo – przekładaj lewą łyżwę. Trenuj jazdę przekładanką równomiernie na obie strony.

Czytaj też: Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na łyżwach?