Jak wrócić do formy po świętach?

2019-12-30 11:51

Po świętach dla wielu osób nadchodzi czas na odchudzanie. Jednak sama dieta odchudzająca po świętach nie wystarczy, trzeba pomyśleć również o sporcie. Jak wrócić do formy po świętach i podjąć pierwsze treningi w klubie fitness? Jakie ćwiczenia pomogą nam wrócić do formy po świętach?

Jak wrócić do formy po świętach?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Fitness po świętach: jakie ćwiczenia na początek?
  2. Fitness po świętach: trening z instrukcją w 3D

Jak po świętach zmobilizować się do ćwiczeń? Jak pokonać własne lenistwo, przełamać strach przed siłownią, fitnessem, kontuzjami i bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na ścieżce do sprawności fizycznej i zgrabnej sylwetki? Mówi się, że "sport to zdrowie", jednak dla wielu osób pierwsze skojarzenia są zgoła odmienne. Tym mniej aktywnym fizycznie, na samą myśl o ruchu do głowy przychodzą najczęściej jego skutki uboczne, takie jak zmęczenie, zakwasy, kontuzje i ból.

Tymczasem urazy zdarzają się niezwykle rzadko i najczęściej są przyczyną braku doświadczenia. – Głównymi przyczynami kontuzji podczas treningu fitness jest pominięcie odpowiedniej rozgrzewki, niewłaściwie dobrane obciążenie lub niepoprawne wykonywanie ćwiczeń – tłumaczy Maciej Dufrat, trener personalny z firmy Star Fitness. – Kłopotów można bardzo łatwo uniknąć, wystarczy odpowiednio przygotować się do treningu. Jak to zrobić?

Fitness po świętach: jakie ćwiczenia na początek?

Do rozpoczęcia lub wznowienia treningu po dłuższej przerwie, powinniśmy podejść spokojnie i rozsądnie. Nie warto od razu porywać się na duże obciążenia i forsowne plany. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest przystosowanie organizmu do nowego, aktywnego stylu życia i regularnego wysiłku.

Na początku bardzo ważne jest to, by stosować ćwiczenia angażujące wszystkie partie mięśni. W tej roli doskonale sprawdzą się lekkie aeroby – spacer, wolny bieg czy jazda na rowerze przy tętnie mieszczącym się w granicach 110-140 uderzeń na minutę. Większość klubów fitness zaopatrzona jest w urządzenia, które pozwolą nie tylko wykonywać odpowiadające tym aktywnościom ruchy bez obciążania stawów, ale również monitorują na bieżąco reakcje naszego ciała.

Czytaj też:

– W treningu adaptacyjnym bardzo dobrze sprawdzają się bieżnie, rowery eliptyczne i klasyczne rowery stacjonarne – wymienia Maciej Dufrat, ekspert z firmy Star Fitness. – Ćwiczenia na nich budują tzw. bazę tlenową i pomagają przyzwyczaić organizm do wysiłku. Po dwóch-trzech tygodniach takiego wstępu, możemy rozważyć włączenie w plan ćwiczeń siłowych, rozwijających konkretne grupy mięśni. A panie będą mogły dołączyć bez żadnego ryzyka do ulubionych zajęć, nawet wtedy, gdy grupa ma za sobą już kilkanaście jednostek treningowych.

Wypróbuj
Jesz co lubisz - kwadrat

Autor: Time S.A.

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci uprawiać ulubiony sport, a jednocześnie dostarczać niezbędną w treningu energię. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, unikając zarówno nadmiernej rozbudowy masy mięśniowej, jak i odkładania się tłuszczu. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

To ci się przyda

Dobierając pierwsze ćwiczenia oporowe, nie warto samodzielnie eksperymentować. Zbyt często bywają one powodem kontuzji. Aby nie postawić na szali naszego zdrowia, warto poprosić o pomoc fachowców. W nowoczesnym klubie fitness pracują trenerzy-specjaliści, którzy pomogą dopasować obciążenie do celów i możliwości klienta oraz wyjaśnią, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń, bez ryzyka nadmiernego obciążenia organizmu. Pomogą w tym również same przyrządy.

Fitness po świętach: trening z instrukcją w 3D

Oczywiście nie powinniśmy od razu chwytać za najcięższe hantle, jakie będziemy w stanie udźwignąć. Nie należy również porzucać budujących wytrzymałość ćwiczeń cardio. – W tygodniowym cyklu przeplatajmy odpoczynek z obydwoma rodzajami aktywności – sugeruje ekspert. Przykładowo w poniedziałek, środę i piątek możemy pracować z obciążeniami, we wtorki i czwartki aerobowo, a w sobotę i niedzielę odpoczywać.

– Na rynku pojawił się już sprzęt wyposażony w instrukcję obsługi 3D – tłumaczy Maciej Dufrat. – Pokazują użytkownikowi mapę pracujących mięśni, pozycję początkową i końcową danego ćwiczenia oraz w jaki sposób właściwie je wykonywać. Dzięki intuicyjnej obsłudze, nawet początkujący bezpiecznie przeprowadzi na nich trening.

Dzięki tego typu rozwiązaniom można również bez obaw ćwiczyć w domowym zaciszu, szczególnie wtedy, gdy narzekamy na brak czasu lub zbyt dużą odległość do klubu fitness. Wiele urządzeń (np. bieżnie czy rowery Spinning), ze względu na rosnącą popularność, zostało dostosowanych do użytku domowego. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by urządzić mini-klub fitness we własnych czterech ścianach.

Niezależnie od tego, gdzie będziemy ćwiczyć, pamiętajmy o przygotowaniu organizmu do treningu po każdej dłuższej przerwie. Jeśli nie zapomnimy o ogólnorozwojowej wprawce i rozsądnym dobieraniu obciążeń. Jeśli dodatkowo ćwiczenia połączymy ze zbilansowaną dietą, będziemy mogli cieszyć się smuklejszą sylwetką w krótkim czasie.