Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak? Ta metoda w tym pomoże
Nie da się ukryć, że bieganie jest jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać dobre zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy. Dla niektórych jednak początki mogą być przerażające. Jest na to jednak pewien niezawodny sposób.
Wizja rozpoczęcia biegania może być dla wielu osób przytłaczająca. W końcu wiele słyszy się o odpowiednich strojach, technikach i wielu, wielu innych czynnikach.
Nie ma się jednak czym stresować. Istnieje prosta i sprawdzona metoda, która pomoże nam pewnie stąpać po chodniku - nie ma znaczenia poziom naszej sprawności.
Chcesz zacząć przygodę z bieganiem? Pomoże ci w tym ta strategia
Strategia nazywa się "Jeffing". Jest to metoda treningu interwałowego, które polega na naprzemiennym bieganiu i chodzeniu - a to wszystko we własnym tempie. Jej twórcą jest Jeff Galloway, który zachęca do kierowania się w głównej mierze swoim oddechem. Jeśli zaczynamy dyszeć i sapać, to czas na spacer.
Jeśli dopiero zaczynamy, może to oznaczać, że pobiegniemy dosłownie minutę lub dwie, zanim przejdziemy do krótkiego marszu. Ważne jest powtarzanie jednak całego cyklu przez około 20 minut.
Im dłużej i regularniej będziemy implementować tę metodę, tym dłuższe będą odstępy pomiędzy spacerami. My wtedy będziemy w stanie biegać nie tylko dłużej, ale również bez większego wysiłku.
Nie tylko dla początkujących. "Jeffing" również u zagorzałych biegaczy
Ta metoda nie jest żadną nowością. Istnieje bowiem już od ponad 50 lat, a została opracowana, kiedy Galloway zaczął trenować biegaczy i zauważył, że wiele osób zostaje wykluczonych z powodu kontuzji spowodowanych zbyt szybkim bieganiem i wysiłkiem.
Tak tez narodził się pomysł, by zacząć naprzemiennie chodzić i biegać. Przetestował go na grupie 22 początkujących, ze średnią wieku 42 lat. Po 10 tygodniach każdemu z nich udało ukończyć się bieg na 5 lub 10 km bez żadnych kontuzji.
Ta metoda jest przydatna nie tylko dla początkujących, ale również dla doświadczonych biegaczy. Obniża bowiem ryzyko kontuzji, zapobiega zmęczeniu oraz przeciążeniu mięśni.
W 2016 roku w Journal od Science and Medicine in Sport pojawiło się badanie, które wykazało, że maratończycy stosujący tę metodę odczuwali znacznie mniejszy ból mięśni niż ci biegający bez przerwy.
Pomaga to również budować wytrzymałość. Biegacze mogą w lepszy sposób zarządzać swoim zmęczeniem, dzięki czemu pokonują dłuższe dystanse bez uczucia wyczerpania, co jest szczególnie ważne dla osób chcących przebiec maraton czy inny dłuższy wyścig.
Zobacz także: Akcesoria do biegania - przegląd gadżetów, które ułatwią ci trening