Trening, który nie męczy, ale dużo daje. Co to jest jeffing i dlaczego warto spróbować
Lubisz jogging? Jeśli odpowiedź brzmi „czasami” albo nawet „raczej nie” - mamy dla ciebie idealne rozwiązanie. Jeśli hasło „jeffing” (jeszcze) nic ci nie mówi, to najwyższy czas sprawdzić, co to za aktywność i dlaczego warto ją praktykować.

Jeffing - dlaczego warto
Jeffing to dla wielu osób nowość – nawet dla tych osób, które na co dzień są aktywne fizycznie. Jeffing to aktywność, którą mogą podejmować osoby początkujące, zaawansowane, mające nie najlepszą (na razie) formę, jak i te, które szukają sposobu na ruch i regenerację zarazem, po bardziej intensywnych treningach.
Jeffing to prosty sposób na trening, który może zaprowadzić cię na metę nawet w biegach na długich dystansach. Krótko mówiąc: jeffing polega na naprzemiennym chodzeniu i bieganiu, przez co można skutecznie wyćwiczyć wytrzymałość.
Jak biegać, żeby się nie zmęczyć
Boom na bieganie trwa już kilka lat i wiele wskazuje na to, że wcale szybko się nie skończy. Oczywiście, przez ten czas zmienia się popularność różnych typów biegów, np. raz większym zainteresowaniem cieszą się biegi uliczne, a innym razem – te miejskie.
W niemal każdym większym mieście odbywają się cykliczne parkruny, do tego dochodzą inne masowe imprezy biegowe, na których każda osoba może sprawdzić swoje możliwości, spotkać osoby z podobną pasją i podnieść poziom endorfin.
Jednak wiele osób wciąż nie zawsze chce i może biegać. Martwi np. brak formy, szybkie uczucie zmęczenia, a gdy trafiają na grupy biegowe, trwająca tam „licytacja”, kto więcej i szybciej przebiegł, może być zniechęcająca, zwłaszcza dla początkujących.
5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu
Dlatego warto zatrzymać się – dosłownie i w przenośni – i zamiast śrubować od razu swój organizm do granic możliwości, spróbować jeffingu, który daje lepszą formę, relaks i buduje wytrzymałość, bez dużego wysiłku.
Na czym polega jeffing
Jeffing to technika naprzemiennego marszu i biegu, nazwana tak od imienia Jeffa Galloway'a – zawodnika, olimpijczyka, a później trenera.
Praktykował on i propagował jeffing już kilka dekad temu, ale właśnie teraz, wraz ze wzrostem popularności biegania, ta technika zyskuje więcej zwolenników.Jakie są zalety jeffingu?Mniejsze zmęczeniemniejsze ryzyko kontuzjiza to większe zadowolenie
- Dzięki naprzemiennym bieganiu i chodzeniu biegacze mogą przebiec dalej, szybciej się regenerować i czuć się silniejsi w trakcie i po treningu
- podkreślał w wywiadach Jeff Galloway. Jego technika nawiązuje do znanego już w latach 30. ubiegłego stulecia skandynawskiego „ fartlek”, czyli dosłownie „zabawy szybkością”, polegającej na zmiennym tempie biegu.
12 tygodni regularnej aktywności tego typu, czyli niespełna 3 miesiące, gwarantują lepszą wydolność, a także, co ciekawe – większą szybkość. Ponadto, taka aktywność korzystnie wpływa na stan serca i układu krążenia. Jeffing działa mniej intensywnie niż fartlek, ale również niesie szereg korzyści dla zdrowia:
- pozwala pokonywać coraz dłuższe dystanse (niekiedy dłuższe, niż biegacze spodziewali się kiedykolwiek pokonać!)
- nie powoduje szybkiego zużycia zapasów energii
- w mniejszym stopniu niż „zwykłe” bieganie powoduje ryzyko kontuzji
- powoduje mniejsze obciążenie mięśni
- mniej obciąża stawy, a przeciwnie – sprzyja ich wzmocnieniu i większej elastyczności

- może być praktykowany np. w okresie rekonwalescencji po chorobie
- jest zalecaną formą aktywności po kontuzji
- po jeffingu organizm regeneruje się szybciej niż po joggingu
- pozwala zachować radość z aktywności fizycznej bez nadmiernego obciążenia zmęczeniem
- biegając i maszerując na przemian, można przygotować się do dystansów od 5-10 km do nawet dystansu maratonu
Na czym polega jeffing - zasady treningu
Jak praktykować jeffing? Możesz zacząć truchtać i przechodzić do marszu, kiedy czujesz przyspieszenie oddechu i zaczynasz mocniej dyszeć. Można też wyznaczyć sobie interwały czasowe, np. na przemian bieg 30 sekund – marsz 30 sekund.
Jeff Galloway zauważył, że osoby korzystające z tej techniki, „biegną szybciej bez żadnego dodatkowego wysiłku, ponieważ robią to tylko przez 30 sekund”.
Z czasem można wydłużać odcinek biegu (jednocześnie nie zwiększając czasu trwania odcinka przewidzianego na marsz) lub zwiększać tempo biegu. Jeffing może być stosowany przez niektóre osoby nawet na zawodach biegowych.
Naprzemienny marsz i bieg raczej nie zagwarantują medalu, ale z pewnością pozwolą dotrzeć do mety – a dla wielu osób właśnie to się liczy, nie rywalizacja z innymi, ale zwycięstwo nad własnymi słabościami. Wówczas wejście na metę, niezależnie od tego, na którym miejscu finalnie znajdzie się biegacz, ma smak prawdziwego triumfu.