Jak spalić aż 70 proc. kalorii więcej? Najlepiej ćwiczyć o tych porach dnia

2022-11-09 15:38

Aktywność fizyczna, oprócz zdrowiej i właściwie zbilansowanej diety, jest ważnym elementem w procesie odchudzania. Najwięcej kalorii można spalić podczas wykonywania tak zwanych aeorobów, lecz brytyjscy naukowcy uważają inaczej. Według nich ćwiczenia na pusty żołądek sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej. Wskazują też porę dnia, w której najlepiej wykonać trening.

Młoda kobieta wykonuje ćwiczenia w domu
Autor: Getty Images Jak spalić aż 70 proc. kalorii więcej? Najlepiej ćwiczyć o tych porach dnia

Grupa naukowców z uniwersytetu badawczego w Nottingham w Wielkiej Brytanii odkryła, że ćwiczenia na pusty żołądek mogą pozwolić spalić o 70 proc. więcej kalorii niż trening tuż po zjedzeniu posiłku. Wyniki tej analizy sugerują, że korzyści płynące z aktywności fizycznej może być więcej, jeśli uprawiany ją z samego rana lub wieczorem dwie godziny po kolacji. Dlatego, że ćwiczenia te powodują, że organizm musi czerpać energię bezpośrednio z tkanki tłuszczowej, a przy okazji ją spalają. 

Uczestnicy zaznaczyli w ankiecie, że w tygodniu najczęściej uprawiają aktywność fizyczną po pracy w godzinach między 16.00 a 20.00. W ramach obserwacji musieli wykonywać dwa treningi na rowerku stacjonarnym z umiarkowaną intensywnością. Ćwiczyli do czasu aż byli w stanie pedałować bez przerwy przez 30 minut. Jeden trening odbył się rano zaraz po przebudzeniu, a drugi – wieczorem, dwie godziny po zjedzeniu posiłku. Oszacowano też kaloryczność tych dań.

W formie 24: błędy podczas treningu

Ćwiczenia na pusty żołądek pozwalają spalić więcej tłuszczu

Naukowcy odkryli, że redukcja tkanki tłuszczowej podczas 30-minutowego treningu na pusty żołądek wzrosła o około 70 proc., czyli z 4,5 do 7,7 g. Tak samo zachowanie postu przed ćwiczeniami w godzinach wieczornych może spotęgować spalanie tłuszczu. Z tej analizy wynika, że ćwiczenia, które są wykonywane regularnie, sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej w perspektywie długoterminowej.

"Post przed wieczornym wysiłkiem fizycznym ma pozytywny wpływ na stan zdrowia dzięki spalaniu większej ilości tłuszczu podczas ćwiczeń lub zmniejszeniu liczby kalorii spożywanych posiłków w ciągu dnia" – wyjaśnił autor badania dr Tommy Slater z Nottingham Trent University. Niemniej badacze zauważyli, że mimo tych korzyści, post w ciągu dnia może jednak zmniejszać motywację do ćwiczeń, co znacznie przełoży się na ich częstotliwość.

Według naukowców połączenie ćwiczeń i postu może mieć zbawienny wpływ na zdrowie, lecz muszą przeprowadzić kolejne analizy, by potwierdzić wysuniętą tezę.

Badanie zostały opublikowane w czasopiśmie "International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism".