2 litry wody dziennie to dużo? Lekarz mówi, ile naprawdę pić w upały

2023-06-20 13:45

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest jedną z najprostszych, ale i najważniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić w trosce o swoje zdrowie. Podczas upałów wodę z organizmu tracimy błyskawicznie, dlatego szczególnie teraz należy pamiętać o tym, by regularnie się nawadniać. Wiesz, ile wody powinieneś wypijać latem?

2 litry wody dziennie to dużo Lekarz mówi, ile naprawdę pić w upały
Autor: Getty Images / YouTube: Doktor Michał 2 litry wody dziennie to dużo Lekarz mówi, ile naprawdę pić w upały

Nawodnienie organizmu wiąże się z wyższym poziomem energii, unikaniem bólów głowy czy poprawą sprawności fizycznej. Latem więcej się pocimy, więc szybko pozbywamy się jej z organizmu. Czy to oznacza, że podczas letnich miesięcy powinniśmy pić więcej? Lekarz Michał Domaszewski wyjaśnia, ile wody dziennie należy wypijać w trakcie upalnych dni.

Ile trzeba wypić wody w upały? Lekarz wyjaśnia

Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na odwodnienie, zwłaszcza latem. Są to np. pacjenci przyjmujący leki moczopędne, osoby cierpiące na schorzenia serca lub nerek czy dzieci, które spędzają więcej czasu na zewnątrz. To niezwykle ważne, by szczególnie podczas upałów pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Michał Domaszewski jest lekarzem rodzinnym, który tworzy w mediach społecznościowych materiały o tematyce zdrowotnej. Na jednym z filmów ekspert porusza niezwykle istotny obecnie temat, czyli odpowiednie nawodnienie. – Ile tak naprawdę powinniśmy wypijać wody? Uwaga, odpowiadam – mówi ekspert.

Lek. Domaszewski wskazuje statystyczne zalecania dotyczące spożywania wody w zależności od płci, masy ciała, stanu i temperatury powietrza. Okazuje się, że:

  • kobieta – powinna wypijać 1,6 l wody na dobę;
  • mężczyzna w średnim wieku, który waży około 75 kg, powinien wypijać 2,3 l wody w ciągu doby;
  • kobieta karmiąca piersią może pić nawet o litr więcej niż kobieta w ciąży, jeśli odczuwa taką potrzebę,
  • kobieta w ciąży powinna wypijać 2 l wody na dobę.

Jednak powyższe założenia obowiązują u osób średnio aktywnych, gdy pogoda za oknem wskazuje bardziej na wiosnę niż lato i wynosi ok. 21 st. C. - Jeśli temperatura na zewnątrz idzie w górę, jeżeli jest upał, na przykład mamy 35 st. C na zewnątrz, powinniśmy wypijać jeszcze o litr wody więcej – mówi ekspert.

Oznacza to, że mężczyźni mogą wypijać nawet 3,5-4 litry na dobę, a jeśli codziennie ćwiczą, mogą wypijać nawet 9 l wody na dobę podczas upałów.

Po czym poznać, że organizm jest odwodniony?

Organizm na różne sposoby może zdradzać, że brakuje mu wody. Jednym z ważnych objawów odwodnienia jest kolor moczu i częstotliwość jego oddawania. Jeśli jest ciemniejszy i rzadziej musimy korzystać z toalety, to ważne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że zbyt mało się nawadniamy. Jednak to nie jedyne oznaki, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę.

O odwodnieniu może świadczyć zmęczenie, suchość skóry, zaparcia, skurcze mięśni, zawroty głowy, dezorientacja. Choć to sygnały z różnych układów, są wskaźnikami odwodnienia, ponieważ na spożywaniu niewielkich ilościach wody, traci cały organizm.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie