Źle dobrane zapotrzebowanie kaloryczne przy odchudzaniu. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]
Mam za sobą odchudzanie z dietą 1200 kcal. Kiedyś myślałam, że ta dieta jest ok, dzisiaj wiem, jak dużą krzywdę sobie wyrządziłam. Dzisiaj więcej ćwiczę (zazwyczaj 45 minut rower stacjonarny i około 30- 40 minut dziennie ćwiczeń siłowych). Wyliczyłam moje BMR, które wynosi ponad 2000 kcal dziennie. Chętnie będę się stosować do spożywania takiej porcji kalorii. Czy jest możliwe, abym przytyła? Mam spowolniony metabolizm.
Spustoszenie organizmu może nastąpić od stosowania diety 1200 kcal oraz 2000 kcal, szczególnie jeśli poddajesz organizm codziennie ostremu wysiłkowi fizycznemu. Dla organizmu jest to ogromny stres, który koduje się w miliardach reakcji biochemicznych, po których zostaje wyraźny ślad, który na trwałe może zmienić twój metabolizm np. spowoduje, że będziesz tyć.
Codzienne ćwiczenia siłowe są raczej zarezerwowane dla zawodowców, którzy żyją ze sportu, a i oni raczej robią je co drugi dzień. Przerwy są potrzebne po to, aby nie osłabić układu dokrewnego, nerwowego i nie doprowadzić do przewlekłego zmęczenia, które jest odpowiedzialne za kontuzje.
Jednym zdaniem, nie wiem, czy nie przytyjesz od tego, co robisz. Inny jest sposób odżywiania przy treningu siłowym, a inny przy aerobowym i tu liczy się twój genotyp oraz proporcje makroskładników w diecie. Proponuję, żebyś skorzystała z pomocy dietetyka, który sprawdzi skład twojego ciała i ustali dla ciebie, na podstawie wywiadu żywieniowego, program żywieniowy. Z kolei trener powinien opracować program ruchowy, który zrealizuje jakiś cel, np. przebiegnięcie półmaratonu albo poprawę muskulatury i proporcji ciała. Trzeba to zrobić racjonalnie, rozłożyć w jakimś czasie, normalnie żyjąc.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.
Inne porady tego eksperta