Czym NORDIC WALKING różni się od normalnego chodzenia?

2016-06-10 16:38

Nordic walking, czyli maszerowanie z kijkami, bardziej niż zwykły spacer wzmacnia umięśnienie górnej części ciała i zmniejsza obciążenie kolan i kręgosłupa. Sprawdź, czym NORDIC WALKING różni się od zwykłego chodzenia.

Czym nordic walking różni się od zwykłego chodzenia
Autor: thinkstockphotos.com Nordic walking, czyli maszerowanie z kijkami

Spis treści

  1. Czym nordic walking różni się od zwykłego chodzenia?
  2. Nordic walking: efekty
  3. Znajdź towarzystwo do nordic walkingu
  4. Sprzęt do nordic walking
  5. WIDEO: Instruktorka radzi, jakie kije do nordic walking wybrać

Fenomen nordic walking, który zawojował świat, polega na tym, że jest to sport dostępny i bezpieczny dla każdego, przynosi natychmiastowe korzyści dla zdrowia, nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Jedynym niezbędnym wydatkiem są specjalne kijki, cena najtańszych nie przekracza 100 zł.

Ojczyzną nordic walking jest Finlandia. Choć od dziesiątków lat fińscy narciarze biegowi podczas bezśnieżnych miesięcy trenowali bez nart, z samymi tylko kijkami, to jako popularna dyscyplina sportu nordic walking istnieje zaledwie kilkanaście lat. Dynamiczny rozwój zaczął się od 1997 r., kiedy fińska firma „Exel” wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije.

Czym nordic walking różni się od zwykłego chodzenia?

Zwykły chód angażuje 35 proc. mięśni, zaś nordic walking – aż 90 proc., w tym wszystkie mięśnie od pasa w dół. Warunek jest jeden: maszerujemy prawidłowo, tylko wtedy możemy odczuć wyraźnie pracę mięśni ramion i barków. Kijki zmniejszają obciążenie stawów biodrowych, kolanowych i stóp, co jest szczególnie istotne w przypadku osób w starszym wieku, które muszą oszczędzać stawy, i tych z nadwagą.

Właściwa technika chodu pozwala zmniejszyć obciążenie stawów o 30 proc. w porównaniu z joggingiem. Kijki pomagają utrzymać prawidłową postawę. Nordic walking angażuje bowiem mięśnie ramion, górnej i dolnej części pleców, także mięśnie klatki piersiowej i brzucha, co sprawia, że sylwetka jest bardziej wyprostowana.

Regularne spacery z kijkami poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego, pomogą zmniejszyć ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi. Nordic walking świetnie nadaje się dla osób zestresowanych, przeciążonych pracą siedzącą przy komputerze – pomaga pozbyć się sztywności karku, rozluźnia mięśnie wokół szyi. Jest to aktywność szczególnie polecana osobom chcącym schudnąć. Choć wydaje się, że wysiłek jest mniejszy, to marsz z kijkami pozwala spalić aż o 40 proc. więcej kalorii niż bez nich. Nordic walking nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Zacząć można nawet w zaawansowanym wieku, bo kijki dają poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i pomagają utrzymać równowagę.

Czytaj też: Instruktor pokazuje, jak prawidłowo chodzić z kijkami

Nordic walking: efekty

Takie chodzenie nadaje rytm marszowi oraz przyspiesza i wydłuża krok. Po co takie ceregiele? To jasne, aby rozwijać harmonijnie wszystkie mięśnie! Wzmacniane są zarówno górne, jak i dolne partie ciała, co przekłada się na wiele korzyści dla naszego organizmu. Nordic walking odciąża cały aparat ruchowy, redukuje też obciążenie kolan i pleców, uwalnia napięcia w obszarze ramion i karku, podnosi boczną ruchomość partii szyjnej i kręgosłupa, zapewnia również utrzymanie lepszej postawy marszu - staje się ona prosta i bardzo naturalna: opiera się na diagonalnym toku ruchów tułowia tzn. górna i dolna część korpusu poruszają się w przeciwnym kierunku.

Znajdź towarzystwo do nordic walkingu

Nordic walking jest formą aktywności bardzo towarzyską – najprzyjemniej chodzi się w grupie, a przynajmniej parami. Istnieje wiele placówek organizujących grupowy nordic walking. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy, by znaleźć ośrodek, który jest punktem kontaktowym dla chętnych. Często zaprasza on instruktora, który pokaże nie tylko poprawną technikę chodu, ale także ważne ćwiczenia rozgrzewające i rozciągające mięśnie.

Sprzęt do nordic walking

Sprzęt wykorzystywany do uprawiania nordic walking to przede wszystkim wykonane z lekkich, a zarazem niezwykle wytrzymałych materiałów kijki, zaopatrzone w specjalną rękojeść z systemem pasków przytwierdzających kijek do dłoni (w sprzedaży są również dostępne kijki teleskopowe) i buty do joggingu (w przypadku treningu na poziomie podstawowym).

WIDEO: Instruktorka radzi, jakie kije do nordic walking wybrać

Jak wybrać kije do nordic walking
miesięcznik "Zdrowie"