Zakazany w wielu krajach, a w Polsce totalny hit. Odkrywamy, co naprawdę kryje ten suplement

2025-05-23 15:12

Ashwagandha zdobyła ogromną popularność jako naturalny sposób na redukcję stresu i poprawę koncentracji. Coraz więcej osób w Polsce, także nastolatków, sięga po ten suplement. Jednak w niektórych krajach Europy ashwagandha jest zakazana – sprawdzamy, dlaczego wzbudza kontrowersje.

 Zakazany w wielu krajach, a w Polsce totalny hit. Odkrywamy, co naprawdę kryje ten suplement
Autor: Getty Image Zakazany w wielu krajach, a w Polsce totalny hit. Odkrywamy, co naprawdę kryje ten suplement

Ashwagandha i zdrowie psychiczne. Jak działa adaptogen na umysł?

Ashwagandha, znana również jako "indyjski żeń-szeń", zdobyła popularność w medycynie ajurwedyjskiej już tysiące lat temu, jednak jej międzynarodowy rozgłos zaczął się dopiero w ostatnich dekadach, gdy badania naukowe zaczęły potwierdzać jej korzystne właściwości.

Okazuje się, że roślina może wspomagać organizm w adaptacji do stresu, poprawiać jakość snu, a nawet wpływać pozytywnie na poziom energii i ogólną odporność organizmu.

Ashwagandha na stres i niepokój?

W Polsce ashwagandha stała się niezwykle modna, szczególnie wśród młodzieży. W mediach społecznościowych zaczęto przypisywać jej niemalże magiczne zdolności w zakresie wyłączania emocji i zmiany życia na lepsze, co mija się z prawdą.

Doprowadziło to do jej masowego stosowania przez osoby młode, niejednokrotnie bez świadomości potencjalnych skutków ubocznych lub przeciwwskazań. Problem ten poruszyła na Instagramie Hanna Przerada, znana jako Gapownik Farmaceutyczny. W niedawno opublikowanym wideo zwróciła uwagę na rosnącą skalę zjawiska oraz potencjalne zagrożenia związane z bezrefleksyjnym zażywaniem ashwagandhy przez młodzież.

Czy warto stosować suplementy diety
Poradnik Zdrowie Google News

Czy ashwagandha jest bezpieczna? Możliwe skutki uboczne i ryzyko

Ashwagandha, mimo swojej rosnącej popularności, nie jest suplementem, który można przyjmować bezrefleksyjnie przez długi czas w wysokich dawkach.

W kwietniu 2023 roku Dania zakazała stosowania ashwagandhy, opierając się na wynikach badań, które ujawniły, że niemożliwe jest określenie bezpiecznego dawkowania preparatu. Suplementacja została zabroniona również w Holandii, być może w niedługim czasie zakaz zostanie wprowadzony także w Finlandii.

Na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) pojawił się komunikat, zgodnie z którym lekarze zarówno w Holandii, jak i innych krajach zgłaszali przypadki zatrucia u osób stosujących ashwagandhę, w tym poważne uszkodzenia wątroby.

Ujawniono także, że w krajach takich jak Chiny i Indie, ashwagandha była niegdyś stosowana do wywoływania aborcji. Choć nie wiadomo, jak często to się działo i czy nadal się zdarza, to ten potencjalny efekt nigdy nie był dokładnie zbadany.

Ze względu na szereg wątpliwości ashwagandha powinna być przyjmowana jedynie wtedy, gdy istnieje taka konieczność. Promowanie jej w internecie jako rozwiązania na każdy problem może wprowadzać w błąd i zachęcać do nieodpowiedzialnego stosowania, co może prowadzić do poważnych skutków ubocznych.