Co się stanie, gdy przestaniesz nosić stanik? Ustalenia naukowców zaskakują
Wokół noszenia biustonosza narosło wiele mitów i wątpliwości. Szkodzi piersiom czy pomaga? Nosić czy nie nosić? Spać w nim czy bez niego? Spróbujemy usystematyzować wiedzę na temat rezygnacji z noszenia stanika.
Piersi to część ciała, która bywa komentowana i oceniana jak mało która. Za duże. Za małe. W staniku. Bez. Za obwisłe. Silikonowe. Wklęsłe sutki. Karmiące. Zakryte. Odsłonięte. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cokolwiek zrobisz ze swoim biustem, znajdzie się ktoś, kto skomentuje, że robisz to źle.
Oczywiście, szczęśliwie żyjemy w latach 20. XXI wieku i coraz głośniej o nurcie body positive i akceptowaniu ciał takimi, jakie są. Jeśli jednak sama dla siebie zastanawiasz się, co się stanie z biustem po rezygnacji ze stanika, to na to pytanie też odpowiadamy.
Mity o noszeniu stanika - piersi stają się obwisłe bez biustonosza
Bez stanika piersi stają się obwisłe – na pewno spotkałaś się z taką tezą. Zdaniem specjalistów nie jest to prawdą. Choć oczywiście grawitacja robi swoje i z wiekiem często wiele części ciała traci swoją jędrność i zaczyna obwisać, to jednak noszenie stanika nie uchroni nas przed tym, tak samo, jak nienoszenie nie spowoduje, że staną się bardziej obwisłe.
Na jędrność piersi wpływ ma wiele czynników, jak m.in. gęstość tkanki, z której są zbudowane piersi, ich budowa – tłuszczowa lub gruczołowa, czynniki genetyczne, tryb życia, masa ciała, aktywność fizyczna.
Chociaż w teorii istnieją badania, które wykazują, że nienoszenie stanika może sprzyjać zachowaniu jędrności piersi, dotychczas nie wykonano takich analiz w odniesieniu do odpowiednio dużej grupy osób, aby móc uznać badania za miarodajne.
Czy stanik może powodować raka?
Nie jest też prawdą, że noszenie stanika może powodować raka piersi. Źle dobrany stanik może powodować m.in. otarcia lub odparzenia, ale na pewno nie zmiany nowotworowe. Mają one zupełnie inną etiologię i są niezależne od noszenia (lub nie) stanika.
Wpływ stanika na plecy i kręgosłup
Brak biustonosza może za to mieć kilka zalet, jak brak wbijających się w ciało ramiączek i pasków, brak fiszbin czy innych niewygodnych elementów staników. Jednak nie da się ukryć, że osoby z dużym biustem mogą narzekać bez stanika na niewygodę, ponieważ to właśnie biustonosz pozwala trzymać piersi w ryzach i paradoksalnie jego brak bardziej może krępować ruchy.
Podobnie dzieje się m.in. przy uprawianiu sportu, gdzie dobrze trzymający biustonosz to po prostu must have, niezbędny do ćwiczeń. Brak stanika lub jego zły dobór u osób z dużym biustem może spowodować m.in. ból pleców czy kręgosłupa, ponieważ biust może sporo ważyć.
Jednak z drugiej strony, biustonosz może spowodować ucisk m.in. na mięśnie czy naczynia krwionośne pleców i klatki piersiowej. Pozbycie się stanika oznacza jednocześnie ulgę i lepsze ukrwienie tych obszarów.
Noszenie stanika - skutki uboczne
Stanik przez cały dzień też ściśle przylega do ciała, co może powodować gromadzenie się tam zanieczyszczeń, potu, łoju, pojawianie wyprysków, krostek i innych nieprzyjemnych dolegliwości skórnych. W okresie letnim może dochodzić nawet do nadkażeń bakteryjnych, grzybiczych lub drożdżakowych w miejscach narażonych na ucisk i obcieranie. Jednak dobry dobór stanika i naturalne materiały znacząco zmniejszają takie ryzyko.
Zatem to, czy nosisz i jaki nosisz stanik, powinno być indywidualną decyzją. Rób tak, żeby czuć się wygodnie i komfortowo w swoim ciele i ze wszystkim, co na to ciało zakładasz oraz ze wszystkim, co z tego ciała zdejmujesz.