Rusza 2. Kongres Exercise is Medicine

2019-10-15 16:30

W październiku w dniach 18-20.10.2019 w Warszawie odbędzie się 2. Kongres Exercise is Medicine. Po raz kolejny eksperci z całego świata podzielą się najnowszą wiedzą na temat roli aktywności fizycznej w walce z chorobami cywilizacyjnymi. W programie m.in. sesja dotycząca zdrowia psychicznego, uroginekologii, a także aktywności sportowej osób starszych. Uczestnicy będą mogli wiedzę teoretyczną uzupełnić w sposób praktyczny w ramach Konwencji Fitnessu Medycznego i specjalistycznych warsztatów.

Rusza 2. Kongres Exercise is Medicine
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ruch wspiera leczenie
  2. Recepta na ruch
  3. Kongres dla profesjonalistów
  4. Organizatorzy i patronat

Najnowsze światowe badania pokazują, że za 50 proc. stanu naszego zdrowia odpowiada to w jaki sposób żyjemy. Oznacza to nie tylko ogromny wpływ jaki my sami mamy na prewencje chorób cywilizacyjnych, ale także w przypadku pojawienia się tych chorób, jaki wpływ mamy na ich łagodniejszy przebieg.

Okazuje się, że zdrowy styl życia ma większy wpływ na prewencje chorób cywilizacyjnych niż do tej pory uważano. Właściwie zrównoważona dieta, niepalenie papierosów, a przede wszystkim unikanie siedzącego trybu życia na rzecz umiarkowanej aktywności fizycznej, ma wpływ na kondycję i długość naszego życia.

Ruch wspiera leczenie

W ostatnim czasie pojawiło się wiele badań potwierdzających wpływ aktywności fizycznej na utrzymanie zdrowia i kondycji. Okazuje się, że odpowiednio dobrany ruch w znacznym stopniu nie tylko obniża ryzyko pojawienia się takich chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, depresja czy choroby nowotworowe, ale także wspiera ich leczenie i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużym nasileniu. W zależności od stanu zdrowia te normy mogą się różnić dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Wszystko zależy od etapu leczenia, samopoczucia osoby chorej i wyjściowej kondycji fizycznej.

Tymczasem zaledwie 5% Polaków regularnie uprawia sport, 23% z pewną regularnością, a 18% czasami, a ponad połowa (54%) prowadzi siedzący tryb życia. W UE odsetek osób aktywnych to około 40 proc. co pokazuje, że w Polsce świadomość wpływu ruchu na stan naszego zdrowia jest nadal niewystarczająca. W Polsce brakuje jednak badań, które mówiłyby o tym, jak długo (ile minut) Polacy uprawiają sport. Takie badania pokazałyby jak daleko naszym rodakom do rekomendacji WHO i jak dużo mamy w tym zakresie do nadrobienia.

Recepta na ruch

Exercise is Medicine to ogólnoświatowy ruch zainicjowany przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej, którego celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Intencją założycieli jest także stworzenie platformy współpracy na linii pacjent-lekarz i pacjent-trener.

„Chodzi o to, aby osoba obciążona jakąś chorobą mogła uzyskać wsparcie w gabinecie lekarskim i otrzymać dopasowaną do swoich potrzeb receptę na ruch. Następnie już pod okiem trenera w odpowiedni sposób taką receptę na ruch zrealizować.” - mówi Anna Mrożek, Exercise is Medicine Polska. To co istotne, to fakt, że idea Exercise is Medicine nie skupia się na rehabilitacji czy leczeniu urazów i powrocie do zdrowia np. po wypadku, a na ruchu rekreacyjnym, aktywności sportowej prowadzonej systematycznie przez całe życie, czyli na zmianie nawyków i zmianie stylu życia.

Kongres dla profesjonalistów

Zaplanowany na koniec października 2. Kongres Exercise is Medicine skierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów - lekarzy, trenerów fitness, fizjoterapeutów, a także psychologów i dietetyków. Wydarzenie ma na celu przekazanie najnowszej wiedzy i podzielenia się praktykami z całego świata na temat zdrowotnych właściwości ruchu. W tym roku w wydarzeniu udział weźmie 30 prelegentów z 6 krajów. Wiodącymi tematami będą m.in. wpływ ruchu na zdrowie psychiczne, rola aktywności fizycznej w rehabilitacji chorób uroginekologicznych (NTM, zaburzenia mięśni dna miednicy), a także dobór aktywności fizycznej dla osób starszych.

Podobnie jak w ubiegłym roku wykładowej i teoretycznej części kongresu towarzyszyć będzie część praktyczna, realizowana w ramach 2. Konwencji Fitnessu Medycznego,

„Konwencja została stworzona przede wszystkim z myślą o trenerach i fizjoterapeutach. Każdy warsztat składa się z krótkiego ok. 15-minutowego wprowadzenia teoretycznego i 30 minut pokazowych ćwiczeń. W tym roku w ramach Konwencji zaplanowaliśmy m.in. treningi dla seniorów, bezpieczny trening kobiet w ciąży czy też cieszące się coraz większym zainteresowaniem treningi zogi (rodzaj jogi zalecany w chorobach nowotworowych).” mówi Małgorzata Perl, Exercise is Medicine Polska.

Intencją organizatorów wydarzenia jest przybliżanie wiedzę na temat wpływu ruchu na przebieg chorób przewlekłych, a także jego profilaktycznej roli w utrzymaniu zdrowia. Dlatego też podczas wydarzenia w ramach debat z udziałem ekspertów i goście specjalnych podjęta zostanie dyskusja na temat koniecznych zmian systemowych w zakresie zdrowia publicznego, aby społeczeństwa miały większy wpływ na swoje zdrowie, jakość i długość życia.

Podczas tegorocznego wydarzenia zaplanowane są debaty. Planowany jest m.in. panel "Czy można zmienić nawyki zdrowotne Polaków poprzez zaplanowaną aktywność fizyczną?" z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, przedstawicieli biznesu ochrony zdrowia i fitnessu oraz naukowców z dziedziny zmiany nawyków zdrowotnych.

Organizatorzy i patronat

Organizatorem Kongresu jest Exercise is Medicine Polska i Fundacja Zaskoczeni Wiekiem. Nad jakością merytoryczną kongresu czuwa rada naukowa w skład której weszli: Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch, prof. n. zw. dr hab. k. fiz. Ewa Kozdroń, prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, prof. dr hab. psychologii Aleksandra Łuszczyńska, prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, FESC. A wśród prelegentów światowej sławy eksperci różnych dziedzin medycyny, fitnessu, zdrowia publicznego m.in. dr Martin Gibala – specjalista treningu interwałowego i wpływu na prewnecje chorób przewlekłych, dr Becca Jordre – specjalizująca się w aktywności fizycznej osób starszych, organizatorka Olimpiady dla Seniorów, a także pomysłodawczyni dr Abdallahi N’DONGO – jeden z największych na świecie autorytetów w obszarze uroginekologii i propagator ćwiczeń dna miednicy.

Patronat nad wydarzeniem: JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, Uniwersytet SWPS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Polski Komitet Olimpijski, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Stylu Życia, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej, Naczelna Izba Lekarska. Patronat Honorowy Ministra Zdrowia.

2. Kongres Exercise is Medicine, 18-20 października, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Zapisy: https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/2-kongres-exercise-is-medicine-poland-228691/?source=directory. Program dostępny na: http://eimpoland.pl/