Masz nadciśnienie? Uważaj na te suplementy, mogą pogorszyć twój stan

2025-05-19 19:08

Choć suplementy diety uchodzą za bezpieczne, nie wszystkie są odpowiednie dla osób z nadciśnieniem. Niektóre składniki mogą podnosić ciśnienie krwi lub osłabiać działanie leków. Sprawdź, które suplementy warto omijać, jeśli chcesz zadbać o serce i uniknąć ryzyka.

Masz nadciśnienie? Uważaj na te suplementy, mogą pogorszyć twój stan
Autor: Getty Images

Jakie suplementy mogą zaszkodzić przy nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest stale podwyższone, przekraczając wartości uznawane za normę (zwykle 140/90 mm Hg lub więcej). Może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, ale stopniowo uszkadza naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne, zwłaszcza serce, mózg i nerki. Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych poważnych chorób układu krążenia.

Połowa dorosłych w USA żyje z wysokim ciśnieniem krwi, w Polsce nadciśnienie może dotyczyć nawet 12 milionów osób, czyli ponad 40 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Radzenie sobie z wysokim ciśnieniem krwi obejmuje zmiany w stylu życia i stosowanie leków, ale wiele osób szuka suplementów w celu uzyskania dodatkowego wsparcia. Których lepiej unikać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi?

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie
Poradnik Zdrowie Google News

Gorzka pomarańcza

Ekstrakt z gorzkiej pomarańczy jest popularnym składnikiem suplementów wspierających odchudzanie oraz poprawę wydolności fizycznej. Jednak dla osób z nadciśnieniem jego stosowanie może wiązać się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

To zioło zawiera synefrynę, która może podnosić ciśnienie krwi i wywoływać nieprawidłowy rytm serca

- powiedział dr Columbus Batiste, kardiolog interwencyjny i współzałożyciel Healthy Heart Nation.

Przegląd badań udowodnił, że regularne stosowanie suplementów z gorzką pomarańczą prowadzi do wzrostu ciśnienia skurczowego o 6 mmHg, a rozkurczowego o 4 mmHg. Jednocześnie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych incydentów naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Korzeń lukrecji

Lukrecja jest często stosowanym środkiem na problemy trawienne, infekcje wirusowe czy ból gardła.

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, najlepiej unikać suplementów lukrecjowych lub produktów zawierających lukrecję jako składnik drugorzędny

- wyjaśniła dietetyczka Michelle Routhenstein.

Wszystko za sprawą kwasu glicyryzynowego, który może powodować zatrzymywanie sodu w organizmie, potencjalnie zwiększając ciśnienie krwi. Praca naukowa wykazała, że niskie dawki korzenia lukrecji, zawierające zaledwie 100 miligramów kwasu, znacząco podnoszą wartości ciśnienia, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu. Udowodniono również, że lukrecja obniża stężenie potasu, co przyczynia się do osłabienia mięśni i wystąpienia nieregularnego rytmu serca.

Na opakowaniach niektórych suplementów możemy znaleźć informację, że zawiera niewielką ilość kwasu glicyryzynowego. Warto wówczas zachować szczególną ostrożność, ponieważ badania wykazały, że w rzeczywistości ilość tego składnika jest wyższa nawet o 50 proc. niż deklaruje producent.

Suplementy zawierające kofeinę

Kofeinę możemy znaleźć w kawie lub herbacie, ale również w wielu suplementach diety. Ich zadaniem jest zwiększanie energii, poprawa koncentracji i sprawności fizycznej. Okazuje się jednak, że ten popularny składnik powoduje wzrost ciśnienia krwi. Metaanaliza udowodniła, że suplementy z kofeiną podnoszą skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi o 2 mmHg.

Niektórzy mogą twierdzić, że to nieznacząca różnica, ale w przypadku osób z nadciśnieniem wzrost ten może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Warto również zwrócić uwagę na skład suplementu, niektóre zawierają również guaranę.

Ten bogaty w kofeinę składnik, często występujący w suplementach energetycznych i napojach, również podnosi tętno i ciśnienie krwi

- powiedział dr Columbus Batiste.

Johimbina

Johimbina to związek pozyskiwany z kory drzewa johimbinowego. Jest popularnych składnikiem herbat i suplementów przyspieszających odchudzanie, oferujących poprawę wyników sportowych i zdrowia seksualnego.

Johimbina jest stymulantem, który może niebezpiecznie podnieść ciśnienie krwi i tętno

- ostrzegł lekarz.

Wszystko dlatego, że johimbina podnosi poziom noradrenaliny, co skutkuje zwężeniem naczyń krwionośnych i upośledzeniem przepływu krwi.

Efedryna

Efedryna to ziołowy suplement diety, który od wieków jest stosowany jako naturalny środek na przeziębienie, ból głowy, kaszel i gorączkę, zwłaszcza w Chinach i Indiach. Obecnie stanowi popularny składnik suplementów diety promowanych jako środek odchudzający i zwiększający energię.

To zioło zawiera alkaloidy efedryny, silne związki pobudzające związane z wysokim ciśnieniem krwi, zawałami serca, udarami, a nawet nagłą śmiercią. Może również wpływać na leki na ciśnienie krwi i serce, czyniąc je mniej skutecznymi

- dodał dr Batiste.

Ze względu na te poważne skutki uboczne efedryna została zakazana przez Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w suplementach, ale wciąż można trafić na nią w niektórych lekach na astmę i alergię.