Mogą prowadzić do niższego wzrostu i zaburzać proces dojrzewania. Zwróć uwagę na 4 słodziki

2025-07-14 13:44

Zamienniki cukru zyskują w ostatnim czasie dużą popularność. Dlatego naukowcy coraz częściej przyglądają się bliżej różnym słodzikom i tego jak wpływają na zdrowie. Z najnowszych badań wynika, że nie są bez znaczenia dla dojrzewających dzieci.

Mogą prowadzić do niższego wzrostu i zaburzać proces dojrzewania. Zwróć uwagę na 4 słodziki
Autor: Fot. Getty Images

Podczas dorocznego spotkania Endocrine Society (ENDO 2025), które odbyło się w San Francisco omówiono nowe badania pod kątem tego jak spożywanie słodzików może wpływać na proces dojrzewania. Okazuje się, że tego rodzaju dodatki występują w wielu produktach spożywczych oraz napojach. Niestety nie zawsze czytamy skład, a to może spowodować choćby zbyt wczesną miesiączkę.

Obfite miesiączki

Słodziki a dojrzewanie. Jak wpływają na rozwój dzieci?

13 lipca 2025 roku podczas corocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego w San Francisco w Kalifornii omówiono badania pt. “Sweeteners and Puberty: Investigating Genetic and Dietary Influences on Central Precocious Puberty”. Opisane odkrycia pochodzą z badania Taiwan Pubertal Longitudinal Study (TPLS), które rozpoczęły się w 2018 roku.

W badaniu wzięło udział 1407 uczestników, gdzie u 481 osób stwierdzono centralne przedwczesne dojrzewanie. Wnioski postawiono na podstawie badań lekarskich, wyników badań poziomu hormonów oraz badań obrazowych. Naukowcy ocenili również poziom spożycia słodzików przy pomocy zweryfikowanych kwestionariuszy, a także próbek moczu. Pod uwagę wzięto również predyspozycje genetyczne. 

Wyniki wykazały, że spożywanie niektórych substancji słodzących, powszechnie występujących w żywności i napojach, może zwiększać ryzyko przedwczesnego dojrzewania u dzieci, szczególnie u tych, u których stwierdzono predyspozycje genetyczne.

Tak słodziki wpływają na dzieci. Zachowaj ostrożność

Autorzy badań wyjaśniają, że dzięki prowadzonym analizom ustalono, iż dzieci, które spożywają aspartam, suklarozę, glycyrrhizinę oraz dodatki cukrowe były powiązane z wyższym ryzykiem wcześniejszego dojrzewania. Ustalono również, że im poziom spożycia tych substancji był większy, tym wyższe ryzyko, że u dziecka dojdzie do centralnego przedwczesnego dojrzewania.

To badanie jest jednym z pierwszych, które powiązało współczesne nawyki żywieniowe, a w szczególności spożycie substancji słodzących, zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i wczesnym rozwojem dojrzewania w dużej, rzeczywistej kohorcie

 – wskazał dr n. med. Yang-Ching Chen ze Szpitala Miejskiego Wan Fang w Tajpej i Uniwersytetu Medycznego w Tajpej na Tajwanie.

Naukowiec podkreślił, że badanie uwypukla także różnice pomiędzy poszczególnymi płciami. Okazało się, że w przypadku chłopców przedwczesne dojrzewanie powiązano ze spożywaniem sukralozy. Natomiast jeśli chodzi o dziewczynki, to wpływ na przedwczesne dojrzewanie miały produkty zawierające glicyryzynę, aspartam i cukry dodane.

Autorzy badań sugerują, że przedwczesne dojrzewanie na skutek spożywania słodzików może być spowodowane wpływem tego rodzaju produktów na układ hormonalny. Zdaniem specjalistów, zamienniki cukru oddziałując na szlaki neuronalne w mózgu, wpływają na gospodarkę hormonalną, przyspieszając proces dojrzewania. 

Drugim, możliwym mechanizmem może być zmiana składu mikrobiomu jelitowego. Dochodzi do niej na skutek spożywania produktów zawierających wymienione słodziki.

Centralne przedwczesne dojrzewanie - co czym grozi?

To nie pierwsze badania, które ukazują, jak słodziki wpływają na rozwój. Już wcześniejsze prace naukowe wykazały, że niektóre substancje słodzące mogą wpływać nie tylko na gospodarkę hormonalną, ale także na mikrobiom. 

Wykazano, że acesulfam potasu stymuluje uwalnianie hormonów związanych z dojrzewaniem poprzez aktywację szlaków słodkiego smaku w komórkach mózgowych i zwiększenie ilości cząsteczek związanych ze stresem. Z kolei glicyryzyna – występująca w lukrecji – zaburza równowagę bakterii jelitowych i zmniejsza aktywność genów zaangażowanych w wywoływanie dojrzewania.

Centralne przedwczesne dojrzewanie to wczesna aktywacja naturalnego procesu dojrzewania w organizmie, a konkretnie osi podwzgórze-przysadka-gonady (HPG). To z kolei prowadzi do rozwoju drugorzędnych cech płciowych (takich jak rozwój piersi u dziewcząt lub powiększenie jąder u chłopców) jeszcze przed osiągnięciem typowego wieku. 

U dziewcząt następuje to zazwyczaj przed ukończeniem 8. roku życia, a u chłopców przed ukończeniem 9. roku życia. Ważne jest, aby odróżnić je od obwodowego przedwczesnego dojrzewania, które jest spowodowane innymi czynnikami wpływającymi na nadnercza lub gonady. Centralne przedwczesne dojrzewanie może prowadzić do stresu emocjonalnego, niższego wzrostu w wieku dorosłym oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń metabolicznych i rozrodczych w przyszłości.