3 nietypowe kolacje, które pomogą schudnąć. Poleca dietetyk kliniczny

2023-08-09 14:30

Odchudzanie to proces, który dopiero z czasem przynosi pierwsze efekty. Jednak, jeśli szukasz sposobu na zrzucenie kilku kilogramów, w pierwszej kolejności przeanalizuj codzienne nawyki. Rodzaj i czas spożywanej kolacji ma duże znaczenie.

3 nietypowe kolacje, które pomogą schudnąć. Poleca dietetyk kliniczny
Autor: Fot. Getty Images/ instagram.com/ michal_wrzosek

Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć w tydzień. Przestrzegamy przed poszukiwaniem radykalnych rozwiązań i zaznaczamy, że każda zmiana musi odbywać się stopniowo. W przeciwnym razie odchudzanie może być niebezpieczne dla zdrowia oraz przyczyniać się do efektu jojo. Optymalnym poziomem zrzucenia wagi jest pół kilograma tygodniowo. 

Ewa Kasprzyk i Małgorzata Bernatowicz razem się odchudzają. Ile wyszczuplała każda gwiazda?

Te dania pomogą ci schudnąć. Dietetyk Kliniczny daje wskazówki

Dietetyk kliniczny, Michał Wrzosek jest znanym specjalistą także w mediach społecznościowych. Na co dzień dzieli się radami dotyczącymi zdrowego żywienia oraz często popełnianych błędów. Tym razem zdradza co jeść na kolację, aby schudną. Jak sam przyznaje, osobiście sięga po takie zestawienia, kiedy chce zrzucić kilka kilogramów.

Propozycja nr 1 - owsianka z lodami. Brzmi zaskakująco? Wrzosek podaje odpowiednie proporcje. 70 gram płatków owsianych zalewa 100 ml mleka, dodaje 20 gram odżywki białkowej. Całość należy wymieszać i dodać 100 malin i 50 g lodów. Tak przygotowane danie jest gotowe do spożycia.

Propozycja nr 2 - wrap z jajecznicą. Na patelni smażymy dwa jajka. Placek tortilli smarujemy 30 g serka kanapkowego. Kładziemy garść szpinaku oraz ¼ posiekanej papryki. Dodajemy jajecznicę. Zwijamy i gotowe.

Propozycja nr 3 - owsianka z mrożonym mango. Do miseczki wsypujemy 70 gram płatków owsianych. Wsyp 20 gram odżywki białkowej oraz 100 ml mleka. Mieszamy. Wrzucamy 100 gramów mrożonego mango oraz 30 gram cynamonowych płatków do mleka.

Nietypowe rozwiązania, gdzie kluczem są proporcje

Choć taki skład dań może wzbudzać kontrowersje, to doktor dietetyki klinicznej ściśle przestrzega proporcji. W przypadku pierwszej propozycji nadmienia, że taka kolacja sprawia, że w kolejnym dniu nie odczuwa chęci na słodkości. 

Ilość kalorii również ma znaczenie. Owsianka z lodami i malinami to 511 kcal. W posiłku jest 79,7g węglowodanów, 10,57 tłuszczu oraz 28,22 białka i 7,23 błonnika.

Wrap z jajecznicą dostarcza do organizmu 420 kcal w tym 33,2 grama węglowodanów, 22,8 g tłuszczu, 19,56 białka, a także 7,01 g błonnika.

Ostatnia propozycja, czyli owsianka z mango to 584,1 kcal w tym 93,85 g węglowodanów, 11,33 g tłuszczu oraz 29,09 białka,  a także 8,03 g błonnika.

Specjaliści zaznaczają, że ważny jest także czas spożycia kolacji.

Zaleca się, aby ostatni posiłek spożywać na cztery godziny przed snem. Dobrym rozwiązaniem jest również odstęp pomiędzy ostatnim a pierwszym posiłkiem. Jeśli chcesz schudnąć, warto zachować odstęp 14 godzin. Oznacza to, że gdy kolację jedliśmy o 19:00, to śniadanie należ zjeść dopiero o 9:00 kolejnego dnia.