Jak zwiększyć wagę przy celiakii? [Porada eksperta]

2018-08-03 12:36

Mam 15 lat, 153 cm wzrostu, ważę ok. 25 kg. Wiem, że to bardzo mało, ale schudłam tak przez celiakię - lekarze nie wiedzieli co mi jest, podejrzewali różne choroby układu pokarmowego, lecz w końcu po 2 latach wpadli na pomysł zrobienia mi gastro- i kolonoskopii. Chciałabym przytyć, lecz nie wiem w jaki sposób - proszę o pomoc! Mój dzisiejszy jadłospis: Śniadanie - chleb-60 g, sałata 2 liście, masło cienko posmarowane, wędlina drobiowa 20 g, ser kozi 10 g , ogórek 10 plasterków, pomidor 2 plastry. 2 śniadanie - zielone jabłko około 100 g. Obiad - 2 skrzydełka z kurczaka gotowane na parze bez skóry, ziemniaki około 60 g, sałatka z pomidora i ogórka z solą około 50 g, fantomalt nutricia 5g (19kcal). Podwieczorek - nektarynka średnia. Kolacja - Nic. Czy jem za mało, aby przytyć? Dodam, że jestem na rygorystycznej diecie bezglutenowej, moje jelita są bardzo wyniszczone i przez te ciągłe biegunki i bóle żołądka, które na szczęście już ustępują, mam mały uraz do jedzenia. Proszę o ułożenie dla mnie odpowiedniego jadłospisu.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Celiakia jest bardzo wyniszczającą chorobą, a biorąc pod uwagę twój wiek i to, że jesteś w fazie najintensywniejszego rozwoju, poleciłabym dożywianie specjalistycznymi preparatami w szpitalu. W tym celu powinnaś wziąć skierowanie od lekarza I-go kontaktu i udać się na oddział gastrologii.

Być może potrzebujesz bardziej specjalistycznych badań. Po wykonaniu badań krwi, białka wskazującego na stopień wyniszczenia jelit oraz pasożytów, dostaniesz dożywianie do żyły głównej z preparatu gotowego albo zmieszanego z komponentów dostosowanych do kondycji twojego organizmu (być może, że również antybiotyków).

Dodatkowo, z pewnością dostaniesz wlew żelaza. Taką dożywiająca kroplówkę pobiera się ok. 24 h, a dla ciebie będzie to dodatkowo ok. 1000 kcal. Oczywiście oprócz normalnego szpitalnego jedzenia bezglutenowego.

W taki sposób oszczędzasz przewód pokarmowy, w tym jelita, a zaopatrzysz organizm w składniki odżywcze, dzięki którym jelita szybciej się zregenerują.

Twój jadłospis jest mało kaloryczny i niezbyt dobrze zbilansowany pod względem białka i węglowodanów, minerałów i witamin. Bardziej przypomina dietę odchudzającą niż dietę rekonwalescenta. Niedopuszczalne jest niejedzenie kolacji. Nie ma co zwlekać, pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta