Ciąża: nordic walking - idealny sport dla kobiet w ciąży

2017-07-27 16:38

Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie, nie rezygnując przy tym z aktywności fizycznej. Nordic walking to bezpieczna, łatwa i bardzo przyjemna forma ruchu. Świetna dla kobiet w ciąży. Nordic walking pozwoli przyszłej mamie zachować dobrą kondycję, odciąży kręgosłup i rozluźni mięśnie pleców.

Ciąża: nordic walking - idealny sport dla kobiet w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Nordic walking odciąża kręgosłup, stawy i pobudza krążenie, dlatego szczególnie polecany jest kobietom w ciąży.

Spis treści

  1. Nordic walking w ciąży przyniesie ulgę przeciążonemu kręgosłupowi
  2. Sport w ciąży
  3. Nordic walking w ciąży jest bezpieczny dla stawów
  4. Nordic walking w ciąży pomaga trzymać wagę w ryzach
  5. Nordic walking nie wymaga specjalistycznego sprzętu

Czy trening nordic walking jest bezpieczny w ciąży? Technika nordic walking to nic innego jak maszerowanie równym krokiem z jednoczesnym zaznaczaniem każdego kroku przez wbicie kija (robiąc wykrok prawą nogą, wbijasz kij lewą ręką i lekko się odpychasz; gdy lewa noga jest z przodu, wbijasz prawy kij). To jakby połączenie marszu z jazdą na nartach biegowych, co sprawia, że wzmacniane są zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Nordic walking mogą uprawiać ludzie w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej – młodzi, wysportowani, osoby mało aktywne, w podeszłym wieku i kobiety w ciąży. I to przez cały rok.

Nordic walking w ciąży przyniesie ulgę przeciążonemu kręgosłupowi

Nordic walking pozwala przyszłym mamom zachować kondycję i aktywność fizyczną sprzed ciąży, a nawet w łagodny sposób zwiększyć wydolność organizmu. Dzięki „dodatkowej parze nóg” można bowiem maszerować dużo bardziej efektywnie – podczas tej formy ruchu zaangażowanych jest aż 85 proc. mięśni całego ciała! Nie powoduje ona też bólów bioder czy kręgosłupa, które często pojawiają się u przyszłych mam podczas chodzenia czy stania. Przeciwnie – nordic walking odciąża kręgosłup, rozluźnia napiętą okolicę karku i barków i poprawia ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych, które w okresie ciąży są szczególnie narażone na przeciążenia.

Co więcej, wiele ciężarnych kobiet twierdzi, że podczas marszu nordic walking ustępuje ból bioder i kręgosłupa. To bezpieczna, niemal naturalna forma ruchu. Ani kobieta, ani jej dziecko nie jest narażone na upadki, uczucie wysiłku jest niewielkie, a pobyt na świeżym powietrzu pozwala na lepsze dotlenienie organizmu.

Sport w ciąży

Nordic walking w ciąży jest bezpieczny dla stawów

Kijki do nordic walking zapewniają amortyzację, dzięki czemu ta forma aktywności nie nadwyręża stawów kobiety w ciąży, które są szczególnie podatne na kontuzje w wyniku działania relaksyny. Hormon ten powoduje rozluźnienie więzadeł miednicy i ułatwia przejście noworodka przez kanał rodny. Jego efektem ubocznym jest jednak niestabilność wszystkich stawów w organizmie. Uprawianie nordic walking odciąża narażone na olbrzymi wysiłek (i jednocześnie osłabione) stawy biodrowe, krzyżowo-biodrowe i kolanowe, zwiększa ruchomość owych stawów i, poprzez rozbudowę tkanki mięśniowej, minimalizuje ryzyko kontuzji.

Nordic walking w ciąży pomaga trzymać wagę w ryzach

Jak pokazują badania, marsz z kijami pozwala spalić nawet o 40 procent więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru bez kijów. Dzięki temu przyszłej mamie łatwiej jest zapanować nad przyrostem wagi i uniknąć nadmiernego tycia. Warto dodać, że kobiety szczupłe, których wskaźnik BMI wynosi mniej niż 23, są statystycznie rzadziej narażone na wystąpienie komplikacji w trakcie ciąży i porodu. Regularna aktywność fizyczna jest więc doskonałą inwestycją w zdrowie swoje i swojego dziecka.

Nordic walking nie wymaga specjalistycznego sprzętu

Aby uprawiać nordic walking, nie potrzeba wiele – wystarczą dobre chęci, wygodne obuwie (najlepiej sportowe, choć można maszerować też w sandałach), luźny, niekrępujący ruchów strój, dostosowany do warunków atmosferycznych, oraz para kijów do nordic walking. Są elastyczne (amortyzuje to drgania wywołane uderzeniem o podłoże), z wyprofilowanymi uchwytami i umocowaniami na nadgarstki. Takie kije to wydatek rzędu 200–500 zł; można je też zwykle wypożyczyć u instruktora.

Zajęcia z nordic walking organizowane są już niemal w całej Polsce. Zwykle odbywają się w parkach, na skwerach, w podmiejskich lasach.

Uwaga: czasem wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza