Wyzwanie 1000 przysiadów, a po nim - OIOM

2019-08-07 10:17

Dwie chińskie nastolatki postanowiły wziąć udział w kolejnym z popularnych wśród młodych ludzi wyzwań. Tym razem było to 1000 Squats Challenge. Jednak po zrobieniu 1000 przysiadów nie czuły satysfakcji, a dolegliwości, przez które trafiły na oddział intensywnej terapii.

1000 Squats Challenge
Autor: gettyimages.com 1000 Squats Challenge to wyzwanie, którego lepiej nie podejmować bez przygotowania.

Spis treści

  1. Dlaczego 1000 Squats Challenge może być groźne?

1000 Squats Challenge jest sportowym wyzwaniem polegającym na zrobieniu 1000 przysiadów. Taką formę aktywności promują na swoich kanałach w mediach społecznościowych niektórzy trenerzy, m. in. Casey Ho, która zaznacza jednak przed ćwiczeniami, że można do nich podejść tylko, jeśli uprawiasz sport już od dłuższego czasu.

Tak nie było w przypadku 19-letniej Xiao Tang i jej koleżanki. Dziewczyny urządziły sobie wideokonferencję, a w jej trakcie postanowiły, że zrobią "squatting match" - będą na żywo obserwować, jak każda z nich wykonuje po 1000 przysiadów. Dzięki temu zyskają pewność, że żadna z nich nie oszukuje i sprawdzą, która naprawdę jest najlepsza.

Dlaczego 1000 Squats Challenge może być groźne?

O wygranej nic nie wiadomo, wiemy jednak, że po 1000 Squats Challenge dziewczyny trafiły do szpitala. Xiao Tang obudziła się dzień po ćwiczeniach z ogromnym bólem nogi, nie mogła jej zginać. Jeszcze bardziej przerażona była po wizycie w łazience, gdzie zobaczyła, że jej mocz jest brązowy.

- W niektórych przypadkach, gdy mocz przybiera taką barwę, na pomoc jest już za późno - mówi w rozmowie z "Live Science" Bruce Cohen, oficer medyczny FBI.

W przypadku nastolatek wszystko skończyło się dobrze - lekarzom udało się przywrócić je do zdrowia. Ale co właściwie stało się dziewczynom? Na skutek ćwiczeń doszło u nich do rabdomiolizy - wystąpienia szeregu objawów na skutek uszkodzenia mięśni.

W krwi nastolatek wykryto przekroczone normy mioglobiny. Mioglobina jest białkiem magazynującym tlen w mięśniach poprzecznie prążkowanych, a jej poziom podnosi się przy rozpadzie tkanki mięśniowej. Martwe włókna mięśniowe trafią do krwiobiegu i to powoduje, że mocz przybiera brązową barwę - jego kolor przypomina słabą kawę.

Rabdomioliza może też wywoływać gorączkę i inne objawy towarzyszące grypie. W cięższych przypadkach pojawiają się drgawki i zaburzenia świadomości.

Żeby zobaczyć, jak dużym wysiłkiem jest wykonanie 1000 przysiadów, zobaczcie, jak robi je Casey Ho - trenerka, której również sprawia to dużą trudność.

Chcesz ćwiczyć bezpiecznie? Czytaj też:

Hip thrust: ćwiczenie na pośladki? Jak je zrobić?

Ćwiczenia na schodach modelujące pośladki

Ćwiczenia powiększające pośladki

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.