O której godzinie najlepiej biegać? Odpowiedź naukowców może was zdziwić
W zasadzie ustalono już dość precyzyjnie, o której godzinie najlepiej biegać, by osiągać najlepsze efekty. Opinie regularnych biegaczy są jednak nadal podzielone. przekonują wręcz, że to pytanie to w zasadzie dylemat nowicjusza, a każda pora ma swoje lepsze i gorsze strony.
Zgodnie z zegarem biologicznym i obowiązującymi ustaleniami, najlepiej jest biegać między godziną 16 a 19. To właśnie wtedy nasze ciało jest w szczytowej formie: mamy największą wytrzymałość, najlepszy czas reakcji i wydolność aerobową.
I co z tego? Wielu biegaczy nigdy nie biega o tej porze, a czerpie wszelkie potrzebne organizmowi korzyści z biegania. Naginać swoje przyzwyczajenia i potrzeby do modelowych godzin? To zależy, po co biegasz.
Najlepsze godziny biegania - zależy od organizmu
Specjaliści zalecają bieganie między godziną 16 a 19., bo wtedy twój organizm produkuje najwięcej hormonów, większość osób ocenia, że odczuwa wówczas największy komfort podczas treningu i ma najwięcej mocy.
Okazuje się jednak, że indywidualne predyspozycje zależą w znacznej mierze od nas samych: nawyków i rytuałów. Twój organizm ma niezwykłą zdolność dostrajania się do stawianych przed nim zadań.
Jeśli nauczysz go, że rano jesteś najbardziej aktywny, zmobilizuje się, by sprostać zadaniom. Po pewnym czasie właśnie wtedy będzie najlepiej tolerował wysiłek.
Są osoby, które lubią biegać wtedy, gdy świeci słońce. Zimą dla nich już 17.00 odpada. Nie będą też biegać o 15.00, bo są jeszcze w pracy.
Bieganie w drodze powrotnej do domu nie uśmiecha się wszystkim, bo obowiązki zawodowe są po prostu wyczerpujące. Wolą wrócić do domu, coś zjeść i ruszyć na trasę dopiero ok. 20.00. Czy to źle? Zdecydowanie gorzej, jeśli zamiast biegania wybiorą oglądanie telewizji.
Bieganie rano - jakie ma zalety
Wbrew zaleceniom wynikającym generalnie z fizjologii, są osoby, które chętnie wcześnie wstają i biegają już o świcie.
To znakomite rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które chcą rozkręcić metabolizm i skutecznie kontrolować wagę.
Dla wielu osób to także zastrzyk energii na cały dzień i sposób na poprawę nastroju - wszak bieganie zapewnia produkcję endorfin.
Rano dobrze biega się latem - upał nie nadaje się do biegania, a poranny chłód umożliwia trening w komfortowych warunkach.
Bieganie wieczorem jest lepsze?
Wiele osób już ok. 18.00 odczuwa tak silne zmęczenie, że ta pozornie optymalna godzina wcale ich nie kusi.
Z drugiej strony - rozkręcony organizm szybciej wchodzi na szybsze obroty. Nie potrzebuje aż tak dużej rozgrzewki, jak rano.
Wieczór pozwala na skuteczny reset, rozładowanie napięcia po trudnym, stresującym dniu w ruchu.
Wybierając porę biegania, przeanalizuj swój typowy plan dnia, czas, możliwości i chęci. Nawet jeśli na początku ciało będzie się trochę buntować, szybko się dostroi. Najgorszy pomysł, to zrezygnować z biegania, bo ci nie odpowiada zalecana godzina.