Wysoki wiek metaboliczny mimo dużej aktywności fizycznej [Porada eksperta]

2014-07-02 15:11

Kupując karnet na nową siłownię miałem okazję skorzystania z badania na wadze Tanita. Ku mojemu zaskoczeniu, mój wiek metaboliczny wyszedł bardzo wysoki. Mam 25 lata, a mój wiek metaboliczny to aż 34 lata. Wynik ten zaskoczył mnie ze względu na fakt, iż jestem osobą aktywną fizyczne - od 10 lat trenuję piłkę siatkową, w ostatnim roku do ubiegłego miesiąca były to dwa dwugodzinne treningi tygodniowo, do tego ćwiczenia siłowe dwa razy w tygodniu (od pół roku), czasem również gra w sqash czy też piłkę nożną. Rok temu skończyłem studia na kierunku wychowanie fizyczne i sądzę, że moja aktywność fizyczna jest na naprawdę dobrym poziomie. Od początku studiów utrzymuję też w miarę przyzwoitą dietę - 4 posiłki dziennie, raczej dobrze zbilansowane. Jestem praktycznie całkowitym abstynentem. Niestety, w moim trybie życia są trzy wady: palenie papierosów, sporo stresu w ostatnim czasie oraz słabość do napojów słodzonych typu Coca-Cola. Czy to możliwe, że te czynniki tak bardzo zwiększają mój wiek metaboliczny (szczególnie zastanawia mnie wpływ palenia papierosów) mimo aktywności fizycznej i pozostałych, dobrych elementów diety?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Zwykle waga Tanita ocenia wiek metaboliczny na podstawie zawartości tkanki tłuszczowej. Jeśli zawartość tłuszczu jest przekroczona w stosunku do normy dla wieku, wtedy wzrasta też wiek metaboliczny.

Możesz być właśnie tym przypadkiem - możesz mieć dużą masę mięśniową, ale przekroczoną zawartość tkanki tłuszczowej. U ludzi aktywnych jest to sytuacja częsta i spowodowana zbyt wysokim wysiłkiem fizycznym, źle dobraną intensywnością i niedoborową pod względem kalorii, białek oraz minerałów dietą. Również cukier z napojów może mieć swój udział w tworzeniu u Ciebie tkanki tłuszczowej.

Należałoby sprawdzić skład ciała ponownie, przeanalizować dietę, spróbować ocenić wydatek energetyczny, rodzaj wysiłku i skorygować zarówno dietę, jak i rodzaj treningu, abyś pozbył się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta