Dieta na zrosty jelitowe [Porada eksperta]

2018-04-09 12:39

Moja mama w 2013 roku miała usuniętą esicę z powodu raka bez chemii (brak przerzutów). W 2016 rak jajnika stopień IIa, kolejna operacja usunięcia narządów rodnych teraz z chemią. Przepuklina brzuszna. Na razie wszystko jest ok., bo mama jest pod stałą kontrolą onkologiczną, jednak cierpi z powodu bólu zlokalizowanego w okolicy górnej części odbytu, promieniującego nieraz do nogi. Lekarz onkolog powiedział, że te dolegliwości mogą być związane z usunięciem dość sporej części jelita grubego graniczącego z usuniętą esicą (może to zrosty pooperacyjne). Proktolog stwierdził, że mama ma "bałagan w brzuchu, wszystko tam przemieszcza się, jak chce". Ból nasila się po zjedzeniu posiłku. Mama bierze codziennie Ibuprofen Pabi, ok. 2 razy dziennie, nieraz Ketonal, ale źle się po nim czuje. No-spa nie pomaga wcale. Poza tym ma migotanie przedsionków (po chemii), bierze leki na nadciśnienie. Ciężko jej żyć z tym bólem. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby jej pomóc? Może odpowiednia dieta. Mama je dużo błonnika, ponieważ cierpi na zaparcia. Czy błonnik to dobre rozwiązanie?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mama wymaga konsultacji dietetyka klinicznego, który będzie miał wgląd do wszystkich wyników badań i spisu leków, jakie mama bierze, opisu tego, co je i ile. Wydaje się, że mama powinna mieć dietę lekkostrawną, ale bogatą w produkty bogate w antyoksydanty, ze względu na terapię, i bogatą w kalorie, żeby organizm miał siłę do walki. Dużo błonnika w diecie może być błędem, szczególnie "twardego", czyli z otrąb, orzechów czy pestek, grubych kasz czy ciężkiego chleba.

Raczej postawiłabym na "miękki" błonnik z warzyw i owoców, jak np. inulina z banana (np. upieczonego, jeśli mama nie może surowizny, jabłka czy gruszki - pieczone czy z kompotu). Mleko roślinne, pieczywo z amarantusa czy kaszy gryczanej czy ryżu. Do tego kasza jaglana, drobne formy makaronu czy kasze, zupy kremy na bazie dużej ilości różnorodnych warzyw z mielonym mięsem. Dietetyk na podstawie wywiadu żywieniowego i zdrowotnego może pomóc. Z pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych powinna być poprawa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta