Na sprawne stawy. Co robić by mieć sprawne stawy

2012-11-02 16:38

Sprawne stawy są na potrzebne do końca życia. Jednak bóle stawów mogą nam dokuczać niezależnie od wieku. Na sprawność stawów wpływa nie tylko dieta, ale także styl życia. Gdy niedomagają, można je wspomóc odpowiednimi preparatami.

Na sprawne stawy. Co robić by mieć sprawne stawy
Autor: thinkstockphotos.com Sprawne stawy są na potrzebne do końca życia. Jednak bóle stawów mogą nam dokuczać niezależnie od wieku.

Sposoby na sprawne stawy. Problemy ze stawami mają coraz młodsi ludzie. Dzieje się tak wskutek kontuzji sportowych, urazów i siedzącego trybu życia. Mamy problemy ze stawami, bo uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa, która chroni kości przed ścieraniem się i pozwala na swobodne wykonywanie ruchów. Uszkodzenie chrząstki powoduje silny ból przy każdym ruchu. Dlatego lekarze zabiegają o jej naprawę lub choćby częściową regenerację.

Glukozamina na sprawne stawy

W tym celu wykorzystują glukozaminę, a dokładniej dwie jej postaci - siarczan chondroityny i glukozaminy. Siarczan glukozaminy może być łączony z solami sodu lub potasu. Ma to duże znaczenie w terapii, ponieważ lekarz może zastosować u chorego z nadciśnieniem (który musi ograniczać spożycie sodu, czyli soli) preparat z potasem i osiągnąć ten sam cel – poprawę ruchomości stawów. Glukozamina przyjmowana doustnie w 98 proc. wchłania się do krwi. Gdy jej stężenie jest wystarczająco duże, rozpoczyna się synteza proteoglikanów, które ułatwiają wbudowywanie się cząsteczek siarki do tkanki chrzęstnej. Siarczan glukozaminy sprzyja tworzeniu macierzy tkanki chrzęstnej, a więc może ją naprawić. Efektem tego jest zmniejszenie bólu i poprawa ruchomości stawów. Podobnie działają preparaty zawierające siarczan chondroityny.Warto pamiętać, że dopóki na powierzchni stawów pozostaje niewielka choćby ilość tkanki chrzęstnej, zawsze jest możliwość jej odbudowy. Dlatego dobrze jest korzystać z preparatów, które temu służą.

Domowe sposoby na sprawne stawy

Liście agawy mają właściwości przeciwreumatyczne i przeciwbólowe, warto z nich przygotować nalewkę. Rozdrobnione świeże liście agawy włóż do słoika i zalej taką ilością spirytusu, aby pokrył papkę. Słoik dokładnie zakręć. Po 2 tygodniach leżakowania w ciemnym miejscu nalewka jest gotowa. Należy ją przecedzić i przelać do ciemnej butelki. Smaruj nią bolące stawy 1–2 razy dziennie.

Leki ziołowe na sprawne stawy

  • Aflexin (Novascon Pharmaceuticals, ok. 96 zł/120 tabl.). Lek zawiera awokado, soję, kurkumę, imbir i brome-lainę – składniki korzystnie działające na chrząstkę stawową i chroniące ją przed wolnymi rodnikami. Przeciwwskazania: Uczulenie na składniki leku. Należy przyjmować w trakcie lub po posiłku.
  • Balsam Koński Extra Forte (GorVita, ok. 17 zł/250 ml). Maść zawiera ponad 20 składników naturalnych (m.in. arnikę, kasztanowiec, korę wierzby), które przynoszą ulgę w bólach stawów i reumatycznych. Przeciwwskazania: Nie stosować na chorą czy zranioną skórę.

Sprawne stawy - leki syntetyczne na sprawne stawy

  • ArthroStop Classic (Walmark, ok. 27 zł/60 tabl.). Lek zawiera siarczan glukozaminy, który stymuluje odbudowę chrząstki stawowej, co sprzyja zachowaniu stawów w dobrej kondycji. Przeciwwskazania: Uczulenie na składniki leku. Należy przyjmować w trakcie lub po posiłku.
  • Artresan (ASA, ok. 40 zł/30 kaps.). Lek zawiera siarczan glukozaminy, witaminę C, stearynian magnezu, poliwinylopirolidon, sól sodową karboksymetylocelulozy i tlenek tytanu – związki potrzebne do sprawnego funkcjonowania i odbudowy chrząstki stawowej. Przeciwwskazania: Uczulenie na składniki leku. Tabletkę należy popić ½ szklanki wody.
miesięcznik "Zdrowie"