Jak czosnek wpływa na ciśnienie krwi? Naukowcy podali dzienną dawkę
Czosnek to ceniona roślina w medycynie tradycyjnej. Jednak w dużej mierze skupiamy się na jej przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych właściwości. Tym razem jednak sprawdzamy, jak czosnek wpływa na ciśnienie krwi i o czym należy pamiętać, dodając go do potraw.

Meta-analiza 12 badań dotyczących wpływu spożycia czosnku na poziom ciśnienia krwi wykazała, że tego rodzaju roślina może zredukować ciśnienie. Wyniki meta-analizy obejmującej 553 pacjentów wykazały, że spożycie popularnej przyprawy wiąże się z redukcją ciśnienia skurczowego o ok. 8 mm Hg, a rozkurczowego o ok. 5 mm Hg.
Czosnek na nadciśnienie? Tak roślina wpływa na organizm
Badania wskazują, że czosnek może obniżać ciśnienie krwi. Dzięki temu spada ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Z analiz wynika, że bez względu na to czy uczestnicy spożywali surowy czosnek, czy w formie suplementów, ryzyko zawału serca lub udaru mózgu zmniejszało się od 16 do 40 procent.
Powodem, dzięki któremu naturalny antybiotyk ma wpływ także na ciśnienie krwi, jest fakt, że zawiera allicynę. To główny związek bioaktywny obecny w czosnku i to on może wpływać na wysokość ciśnienia tętniczego.
W jaki sposób allicyna może brać udział w redukcji nadciśnienia? Otóż tego rodzaju związek chemiczny jest w stanie zaburzyć działanie enzymów konwertujących angiotensynę, czyli ACE (ang. angiotensin-converting enzyme). A to oznacza, że obniżając poziom angiotensyny, allicyna sprzyja swobodniejszemu przepływowi krwi i obniża ciśnienie krwi.
Po drugie allicyna wywiera silny wpływ antyoksydacyjny i przeciwzapalny. Dzięki temu naczynia krwionośne zyskują ochronę przed uszkodzeniami takimi choćby jak sztywność tętnic. A to z kolei sprawia, że tętnice są w stanie lepiej regulować ciśnienie. Do wspomnianego rozszerzenia naczyń może dochodzić na skutek produkcji tlenku azotu. To on rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.
Naukowcy zaznaczają jednak, że choć czosnek może obniżać ciśnienie krwi, to jednak wciąż nie należy traktować go jako alternatywnej lub zamiennej formy leczenia nadciśnienia tętniczego.
Ile czosnku dziennie obniża ciśnienie?
Skoro wiadomo już, że czosnek obniża ciśnienie krwi, warto dokładniej przyjrzeć się dawce. Z kolejnej publikacji naukowej wynika, że dla uzyskania obniżenia ciśnienia krwi należy spożywać czosnek codziennie i określoną ilość.
Niemniej kolejny raz zaznaczamy, że tego rodzaju działanie nie ma na celu leczenia nadciśnienia tętniczego, a jedynie wsparcie organizmu. Dzięki temu podwyższona wartość ciśnienia krwi może ulec poprawie. Natomiast nie jest to lek, a jedynie modyfikacja diety wspierającej leczenie.
Poniżej wskazujemy formę i ilość czosnku, jaką należy spożywać, chcąc wesprzeć organizm w walce z nadciśnieniem.
- Surowy czosnek: 400 mg dziennie przez 6 miesięcy
- Proszek czosnkowy: 600 do 2400 mg dziennie przez 8 do 24 tygodni
- Olejek czosnkowy: 12,3 mg dziennie przez 16 tygodni
Naukowcy są zdania, że największe korzyści przynosi spożycie ekstrakt z dojrzałego czosnku. Niemniej rezultaty osiągnięto także przy użyciu pozostałych form czosnku.
Kto powinien unikać czosnku?
Przede wszystkim spożywanie czosnku w formie suplementów, czy w wymienionych wyżej dawkach może być niebezpieczne dla osób przyjmujących leki na nadciśnienie. Powodem jest choćby fakt, że jak już wspomnieliśmy przyprawa ta wpływa zarówno na ciśnienie skurczowe jak i rozkurczowe.
Zażywając leki, można doprowadzić do zbyt gwałtownego i dużego spadku ciśnienia, co grozi nie tylko zawrotami głowy, ale także zawałem serca, wstrząsem septycznym czy niewydolności wielonarządowej i śmierci.
Zażywanie leków na nadciśnienie to nie jedyny powód, by unikać dużej dawki czosnku. Unikaj czosnku jeżeli jesteś jedną z poniższych osób:
- masz alergię na czosnek,
- borykasz się z przewlekłymi schorzeniami przewodu pokarmowego takimi jak np. wrzody, refluks.
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią
- przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe
- przygotowujesz się do operacji lub zabiegu (także stomatologicznego)
Pamiętaj również, że suplementacja czosnku może wchodzić w interakcje z różnymi lekami w tym lekami antykoncepcyjnymi, czy lekami obniżającymi poziom cukru we krwi. Nie wdrażaj nigdy suplementów na własną rękę, a ewentualny zamiar koniecznie zgłoś lekarzowi.