Czy ASPARTAM jest rakotwórczy? Jakie są skutki uboczne przyjmowania słodzika?
Czy aspartam jest szkodliwy i może wywołać raka? Według ekspertów z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ten powszechnie stosowany słodzik można spożywać bez obaw o zdrowie. Jednak wielu naukowców twierdzi, że aspartam jest rakotwórczy. Sprawdź, czy aspartam jest szkodliwy dla zdrowia i jakie skutki uboczne niesie za sobą jego regularne spożywanie.
Spis treści
- Czy aspartam jest rakotwórczy?
- Na czym polega szkodliwość aspartamu? Jakie skutki uboczne może wywołać aspartam?
Aspartam to związek chemiczny z grupy estrów peptydowych, który jest używany jako sztuczny środek słodzący, czyli słodzik, o kodzie E951. Dodawany jest do wielu produktów spożywczych, zwłaszcza tych określanych mianem "light", w których rekompensuje brak cukru lub tłuszczu. Chętnie sięgają po niego diabetycy. Niewielka jego ilość (zaledwie 1/10 kalorii) zapewnia słodki smak równoważony przez łyżeczkę cukru, przy czym jego kaloryczność jest niemal równa zeru. W związku z tym nie wpływa na wytwarzanie insuliny po spożyciu.
Aspartam jako jedyny słodzik jest metabolizowany przez ludzki organizm. Po strawieniu rozkłada się on na dwa naturalne aminokwasy: fenyloalaninę i kwas asparaginowy. W związku z tym stanowi poważne zagrożenie dla osób chorych na fenyloketonurię, które nie metabolizują fenyloalaniny. Produktem metabolizmu aspartamu jest również toksyczny dla organizmu metanol. Jak jednak wynika z badań, przy umiarkowanym spożyciu aspartamu ilości metanolu w organizmie są nieszkodliwe dla zdrowia człowieka.
Czy aspartam jest rakotwórczy?
W latach 90. ub. w. ukazało się kilka publikacji naukowych dotyczących wpływu słodzika na rozwój komórek nowotworowych. W tym czasie naukowcy z Bolonii, którzy przeprowadzili badania na szczurach, określili aspartam jako substancję rakotwórczą. Jednak inni badacze wskazali na wiele nieprawidłowości w przeprowadzanych badaniach, m.in. odmienne układy enzymatyczne ludzi i szczurów laboratoryjnych, a także stosowanie znacznie większych dawek niż te używane w przemyśle spożywczym.
Późniejsze badania wykazały, że nie ma powiązania między spożyciem aspartamu a rozwojem nowotworów. Potwierdzają to eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zespół ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych. Dzięki ich pozytywnej opinii aspartam został dopuszczony do sprzedażny na obszarze całej Unii Europejskiej.
Na czym polega szkodliwość aspartamu? Jakie skutki uboczne może wywołać aspartam?
W raporcie US Department of Health and Human Services (odpowiednika naszego Ministerstwa Zdrowia) znajduje się lista działań niepożądanych aspartamu. Osoby regularnie spożywające słodzik najczęściej skarżyły się na:
- bóle głowy (także te migrenowe)
- zawroty głowy
- nudności
- drętwienia i skurcze mięśni
- przybieranie na wadze
- wysypki
- depresje
- częstoskurcz serca
- bezsenność
- problemy z widzeniem
- szum w uszach i utrata słuchu
- trudności z oddychaniem
- utrata smaku
- zawroty głowy
- utrata pamięci
- bóle stawów
Wszystkie ww. objawy są klasycznymi objawami zatrucia po przedawkowaniu aspartamu. Mogą się pojawić już po wypiciu litra napoju z dodatkiem tego słodzika.
Produkty zawierające aspartam
Lista produktów, w którym można znaleźć aspartam:
- większość napojów gazowanych
- napoje izotoniczne
- wody mineralne smakowe
- niektóre piwa, np. Karmi
- większość gum do żucia
- niektóre dropsy i drażetki
- rozpuszczalne kakao
- słodziki
- napoje typu mrożona herbata
- polewy do ciast
- niektóre jogurty
- galaretki
- napoje owocowe i mleczne
- rozpuszczalna kawa i herbata
- środki przeczyszczające
- mrożone desery
- napoje miętowe
- odświeżacze oddechu
W jakich lekach można znaleźć aspartam?
- tabletkach do ssania - zwłaszcza tych bez cukru
- tabletkach musujących np. multiwitaminach
- tabletkach na stawy
- granulatach do przygotowania roztworu doustnego np. na grypę i przeziębienie