Chcesz dożyć 100 lat? Ekspert radzi, by jeść więcej tych produktów

2023-09-19 16:03

Jak dożyć 100 lat? Zdaniem eksperta ds. żywienia eksperta Michaela Mosleya jedzenie "superfoods" w dużej ilości pomoże w zdrowiu dożyć sędziwej starości. Te naturalne i nieprzetworzone produkty są niezbędne dla zdrowia układu trawiennego. A jak dowiedli duńscy badacze, sekret długowieczności może być zapisany właśnie w jelitach.

Chcesz dożyć 100 lat? Ekspert radzi, by jeść więcej tych produktów
Autor: Getty Images Chcesz dożyć 100 lat? Ekspert radzi, by jeść więcej tych produktów

Wszyscy chcemy żyć długo i szczęśliwie. Jednym z najprostszych sposobów na długie życie to pełna kontrola nad codziennym jadłospisem. Spożywanie wartościowych produktów oraz dbanie o zdrową, odpowiednią zbilansowaną dietę może zdziałać cuda. Jeśli chcesz dożyć sędziwego wieku, eksperci zalecają, by ograniczyć żywność typu fast food i słodkie przekąski.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Jak dożyć 100 lat? Ekspert podzielił się "złotą radą"

Według brytyjskiego lekarza istnieją pewne produkty określane mianem superfoods, które warto włączyć do menu. Dlatego, że korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dr Michael Mosley, który opracował m.in. dietę 5:2, wyjaśnił, że warzywa bogate w glukozynolany (tzw. związki chemiczne zaliczane do glikozydów siarkowych) są kluczem do długowieczności. Zaliczył do nich brokuły, kalafior, kapustę, jarmuż i rzodkiewkę, które mają zbawienny wpływ na zdrowie jelit.

Dr Mosley udostępnił post za pośrednictwem mediów społecznościowych, w którym zaapelował do swoich obserwujących. – Większość ludzi zdaje sobie sprawę, aby dożyć sędziwej starości, trzeba regularnie ćwiczyć, utrzymywać prawidłową wagę, wysypiać się i nauczyć się radzić ze stresem – wyjaśnił. Zalecił, aby do tej listy dopisać jeszcze jedną rzecz.

Sekret długowieczności kryje się w jelitach?

- Dbaj o dobre bakterie i bakteryjne wirusy w jelitach, a będziesz mógł dożyć 100 lat! - dodał ekspert. Powołał się na badanie duńskich naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego, którzy dowiedli, że sekret długowieczności kryje się w jelitach. Według nich "wysoka różnorodność mikroorganizmów jest zwykle związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym". Oznacza to, że osoby, które mają zdrowy mikrobiom, będą lepiej chronione przed chorobami związanymi z procesem starzenia.

Lekarz powiedział w wywiadzie z brytyjskim portalem "Daily Mail", że zwiększenie produkcji siarkowodoru w organizmie może wywołać kaskadę pozytywnych efektów. Jak wyjaśnił, to pomaga utrzymać prawidłowy stan błon śluzowych, co znacznie zwiększa wchłanianie składników odżywczych. Dlatego zaleca, by jeść zdecydowanie więcej owoców, warzyw i roślin strączkowych ze względu na duże pokłady błonnika.