Jak przytyć przy celiakii? [Porada eksperta]

2018-04-08 7:32

Wszędzie pełno jest diet pokazujących, jak łatwo i szybko schudnąć, ja za to mam odwrotny problem, bo chciałabym przytyć... Mam 26 lat, ważę 47 kg przy 166 cm wzrostu i dodatkowo jestem od urodzenia chora na celiakię. Jak powinien wyglądać mój dzienny jadłospis i w jakie produkty powinien być bogaty, abym mogła dostarczyć organizmowi tych "dobrych" kalorii, unikając przy tym glutenu? Biorąc pod uwagę to, że w pracy nie mam możliwości zjedzenia normalnego, ciepłego obiadu. Wiem, że to będzie wolny proces, ale chciałabym przytyć choć ze 4 kg. Pozdrawiam, Julia

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Witaj, Julio. Masa ciała i BMI wskazują na niedożywienie. Niekoniecznie może ono brać się z celiakii, ale błędów, jakie możesz popełniać, komponując posiłki. Aby Ci coś sensowego poradzić, należałoby przeanalizować Twój sposób odżywiania, tryb życia i skonfrontować to z objawami, biochemią i badaniami organizmu.

Gluten niestety obecny jest w dosyć zaskakujących produktach typu aromatyzowana herbata, parówki, czy produkty mleczne i może zaostrzać objawy choroby i powodować niedożywienie. Chociaż jako osoba chora od tak dawna z pewnością wiesz lepiej ode mnie, co powoduje u Ciebie zaostrzenie choroby.

Z kolei nie będzie problemem w Twoim przypadku brak "ciepłego obiadu", ale zjedzenie zamiast niego kanapki. Obiad powinien dostarczać 35% wszystkich zjadanych przez Ciebie kalorii, jeśli nie możesz zjeść obiadu porządnego, zjedz porządne śniadanie.

Z kolei aby urozmaicić posiłki, namawiam Cię na wypiek pieczywa bezglutenowego, będzie smaczniejsze, tańsze i pożywniejsze od kupowanego.

Możesz go wzbogacić w pestki i ziarna (jeśli możesz je jeść). Póki co wprowadź do diety więcej tłuszczu. Oliwa z oliwek, masło, tłuste ryby. Do past, zup i jako dodatek do klusek czy makaronów.

Namawiam Cię na wizytę u specjalisty i oddanie się "w jego ręce".

Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta