Takie jedzenie powoduje koszmary. Na liście produktów m.in. ser

2025-07-09 17:04

Koszmary nocne mogą być efektem nie tylko stresu, ale też tego, co jesz. Ser to jeden z produktów, który często pojawia się na liście pokarmów odpowiedzialnych za złe sny. Sprawdź, jakie jeszcze jedzenie powoduje koszmary?

Spis treści

  1. Skąd się biorą koszmary?
  2. Nietolerancja laktozy a koszmary senne
  3. Czy jedzenie na noc może powodować koszmary?
  4. Dlaczego dieta wpływa na sen?
  5. Jak pozbyć się koszmarów?

Skąd się biorą koszmary?

Nowe badanie opublikowane 1 lipca w czasopiśmie Frontiers in Psychology wykazało związek między tym, co jemy, a jakością snu.

Stopień nietolerancji pokarmowej, zwłaszcza nietolerancji laktozy i połączonych alergii pokarmowych, wiąże się z nasileniem koszmarów sennych

- powiedział autor badania dr Tore Nielsen, profesor psychiatrii i dyrektor Laboratorium Snów i Koszmarów na Uniwersytecie w Montrealu.

Naukowiec poinformował również, że koszmary senne zdarzały się częściej u osób, które przyznawały się do niezdrowych nawyków żywieniowych.

Badacze przeprowadzili ankietę wśród 1082 studentów szkół wyższych w Kanadzie, dotyczącą ich diety, jakości snu, zdrowia fizycznego i psychicznego, częstotliwości snów oraz koszmarów. Zapytano ich również czy jedzenie może mieć wpływ na sny.

Wyniki wskazały, że ponad 40 proc. uczestników stwierdziło, że jakość snu była zależna od tego, co zjedli. Zgodnie łączyli nabiał i słodycze z koszmarami, a herbaty ziołowe, owoce i warzywa z przyjemnym snem. Jednak zaledwie 5,5 proc. ankietowanych przyznał, że wierzy w to, że dieta wpływa na sny. Grupa ta była bardziej narażona na alergie pokarmowe i nietolerancję glutenu.

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób
Poradnik Zdrowie Google News

Nietolerancja laktozy a koszmary senne

Co ciekawe, analiza danych wykazała wyraźny związek między częstotliwością koszmarów a obecnością alergii pokarmowych oraz nietolerancji laktozy. Osoby, które podejrzewały, że ich sposób odżywiania negatywnie wpływa na sen, znacznie częściej zmagały się z nietolerancją laktozy.

W odróżnieniu od alergii na produkty mleczne, która wynika z nadreaktywności układu odpornościowego, nietolerancja laktozy wiąże się z niedoborem enzymu niezbędnego do trawienia laktozy - cukru obecnego w niektórych rodzajach mleka. Prowadzi to do uciążliwych, choć krótkotrwałych dolegliwości, takich jak wzdęcia, biegunki czy bóle brzucha.

Z ich danych wynika, że ​​nietolerancja laktozy powoduje objawy żołądkowo-jelitowe (GI) związane z koszmarami sennymi. Jeśli podczas snu występują objawy żołądkowo-jelitowe, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń snu, które mogą wpływać na fazę snu związaną ze śnieniem

- powiedziała dr Marie-Pierre St-Onge, profesor dietetyki w Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia Irvinga.

Czy jedzenie na noc może powodować koszmary?

Może to również wyjaśniać, dlaczego uczestnicy badania częściej zgłaszali negatywne sny lub koszmary senne, jeśli jedli późno w nocy. Choć badanie wskazało na powiązanie między nietolerancją laktozy a pogorszoną jakością snu, inne analizy sugerują, że u większości osób produkty mleczne mogą wspierać zdrowy sen, potwierdziły to również artykuły naukowe z 2016 i 2023 roku.

Dlaczego dieta wpływa na sen?

Choć konkretny wpływ nabiału na sen człowieka wciąż nie jest do końca jasny, istnieje wiele dowodów na to, że żywność może wpływać na jakość snu

- powiedziała St-Onge.

Przede wszystkim uznaje się, że cukier, alkohol i kofeina w negatywny sposób oddziałują na jakość snu.

Wiemy, że przestrzeganie zdrowej diety wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zaburzeń snu, a przestrzeganie mniej zdrowej diety zwiększa ryzyko

- dodała.

Potrzeba więcej badań, aby stwierdzić, czy ludzie źle śpią, ponieważ jedzą niezdrową żywność, czy ich dieta ulega pogorszeniu na skutek złej jakości snu. Nie bez znaczenia są również objawy żołądkowo-jelitowe, które pojawiają się po spożyciu określonych produktów. Wówczas ludzie częściej doświadczają koszmarów o pożarze i konieczności ucieczki.

Jak pozbyć się koszmarów?

Wciąż nie wiadomo, co można, a czego nie należy jeść, aby uniknąć koszmarów.

Jeśli jednak zmagasz się z tego rodzaju stresującymi snami, warto sprawdzić, czy nie cierpisz na nietolerancję laktozy lub inną alergię pokarmową. Jednak nie jest to tak proste, jak powiedzenie ludziom, aby całkowicie wyeliminowali z diety produkty nabiałowe, jeśli mają nietolerancję laktozy, ponieważ ludzie spożywają je z wielu powodów

- zasugerował Nielsen.

Zdaniem eksperta najlepiej w godzinach wieczornych unikać produktów, które powodują dyskomfort lub problemy żołądkowe. Osoby z nietolerancją laktozy często rezygnują z picia mleka, jedzenia sera i jogurtów.

Dodatkowo badania wykazały, że jaja, ryby, orzechy, grzyby i sok z wiśni cierpkiej zawierają melatoninę, która może pomóc zasypianiu. Pozytywny wpływ na nocny odpoczynek może mieć też:

  • indyk,
  • kurczak,
  • białka jaj,
  • nasiona,
  • banany,
  • warzywa liściaste,
  • awokado,
  • rośliny strączkowe.

Według nowego badania dieta na dobry sen powinna zawierać dużo owoców, warzyw i błonnika, a mało słodyczy oraz czerwonego i przetworzonego mięsa.

Źródła:

  • https://www.health.com/study-cheese-dairy-nightmares-11764273
  • https://doi.org/10.3945/an.116.012336
  • https://doi.org/10.3390/ijerph17249440
  • https://doi.org/10.1007/s12011-022-03162-1
  • https://doi.org/10.1016/j.sleh.2025.05.003