Domowy sposób na jędrne ramiona. Pozbądź się obwisłej skóry szybko i skutecznie

2025-04-15 14:38

Obwisła skóra na ramionach to częsty problem estetyczny, który szczególnie daje o sobie znać wiosną i latem – w czasie, gdy chętnie sięgamy po ubrania odsłaniające więcej ciała. Dla wielu osób jędrne, smukłe ramiona są ważnym elementem - budują zgrabną sylwetkę i... pewność siebie. Jeśli szukasz skutecznych sposobów, by poprawić wygląd tej partii ciała, znajdziesz tu sprawdzone ćwiczenia i praktyczne wskazówki, które pomogą uporać się z tzw. „pelikanami”.

Domowy sposób na jędrne ramiona. Pozbądź się obwisłej skóry szybko i skutecznie
Autor: GettyImages Domowy sposób na jędrne ramiona. Pozbądź się obwisłej skóry szybko i skutecznie

Spis treści

  1. Skąd się biorą tzw. pelikany na ramionach?
  2. Jak pobyć się obwisłej skóry z ramion? 
  3. Jak się pozbyć "pelikanów" - ćwiczenia
  4. 5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu
  5. Jak pozbyć się „pelikanów”? Przykładowe treningi na piękne ramiona
  6. Jak ćwiczyć, żeby się pozbyć pelikanów? 
  7. Co jeść, żeby zredukować pelikany na ramionach?
  8. Jak pielęgnować skórę, żeby się pozbyć pelikanów

Skąd się biorą tzw. pelikany na ramionach?

Nieestetycznie obwisająca skóra z ramion? To problem, który przydarza się wielu osobom. Tzw. pelikany mogą być skutkiem szybkiej utraty masy ciała.

Ponadto, zwisająca skóra na ramionach może być skutkiem nadmiaru tkanki tłuszczowej. To również efekt naturalnych procesów starzenia i grawitacji, wskutek czego z wiekiem wiele części naszych ciał traci jędrność i zwisa bardziej niż dawniej. Obwisła skóra w okolicach ramion (szczególnie tylnej części – tricepsów) to najczęściej efekt:

  • utraty jędrności skóry (z wiekiem lub po utracie wagi),
  • osłabienia mięśni trójgłowych ramienia,
  • niewielkiej aktywności fizycznej,
  • zaburzeń gospodarki hormonalnej (np. spadku estrogenów u kobiet w okresie menopauzy).

Obwisła skóra na ramionach, jeśli się pojawi, nie musi towarzyszyć nam na zawsze. Oczywiście można zdecydować się na zabiegi operacyjne, modelujące ramiona. Brachioplastyka jest skuteczna, ale jak każdy zabieg, może być obciążająca dla organizmu i oczywiście wiąże się z kosztami.

Warto zacząć walkę z „pelikanami” od prostych ćwiczeń. Podpowiemy, jak zyskać jędrne ramiona i zarazem poprawić kondycję.

W formie - Ćwiczenia na leżąco

Jak pobyć się obwisłej skóry z ramion? 

W oczywisty sposób nadmiar skóry nie zniknie, należy więc wypełnić tę lokalizację tkanką mięśniową zamiast tłuszczowej. Polecane są więc treningi na mięśnie trójgłowe ramion, tzw. tricepsy.

Tu warto spróbować ćwiczeń z hantlami. Nie masz hantli pod ręką? Nie ma problemu. Skorzystaj z butelek lub bidonów, które można wygodnie ująć w dłoń.

Możesz nimi tak samo „wyciskać” albo prostować ramiona. Przepisem na ładne ramiona są również pompki, które można wykonywać z podparciem na kolanach.

Jak się pozbyć "pelikanów" - ćwiczenia

Ważna jest regularność ćwiczeń, a także prawidłowa pozycja. Jeśli będziesz w niewłaściwy sposób ćwiczyć, możesz pogłębić wady postawy, doświadczyć kontuzji, przeciążeń, bólów kręgosłupa.

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie blisko lustra, żeby od czasu do czasu zerknąć, czy nasza sylwetka jest odpowiednio wyprostowana.

Na liście ćwiczeń polecanych na pelikany są także tzw. burpees. To ćwiczenie dość intensywne i angażujące wiele partii mięśni.

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Burpees polega na wykonaniu przysiadu ze stania, po czym należy płynnie i szybko wyrzucić nogi do tyłu, podpierając się dłońmi, następnie ugiąć ręce i zrobić pompkę. Potem wracamy do przysiadu i wyskokiem w górę wracamy do pozycji stojącej.

Następnie cykl powtarzamy. Już kilka minut burpees rano i wieczorem pomogą wzmocnić ciało, ale również dotlenić organizm i zredukować stres, a także... zredukować kilogramy.

Poradnik Zdrowie Google News

Jak pozbyć się „pelikanów”? Przykładowe treningi na piękne ramiona

Skuteczne działanie, mające na celu pozbycie się pelikanów, powinno być kompleksowe, obejmując:

  • trening,
  • dietę,
  • pielęgnację skóry,
  • w uzasadnionych przypadkach fizjoterapię.

Ćwiczenia na „pelikany” poprzez wzmacnianie tricepsów i ujędrnianie ramion to m.in.:

  • Pompki w wąskim rozstawie rąk (tzw. tricepsowe) - Pozycja jak do klasycznych pompek, ale dłonie ustaw pod barkami lub nieco wężej. Łokcie prowadź wzdłuż ciała.Ruch powinien być powolny i kontrolowany.
  • Prostowanie ramion z hantlami w opadzie tułowia - Stań w lekkim rozkroku, pochyl się, plecy proste.Ramiona zegnij w łokciach do kąta prostego, następnie prostuj je w tył.Skup się na pracy mięśnia trójgłowego.
  • Francuskie wyciskanie (siedząc lub leżąc)- Trzymaj hantle obiema rękami nad głową. Zginaj łokcie, opuszczając ciężar za głowę, następnie prostuj ramiona.Uważaj, by nie bujać tułowiem – ruch tylko w stawie łokciowym.
  • Ćwiczenia izometryczne z taśmą oporową - Zaczep taśmę o stabilny punkt i prostuj ramię w tył, przytrzymując napięcie przez 10–20 sekund. Doskonałe przy bólach stawów, rekonwalescencji i dla początkujących.

Jak ćwiczyć, żeby się pozbyć pelikanów? 

Aby osiągnąć najlepsze efekty w ujędrnianiu ramion i redukcji tzw. „pelikanów”, warto przestrzegać kilku dodatkowych zasad treningowo-medycznych. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, najlepiej 2–3 razy w tygodniu, dając mięśniom czas na regenerację.

Co jeść, żeby zredukować pelikany na ramionach?

W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć białka oraz zdrowych tłuszczów, które wspomagają odbudowę tkanki mięśniowej i korzystnie wpływają na kondycję skóry.

Jak pielęgnować skórę, żeby się pozbyć pelikanów

Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry – jej nawilżanie wspiera produkcję kolagenu i pomaga zachować elastyczność, zarówno dzięki kosmetykom, jak i odpowiedniej diecie.

Skuteczne mogą być również masaże – zarówno klasyczne, jak i z użyciem baniek chińskich – a także szczotkowanie ciała na sucho.

Wszystkie te metody poprawiają krążenie i zwiększają napięcie skóry. Korzystnie działa także naprzemienny prysznic z użyciem chłodnej wody, który może pobudzić mikrokrążenie i wspierać proces ujędrniania.

Warto pamiętać, że w pewnych przypadkach konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą jest wskazana. Dotyczy to sytuacji, gdy obwisła skóra pojawiła się nagle i bez wyraźnej przyczyny, gdy ramiona stają się bolesne, obrzęknięte lub pojawiają się ograniczenia w zakresie ruchu. Szczególną ostrożność należy zachować także u osób z chorobami przewlekłymi, schorzeniami naczyń krwionośnych lub po przebytych operacjach.