Guarana na odchudzanie, potencję i dobrą pamięć. Właściwości guarany

2022-06-01 11:29

Właściwości nasion guarany od wieków są znane plemionom Ameryki Południowej. Jednak guarana stała się znana dopiero niedawno, gdy odkryto, że może mieć działanie odchudzające. Przypuszcza się, że guarana może być także sprawdzonym sposobem na potencję i dobrą pamięć. Wszystko za sprawą kofeiny, której zawiera najwięcej spośród wszystkich surowców - znacznie więcej niż słynąca z niej kawa. Sprawdź, jakie właściwości ma guarana i jakie mogą być skutki uboczne jej stosowania.

Guarana na odchudzanie, potencję i dobrą pamięć. Właściwości guarany
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest guarana i jak wygląda?
  2. Guarana pobudza, poprawia pamięć i koncentrację
  3. Guarana na problemy z seksem
  4. Guarana działa antybakteryjnie i grzybobójczo
  5. Jak stosować guaranę?
  6. Guarana - dawkowanie i skutki uboczne
  7. Guarana - przeciwwskazania

Czym jest guarana i jak wygląda?

Guarana, inaczej paulinia, gwarana lub cierniopląt, to gatunek pnącza, który rośnie w Ameryce Południowej i Środkowej. W tamtejszym lecznictwie ludowym zastosowanie znalazły wszystkie części rośliny, jednak właściwości zdrowotne przypisuje się głównie nasionom, które są skarbnicą kofeiny. To właśnie temu składnikowi guarana zawdzięcza swoje wszechstronne działanie.

Nazwa rośliny pochodzi od plemienia indiańskiego Guarana, żyjącego w Ameryce Południowej.

W Ameryce Łacińskiej od wieków spożywa się sproszkowaną guaranę lub wymieszaną z wodą (aqua branca) jako środek stymulujący, pobudzający siły życiowe i rozgrzewający, przeciwbólowy, zmniejszający uczucie głodu i pragnienia.¹ W Europie ekstrakt z nasion guarany stanowi składnik niektórych toników oraz proszków od bólu głowy. Jednak guarana najbardziej znana jest jako suplement na odchudzanie.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Guarana pobudza, poprawia pamięć i koncentrację

W guaranie występują trzy substancje, które wpływają stymulująco na układ nerwowy - kofeina i dwa związki pokrewne: teobromina oraz teofilina.

Guarana jest surowcem najbogatszym w kofeinę. Zawiera do 4 do 6 proc.tej substancji pobudzającej. Dla porównania - nasiona kawy zawierają do 2,8 proc. kofeiny.

Najsilniejsze działanie ma kofeina, która pobudza w stanach zmęczenia, znużenia, wyczerpania fizycznego i psychicznego, a także korzystnie wpływa na sprawność myślenia i koncentrację. Kofeina przyczynia się do tego poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny (hormonu szczęścia).

Skutkiem tego jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, przyspieszenie pracy serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Działanie to jest bardzo silne, ponieważ guarana jest surowcem najbogatszym w kofeinę - zawiera do 4 do 6 proc. tej substancji pobudzającej. Dla porównania - nasiona kawy zawierają do 2,8 proc. kofeiny.

W związku z tym guarana jest polecana w okresie wytężonej pracy umysłowej i zwiększonej aktywności fizycznej (np. osobom intensywnie uczącym się czy pracującym, szczególnie w nocy). Warto wiedzieć, że guarana może być stosowana przez osoby, które z różnych powodów nie powinny pić kawy (np. ze względu na kłopoty z żołądkiem).

Kawa, herbata, yerba, guarana - jak pobudzają?  

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

To ci się przyda

Przepis na nalewkę na guaranie

Składniki: 50 g zmielonych nasion guarany, 0,75 litra wody, 0,5 litra spirytusu. Zmielone nasiona guarany gotować pod przykryciem przez pięć-osiem minut w 0,75 litra wody, przecedzić przez bibułę filtracyjną, do odwaru wlać spirytus. Raz jeszcze przefiltrować, rozlać do butelek. Pić po czterdzieści kropli (na wodę lub cukier) trzy razy dziennie. Nalewka pomaga w leczeniu chronicznego zmęczenia, trudności w koncentracji, nadmiernej senności.

Przepis pochodzi z: Sarwa A., Lecznicze nalewki. 265 przepisów na nalewki, likiery, wina, wódki, miody, wyd. Książka i Wiedza

Guarana na problemy z seksem

Kofeina zawarta w guaranie może zmniejszyć ryzyko problemów z seksem. Dowiedli tego m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie. Z ich badań wynika, że mężczyźni, którzy spożywają dziennie od 85 do 170 mg kofeiny (tj. 1-2 filiżanki kawy), są o 42 proc. mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji niż mężczyźni, którzy dziennie przyjmują jedynie 0-7 mg kofeiny.

Jeżeli problemy seksualne wynikają z przemęczenia, wówczas surowce zawierające kofeinę, w tym guarana, mogą okazać się pomocne.

Z kolei u panów, którzy spożywają za dużo kofeiny (ponad 171 do 303 mg dziennie, czyli około 3-4 filiżanek), ryzyko problemów związanych ze wzwodem obniża się o 39 procent (w porównaniu z tymi, którzy dziennie przyjmują jedynie 0-7 mg kofeiny). Redukcję zaburzeń erekcji zaobserwowano nawet u mężczyzn z nadwagą, otyłością i nadciśnieniem, jednak nie u panów z cukrzycą.

- Cukrzyca jest jednym z czynników najsilniej związanych z ryzykiem zaburzeń erekcji, dlatego nie było to zaskoczeniem - twierdzi dr David S. Lopez, koordynator badania.³ Naukowcy przypuszczają, że kofeina może zapobiegać zaburzeniom erekcji, ponieważ wpływa na rozluźnienie tętnic ślimakowatych prącia i mięśni gładkich ciał jamistych, co zwiększa dopływ krwi do tych rejonów. Źródłami kofeiny, które mężczyźni przyjmowali podczas eksperymentu, były kawa, herbata, napoje gazowane oraz napoje dla sportowców.

Guarana działa antybakteryjnie i grzybobójczo

Guaranie przypisuje się również właściwości antyoksydacyjne i modulujące odpowiedź układu odpornościowego. Opisano również jej właściwości przeciwbakteryjne. Alkoholowy wyciąg  z nasion guarany zwalcza bakterie, takie jak Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens i Bacillus cereus oraz grzyby: Aspergillus niger, Trichoderma viride i Penicillium cyclopium.

Jak stosować guaranę?

Guarana w formie sproszko­wanej może być wykorzystywana do sporządzania napojów, w tym również znanego w Ameryce Łacińskiej piwa guaranowego. Guarana może być też stosowana do produkcji chleba, który w porównaniu z tradycyjnym pieczywem jest bardziej trwały. Obecnie z dodat­kiem sproszkowanych nasion guarany lub z jej wyciągu produkuje się suplementy die­ty oraz napoje energetyzujące.

Guarana - dawkowanie i skutki uboczne

Ilość kofeiny w suplementach diety nie jest prawnie regulowana. Przeciętnie zawierają one 40–100 mg kofeiny na tabletkę/kapsułkę. Dlatego przed zastosowaniem suplementów diety z kofeiną należy uważnie przeczytać ulotkę i pamiętać, że dziennie nie powinno się spożywać więcej niż 400 mg kofeiny. Jej nadmierne spożycie może powodować objawy niepożądane, w tym zbytnią pobudliwość, bezsenność, problemy żołądkowe, arytmię.

Ważne

Guarana - przeciwwskazania

Guarany nie powinny spożywać osoby z chorobą wrzodowąrefluksem, osteoporozą, chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, a także kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Niezdrowe odchudzanie. "Nie łudźmy się, że będziemy mieć piękne sylwetki tylko dzięki suplementom"

Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN

Czy grozi Ci pracoholizm?

Pytanie 1 z 5
Co robisz, kiedy nie pracujesz?