Morsowanie nie dla każdego. Upewnij się, czy nie jesteś w grupie ryzyka
Chociaż morsowanie poleca się wszem i wobec jako remedium na infekcje, przeziębienia i inne problemy, prawda jest taka, że nie jest ono dla każdego. W niektórych sytuacjach ta forma aktywności i hartowania może być niewskazana. Kto nie powinien morsować i dlaczego?
Morsowanie - zalety i wady
Morsowania nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu zyskuje coraz więcej amatorów. Nie da się zaprzeczyć, że zanurzanie w zimnej wodzie, ma korzyści dla zdrowia - fizycznego i psychicznego. Relaksuje, odstresowuje, hartuje i regeneruje. Jednak dla niektórych osób, morsowanie może źle się skończyć. Kto powinien wystrzegać się morsowania i dlaczego?
Morsowanie – przeciwwskazania
Chociaż większość osób może bez obaw zanurzać się w wodzie, nawet lodowatej, jest jednak grupa osób, które powinny postawić na inne formy aktywności czy hartowania. Kto i kiedy nie powinien morsować?
Nie morsuj w czasie infekcji. Chociaż morsowanie zaleca się jako sposób na poprawę odporności, jednak jeśli aktualnie chorujesz, czy masz choćby przeziębienie, zaczekaj z morsowaniem, aż wrócisz do zdrowia. Zanurzenie w lodowatej wodzie podczas choroby może nasilić objawy i przedłużyć czas trwania problemów ze zdrowiem, zamiast je skrócić.
Również osoby, które chorują przewlekle na choroby układu oddechowego takie jak astma lub przewlekła choroba obturacyjna płuc, powinny wstrzymać się przed morsowaniem. W przypadku zanurzenia w lodowatej wodzie może dojść do hiperwentylacji lub ataku duszności.
Podobną ostrożność powinny zachować osoby z chorobami układu krążenia, na który z kolei duży wpływ może mieć szok termiczny. Zanurzenie w zimnej wodzie może spowodować wzmożony przepływ krwi do serca. W efekcie serce może nie nadążyć z pompowaniem krwi, a to z kolei może spowodować zatrzymanie akcji serca.
Inne przeciwwskazania do morsowania
Kolejne sytuacje, w których nie powinno się morsować, to schorzenia takie jak m.in. padaczka. Doświadczenie szoku termicznego może wywołać atak epilepsji.
Uważa się, że przeciwwskazaniem do morsowania jest również niedoczynność tarczycy. W tym schorzeniu pacjenci zwykle doświadczają niższych temperatur ciała niż osoby, których tarczyce funkcjonują bez zarzutu. Dlatego w przebiegu niedoczynności tarczycy zauważalna jest większa wrażliwość na zimno.
Z nietolerancją niskich temperatur zmagają się także pacjenci z objawem Raynauda, który może towarzyszyć chorobom tarczycy, chorobom hematologicznym, autoimmunologicznym czy problemom z kręgosłupem.
Morsowanie a ciąża
Ciąża może, ale nie musi stanowić przeciwwskazania do morsowania. Nie zaleca się morsowania, jeśli kobieta nie praktykowała tego przed ciążą. Natomiast jeśli ktoś morsuje regularnie, to – o ile lekarz nie zaleci inaczej – nie ma przeciwwskazań, aby w ciąży nadal to robić.