Bacopa monnieri to „nowa ashwagandha”. Czy indyjskie ziele poprawia pamięć i nastrój?
Bacopa monnieri to „nowa ashwagandha”. Ma być doskonała na lepszą pamięć i na to, żeby zniwelować stany zapalne. Na regenerację i odbudowę tkanek. I na jeszcze kilka innych aspektów, istotnych dla naszego codziennego funkcjonowania. Indyjskie ziele Bacopa monnieri trenduje na TikToku i w innych serwisach. Czy to rzeczywiście cudowne remedium na (prawie) wszystko?
![Bacopa monnieri to „nowa ashwagandha”. Czy indyjskie ziele poprawia pamięć i nastrój?](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Shpa-fCsj-GzPB_bacopa-monnieri-to-nowa-ashwagandha-czy-indyjskie-ziele-poprawia-pamiec-i-nastroj-664x442.jpg)
Na co pomaga bakopa (Bacopa monnieri)
Wiek, stres, niewłaściwa dieta, predyspozycje genetyczne. To wszystko czynniki, które na pewnym etapie życia mogą rzutować na funkcje poznawcze i na sprawność pamięci.
Starzeją się też nasze ciała – nie bez powodu mówi się, że jeśli po 40-tce budzisz się i czujesz ból, to dobrze, bo to znaczy, że jeszcze żyjesz.
Dodajmy do tego pogłębiające się zmarszczki i siwiejące włosy, słabnące mięśnie, pogarszającą się kondycję, wolniejszy metabolizm...
Jest szereg powodów, dla których wiele osób szuka czegoś, co dosłownie i w przenośni postawi ich na nogi.I wtedy wchodzi – nomen omen – kwitnąca na biało, Bacopa monnieri, zwana niekiedy też Brahmi.
Brahmi, Bakopa monnieri, bakopa - czy poprawia pamięć?
Ostatnio w sieci pojawia się coraz więcej doniesień o jej zbawiennym wpływie na zdrowie.O zielu Bacopa monnieri pisały topowe światowe media, a w socialach informacje po prostu wyrastają jak grzyby po deszczu, co odzwierciedla średnio 13 000 wyświetleń tygodniowo na TikToku.
Zacznijmy więc od faktów. W jednym z badań wykazano, że Bacopa monnieri może sprzyjać poprawie pamięci – krótkotrwałej, roboczej, epizodycznej, a także poprawiać zdolności poznawcze – koncentrację, czujność, rozumowanie, elastyczność.
Zdaniem badaczy Bacopa monnieri powodowała też spadek poziomu kortyzolu, wpływała na obniżenie poczucia lęku, poprawiała jakość snu.Jest to jednak tylko jedno badanie, dlatego konieczne są dalsze analizy, jak Bacopa monnieri wpływa na zdrowie. Jak wyjaśnił James Goodwin , profesor fizjologii starzenia się zUniwersytetu Loughborough:
Takie efekty bakopy są znane, ponieważ hamuje ona działanie ważnej substancji chemicznej w mózgu, acetylocholiny, a zatem może neutralizować działanie leków cholinergicznych stosowanych w takich schorzeniach, jak demencja, jaskra i zatrzymanie moczu.
Generalnie jest to bezpieczne dla większości osób, jednak nie zaleca się jego stosowania osobom cierpiącym na choroby tarczycy, astmę, POChP, problemy z genitaliami, wrzody żołądka lub w ciąży.
Najlepsze suplementy na mgłę mózgową
Co jest lepsze: bakopa czy ashwagandha?
Medycyna ajuwerdyjska – tradycyjnie, na bazie doświadczeń, a nie naukowych analiz – wskazuje, że bakopa należy do medhya rasayana grupy ziół korzystnie wpływających na zdrowie psychiczne, poprawiających pamięć i koncentrację, a także sprzyjających długowieczności i poprawie ogólnego stanu zdrowia.
Badanie z 2008 r. wykazało, że bakopa może poprawiać pamięć i działać korzystnie na zmniejszenie stanów lękowych. To efekt zawartych w Bacopa monnieri bakozydów, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i, jak ustalono, mogą też łagodzić lęki.
Ale przegląd badań – zrealizowany w 2021 r. - już takich wniosków nie zawiera. Na podstawie sześciu istniejących eksperymentów, w metaanalizie wskazano, że nie ma pewności co do wpływu bakopy na pamięć.
Bakopa (Bacopa monnieri) jest zdaniem jej zwolenników, świetna dla pamięci, koncentracji i redukcji stresu oksydacyjnego. Stosuje się ją głównie do poprawy funkcji poznawczych i wsparcia mózgu. Jeśli masz dużo pracy umysłowej, to bakopa może być lepszym wyborem.
Ashwagandha (Withania somnifera) działa bardziej adaptogennie – redukuje stres, poprawia sen, wspiera układ hormonalny i pomaga w regeneracji. Jest świetna przy dużym obciążeniu stresem, zmęczeniu i problemach ze snem. Obniża poziom kortyzolu i wspomaga mięśnie.
Zdaniem FDA - amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków – bakopa nie jest lekiem, nie ma też udowodnionej skuteczności. Na ten moment produkt jest traktowany jako suplement, który nie jest w pełni przebadany i który nie powinien być sprzedawany jako substancja lecznicza.
![Poradnik Zdrowie Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Q8Hz-iXxH-RNtn_poradnik-zdrowie-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Bacopa Monnieri – zastosowanie i zalety
- Poprawa funkcji poznawczych – wspiera pamięć, koncentrację i szybkość przetwarzania informacji. Może być pomocna w neuroprotekcji.
- Działanie adaptogenne – pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i redukuje poziom kortyzolu.
- Potencjalne właściwości neuroprotekcyjne – może spowalniać procesy neurodegeneracyjne i być korzystna w profilaktyce choroby Alzheimera.
- Działanie przeciwutleniające – chroni komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym.
- Wspiera zdrowie układu krążenia – może pomagać w regulacji ciśnienia krwi i poprawiać funkcje naczyń krwionośnych.
- Potencjalne działanie przeciwzapalne – może zmniejszać stan zapalny w organizmie.
- Poprawa nastroju – niektóre badania sugerują, że może działać przeciwlękowo i poprawiać samopoczucie.
Z czym nie łączyć Bacopa monnieri - przeciwwskazania i skutki uboczne
- Możliwe problemy żołądkowo-jelitowe, m.in. biegunka, nudności, wzdęcia lub skurcze żołądka
- Możliwość wywołania senności, może działać uspokajająco i obniżać poziom energii u niektórych osób.
- Długi czas działania – efekty poprawy pamięci i funkcji poznawczych mogą wymagać kilku tygodni lub miesięcy regularnego stosowania.
- Interakcje z lekami – może wpływać na metabolizm niektórych leków, zwłaszcza uspokajających, nasennych i przeciwpadaczkowych.
- Możliwe obniżenie ciśnienia krwi – może prowadzić do hipotensji u osób stosujących leki na nadciśnienie.
- Czynniki Ryzyka to problemy z wątrobą – Bacopa może zwiększać obciążenie wątroby, co wymaga ostrożności u osób z chorobami wątroby.
- Ciąża i karmienie piersią – brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa, więc lepiej unikać.