Alergia a nietolerancja pokarmowa [Porada eksperta]

2018-05-15 11:42

Robiłam dziecku testy alergiczne, gdy miało 4 miesiące - wyszło, że jest uczulone na jajko i sporo innych rzeczy. Po roku postanowiłam zrobić testy na nietolerancję pokarmową. Właśnie otrzymałam wyniki. Na tym teście nie wyszło, ze dziecko ma nietolerancję na jajko. Czy to oznacza, że mogę podawać teraz jajko? Czy ma alergię, ale nie nietolerancję? Czy to w ogóle możliwe?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa. Przy typowej alergii pokarmowej po kontakcie z alergenem zazwyczaj występuje szybka i gwałtowna reakcja organizmu. Zjedzenie niewielkiej ilości alergenu wywołuje gwałtowna reakcję zarówno ze strony układu pokarmowego czy oddechowego (jak zdiagnozować alergię wykonując odpowiednie testy przeczytasz na stronie Poradnika Zdrowie: www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-pokarmowa-testy-ktore-ulatwiaja-jej-wykrycie_41239.html).

Nietolerancja czy alergia: lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu decyduje o dalszych badaniach. Nietolerancja pokarmowa to częstszy problem, który manifestuje się dopiero po kilku godzinach od spożycia i trwa kilka godzin. Mogą być to wzdęcia, bóle, brzucha, nudności, wymioty, pojawiające się w wyniku trudności z trawieniem. W przypadku stwierdzonej nietolerancji pokarmowej wskazany jest umiar w spożyciu produktów wywołujących złe samopoczucie albo zastąpienie ich substytutami, np. mleko krowie, zastępujesz mlekiem roślinnym, oraz systematycznie wspomaganie układu odpornościowego probiotykami wskazanymi przez pediatrę. Ustal z lekarzem, czy powtórzyć testy alergiczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta