Wyrównana cukrzyca ciążowa a grzeszki dietetyczne [Porada eksperta]

2018-06-01 9:07

W 24. tygodniu ciąży wykryto u mnie cukrzycę ciążową. Obecnie jestem w 37. tygodniu. Ograniczyłam wszystkie cukry proste. Dietą kontroluję cukry. Od około tygodnia cukry po posiłku składającym się z warzyw, chleba razowego i chudej szynki są w granicach 84-90. Wcześniej po tych samych posiłkach było to w granicach 110. Z czego może wynikać ten spadek? Pozwoliłam sobie zjeść loda. Z zaufanej lodziarni. Sprawdziłam cukier po 10, 20, 40 i 60 min. Za każdym razem był w normie. Czy to znaczy, że mogę sobie ze spokojnym sumieniem pozwolić na loda? Czy po porodzie można pozwalać sobie na małe grzeszki, czy dieta nadal musi być rygorystyczna?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Jeśli chodzi o twoją cukrzycę ciążową, to prawdopodobnie zadziałało globalne uporządkowanie diety i wyregulowanie pracy trzustki, wydzielania insuliny i glukagonu. Jest to zasługa błonnika pokarmowego, zmiany nawyków żywieniowych i wyeliminowania produktów z wysokim GU.

Co do grzechów dietetycznych w postaci lodów, mogą, ale nie muszą podwyższać poziomu cukru. Zależy to od ilości, jaką zjadłaś i ich "tłustości".

Polecam ci stronę www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods, gdzie znajdziesz 100 produktów oznakowanych indeksem glikemicznym, ładunkiem glikemicznym oraz zawartością cukru w porcji.

Należy jednak pamiętać, że są to produkty amerykańskie, które mają inne receptury niż ich polskie odpowiedniki, dlatego koniecznie musisz studiować składy polskich produktów żywnościowych i sprawdzać poziom cukru.

Jeśli chodzi o dietę po ciąży w wersji rygorystycznej lub nie, będzie to zależało od pomiarów twojej glikemii. Czas pokaże.

Co trzeba wiedzieć o cukrzycy?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta