Jak się przygotować na jesienne bieganie? Grubsza odzież to początek
Jesień ma to do siebie, że często wiele rzeczy nam się odechciewa. Wczesne wstawanie, gdy jest jeszcze ciemno? Bieganie, gdy zimno i pada? Spacery, gdy wiatr wieje w twarz? A jednak, istnieje szereg udowodnionych korzyści z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu przez cały rok. Dziś skupimy się więc nie na wymówkach, ale na sposobach, jak wyjść jesienią biegać.
Jak biegać jesienią i zimą?
Chociaż w naturalny sposób jesienią mamy chęć nieco zwolnić tempa życia, nie oznacza to, że należy na kolejne miesiące zagrzebać się pod kołdrą.
Przeciwnie, regularna aktywność fizyczna może pomóc dotrwać do wiosny w lepszym zdrowiu, lepszym samopoczuciu, lepszej formie i z niższą masą ciała.
Buty do biegania jesienią
Jak się przekonać do biegania jesienią? Przede wszystkim, dobrze się ubrać. Jedynym realnym przeciwwskazaniem do biegania w chłodniejszej porze roku są sytuacje, gdy jest duże oblodzenie, co może zagrażać kontuzją.
Ale i na to są sposoby, np. odpowiednie buty z właściwym bieżnikiem, a także specjalne nakładki na podeszwy butów z kolcami. Możesz nieco modyfikować trasy, np. biegaj po trawniku zamiast po chodniku, żeby było mniej ślisko.
Warto rozważyć na tę porę roku zakup butów z odpowiednią membraną, która nie przemaka, co pozwoli w komforcie pokonywać kolejne kilometry.
Jak się ubrać, żeby biegać jesienią
Warto ubierać się w kilka warstw, tak, żeby w pierwszej chwili nie czuć zimna, zanim się rozgrzejemy. Za to gdy już będziemy czuć się rozgrzani, warto zdjąć część ubrań, żeby nie pocić się nadmiernie i nie czuć dyskomfortu.
Korzystaj z oddychających materiałów, które nie nasiąkają potem. Bo mokra odzież, w chłodny dzień, szybko stanie się dodatkowo wychładzającym czynnikiem.
Na wierzch zakładaj wiatroodporną i chroniącą przed deszczem kurtkę, a pod spód wkładaj odpowiednią liczbę warstw, w zależności od odczuwanej temperatury.
Pamiętaj nie tylko o bluzach i bluzkach, ale i o dolnej części swojego ciała. Kurtki biegowe są krótkie, żeby nie krępować ruchów, ale przez to powodują, że poniżej pasa doświadczamy zimna i wiatru.
Dlatego oprócz legginsów na nogi, nie zapomnij o dodatkowej ciepłej bieliźnie lub spodenkach na wierzch, żeby chronić przed zimnem takie części ciała, jak choćby pośladki.
Nadzy sportowcy pozują w szczytnym celu
Jak bezpiecznie biegać jesienią? Odblaski i latarki
Pamiętaj, że zimą i jesienią przez długi czas panują ciemności, zarówno rano, jak i wieczorem. Nawet godziny teoretycznego nasłonecznienia to czas, w którym bywa ograniczona widoczność. Co to oznacza dla biegacza czy biegaczki? W trosce o bezpieczeństwo, zakładaj ubrania wyposażone w elementy odblaskowe.
Możesz zdecydować się też na założenie odblaskowej kamizelki. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z latarki czołówki, która sprawi, że będziesz widoczny dla innych, a jednocześnie dobrze będziesz widzieć trasę przed sobą.
CZYTAJ TEŻ: To się stanie z twoim ciałem, jeśli będziesz regularnie biegać. Niektóre fakty zaskakują
Jak chronić twarz biegając jesienią
Istotne natomiast pozostaje nakrycie głowy i rękawiczki, które ochronią dłonie przed zimnem. W chłodne dni przydatna może być kominiarka, specjalna maska albo chusta, którą ochronisz większą część twarzy.
Podobnie jak rękawiczki i inne części garderoby, także i te elementy powinny być z materiałów odprowadzających wilgoć.
Wiele osób trenujących bieganie powtarza, że nie ma złej pogody na bieganie, może być tylko złe ubranie, i tej zasady się trzymamy.
CZYTAJ TEŻ: O której godzinie najlepiej biegać? Odpowiedź naukowców może was zdziwić
Jak się zmotywować, żeby biegać jesienią?
Kiedy już masz właściwe ubrania do biegania, najtrudniejsza może być motywacja. Jak się nie zniechęcić do biegania, gdy zimno i pada? Dobrym pomysłem jest bieganie z kimś, bo będąc już umówiona, chętniej wyjdziesz z domu.
Możesz też wypracować swój rytm tak, żeby organizm przyzwyczaił się do określonej aktywności o określonej porze. Poza tym można dołączyć do internetowych społeczności biegaczy, gdzie nawzajem będziecie się motywować i raportować swoje małe sukcesy (a każde wyjście na trening to sukces).
Pamiętaj też, że nawet zawodowcy mają słabsze dni i nie jesteś robotem. Ale jednocześnie nie zapominaj, że nawet krótki trening jest lepszy niż brak treningu.
Zadbaj też o siebie przed i po treningu, poprzez dobre odżywianie, właściwe rozgrzewanie, późniejsze rozciąganie i optymalny czas na relaks po wysiłku.