"Chcę, a nie lubię…". Eksperci podają złotą radę, jak zacząć biegać od zera
Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi być wcale takie straszne. Tylko jak je polubić? Okazuje się, że jest na to prosta rada. Jeśli zastosujesz się do niej, ta aktywność fizyczna przyniesie ci wiele radości i zmotywuje też do osiągania coraz to większych celów.
Nie każdy przepada za bieganiem, a wielka szkoda. Ta forma aktywności fizycznej daje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Osłabia reakcję stresową, organizmu, poprawia nastrój, poprawia pracę serce oraz wspiera cały układ krwionośny – to tylko niektóre jej zalety.
Co zrobić, by przełamać niechęć do biegania?
Odpowiedź na to pytanie znaleźli psychologowie sportu z Ulster Univeristy w Irlandii Północnej – Noel Brick i Stuart Holiday. Według nich już na początku przygody z bieganiem trzeba zrozumieć, co tak naprawdę nas do tego motywuje. Ci, którzy mają sprecyzowany powód, przejawiają większą chęć do biegania przez dłuższy czas i nie poddają się nawet, gdy przychodzą momenty kryzysowe.
Noel Brick podkreślił, że motywacja jest kwestią indywidualną. Część osób chce zacząć biegać, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Inni uprawiają tę aktywność, ponieważ dostarcza im wiele radości.
W bieganiu każdy cel jest dobry
Dobrze ustalone cele oraz ich realizacja – to kolejny krok, które może wspomóc regularne bieganie. Dzięki nim możemy czerpać więcej korzyści z uprawniania sportu. Jak zaznaczył Noel Brick, "doświadczanie poprawy, zauważanie nowych osiągnięć lub świadomość, że stajemy się lepsi, też może pomóc przetrwać trudne chwile". – Ważne jest dostrzeganie poprawy, nawet niewielkiej i wyciąganie wniosków – zaznaczył w rozmowie dla "Newsweeka".
Eksperci mają jeszcze jedną radę dla początkujących biegaczy. Nie powinni sprowadzać swoich celów do konkretnych liczb, lecz bardziej skupić na ogólnym postępie. – Jeśli czujesz, że robisz postępy, na przykład biegając przez pełną minutę po raz pierwszy bez zatrzymywania się lub kończąc po razy pierwszy dany dystans, zapewnisz sobie potężny impuls do poczucia własnej skuteczności. Utrwali on nawyk biegania – wyjaśnił Brick.
Błędy popełniane przez początkujących
Każdy może biegać, ale nie każdy wie, jak się do tego prawidłowo zabrać. Psychologowie wymienili błędy, jakie popełniają laicy. Najczęstszym z nich jest forsowanie tempa. - Na początku często biegamy za szybko, przez co szybciej się męczymy, a to jest doświadczeniem nieprzyjemnym. Potrzeba czasu, aby poznać swoje limity i optymalne tempo biegu – zaznaczył Brick. Zalecił, aby na początku zacząć powolnego biegu lub szybkiego chodzenia.
Co więcej, warto biegać w słuchawkach. Ulubiona muzyka zwiększa przyjemność i poprawia wydajność tej aktywności, co zostało potwierdzone naukowo. - Słuchając muzyki, możemy ćwiczyć dłużej i bardziej energicznie niż bez niej (…) – dodał ekspert.
Podczas biegania najlepiej słuchać piosenek z podkładem, który mieści się w tempie od 125 do 140 uderzeń na minutę. Do takich energetycznych piosenek zalicza się m.in. "I Got A Feeling" Felixa Jaehna, Robina Schulza i Georgii Ku czy "I Ain’t Worried" One Republic".