Nie taki zły, jak sądzono? Może obniżać ciśnienie krwi
Z wiekiem i na skutek niektórych chorób naczynia krwionośne robią się coraz sztywniejsze, wzrasta również ciśnienie krwi. Nieleczone, przyczyniają się do rozwoju chorób serca i naczyń. Jak wykazało najnowsze badanie, wsparciem dla takich osób może być suplement z jednego z naturalnych słodzików.
Wysokie ciśnienie i sztywność tętnic idą ze sobą w parze. Sztywność tętnic oznacza, że naczynie traci zdolność rozszerzania się i kurczenia pod wpływem działania ciśnienia krwi. Wzrost ciśnienia sprawia z kolei, że ścianki tętnic stają się jeszcze grubsze.
Utrata elastyczności głównych naczyń krwionośnych odgrywa dużą rolę w rozwoju chorób układu krążenia i takich stanów jak niewydolność serca czy zawał.
Dlatego badacze stale szukają sposobu, jak można ją zmniejszyć - nie tylko za pomocą leków. Najnowsze, pierwsze tego rodzaju, badanie wykazało, że taką zdolność może mieć naturalny cukier kokosowy.
Cukier kokosowy jest znanym słodzikiem
Cukier kokosowy wytwarzany jest z soku pozyskiwanego z łodygi kwiatostanu kokosowego. Wyglądem i smakiem przypomina cukier trzcinowy. Tradycyjnie stosowany jest w kuchni azjatyckiej. Podobnie jak biały cukier, jest dość kaloryczny.
Zawiera pewną ilość witamin z grupy B i witaminę C, wapń, potas, żelazo, a także flawonoidy i naturalne azotany, poprawiające stan naczyń krwionośnych i inulinę - błonnik prebiotyczny pomagający regulować poziom cukru we krwi.
Naukowcy zbadali wpływ cukru kokosowego na ciśnienie krwi i sztywność tętnic u osób w średnim i starszym wieku.
Uczestnicy badania mieli średnio 55 lat. Codziennie przez osiem tygodni zażywali suplement cukru kokosowego, natomiast grupa kontrolna przyjmowała placebo. Przed i po badaniu naukowcy zmierzyli spoczynkowe tętno uczestników, poziom ich cholesterolu, markery stanu zapalnego, ciśnienie krwi i sztywność tętnic.
Może obniżać ciśnienie i sztywność tętnic
Osoby przyjmujące suplement cukru kokosowego miały niższe ciśnienie skurczowe krwi mierzone w ramieniu. Nie stwierdzono obniżenia ciśnienia w tętnicy szyjnej, zmniejszyła się za to sztywność tętnicy szyjnej wspólnej. Spożywanie cukru kokosowego nie zmieniło markerów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.
W podsumowaniu naukowcy stwierdzili, że wyniki tego badania są obiecujące, gdyż suplement cukru kokosowego obniża ciśnienie krwi i sztywność tętnic - a to z kolei sprawia, że potencjalnie może on zostać w przyszłości wykorzystany jako nowy nutraceutyk do leczenia dysfunkcji i chorób sercowo-naczyniowych związanych z wiekiem.
Wyniki badania opublikowano w w Journal of Applied Physiology.