Co się stanie jak zjesz karmę dla psa?

2020-07-20 9:27

Zastanawiacie się, czy karma dla psa nadaje się dla ludzi? Czy można ją zjeść? Oczywiście, że można, ale po co i co się stanie, jak już to zrobimy?

Karma dla psa
Autor: Getty Images Karma dla psa

Spis treści

  1. Każda karma dla psów jest bezpieczna?

Zacznijmy od tego, że karma dla psów przeznaczona jest tylko dla psów. Nie dla kotów (ma inną zawartość białka), nie dla gryzoni i nie dla ludzi. Oczywiście, nic się nie stanie - w sensie nie ma zagrożenia życia dla ludzi po zjedzeniu takiej karmy.

Polecamy: Biegunka: skuteczne leczenie biegunki zależy od jej przyczyny

Mogą za to pojawić się problemy z trawieniem. Biegunka, wymioty, ból brzucha, nudności. Zwłaszcza narażone są małe dzieci. I t one najprędzej skosztują karmy dla psów. 

Karma dla psów jest wytwarzana z połączenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, ziaren, soi, witamin i minerałów. Czyli: skrawków mięsa, zmielonych kości i skóry, narządów wewnętrznych, uszkodzonego mięsa. Niektóre odmiany karmy dla psów zawierają syntetyczną formę witaminy K znaną jako menadion lub witamina K3. I ta witamina, w dużych dawkach, będzie dla ludzi toksyczna. 

Czytaj też: Bon wakacyjny - wersja ostateczna. WSZYSTKIE ZASADY. Nie trzeba składać wniosku

Karma dla psów ma inny skład, dlatego gdybyś jadł tylko ją, naraziłbyś się na niedobory witamin i minerałów. 

Każda karma dla psów jest bezpieczna?

Nie do końca. Niektóre karmy bazują na produktach surowych, nieprzetworzonych. I tu jest ryzyko - jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa naraża nas na zakażenie bakteriami takimi, jak Salmonella, Listeria, Campylobacter i E. coli. A to oznacza, że będziemy mieć biegunkę, wymioty i nudności, czasem gorączkę i ból brzucha. Narażamy się także na odwodnienie. 

Polecamy: Wyrzucasz skórkę od banana? To błąd! 7 zastosowań skórki od banana

Co ciekawe, chociaż produkcja karmy dla psów podlega innym standardom, to sanepid ją kontroluje. W razie wykrycia bakterii lub skażenia produktów, to karma zostaje wycofana z rynku. 

Więcej: Zatrucie pokarmowe: co robić, gdy się zatrujesz?

Jaki pies do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Jak dużo czasu spędzasz w mieszkaniu?