Czy robaczywe czereśnie można jeść? Sprawdzamy ich wpływ na zdrowie

2024-06-18 9:09

Sezon na czereśnie startuje. Ludzie, już nie mogą się doczekać zajadania się tymi pysznymi owocami. W niektórych z nich jednak kryją się robaki, które nie zawsze uda się nam zobaczyć. Co się stanie z ciałem jeśli zjemy robaczywą czereśnię?

Czy robaczywe czereśnie można jeść? Sprawdzamy ich wpływ na zdrowie
Autor: fot. Getty Images Czy robaczywe czereśnie można jeść? Sprawdzamy ich wpływ na zdrowie

Czy robaki w czereśniach są szkodliwe dla zdrowia?

Czereśnie są jednymi z ulubionych sezonowych owoców Polaków. Większość z nas zdaje sobie jednak sprawę, że nie tylko ludzie lubią się nimi zajadać. Również szpaki i niewielkie robaczki gustują w tych owocach. Nic więc dziwnego, że większości z nas zdarzyło się zjeść robaczywy owoc. 

Nasze babcie i mamy zazwyczaj uspokajały nas, że zjedzenie robaczywych owoców wiąże się najwyżej z dodatkową "porcją białka". Czy jednak jest to prawda? Sprawdzamy, czy mogą być niebezpieczne i co może stać się z ciałem po zjedzeniu czereśni z robakami.

Jak można się dowiedzieć, w tych owocach najczęściej można znaleźć larwy nasionnicy trześniówki, która jest niezwykle dokuczliwym szkodnikiem i może niszczyć nawet do 100 proc. owoców w niektórych rejonach. Choć zjedzenie robaczywych owoców może napawać obrzydzeniem, to pod kątem zdrowotnym nie ma w nich nic niebezpiecznego.

Owady te nie są bowiem w żaden sposób trujące, ani nie wydzielają żadnych szkodliwych dla naszego organizmu substancji. Oznacza to, że larwy owadów żyjące w owocach nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, bo nie zatruwają owoców, ani nie przenoszą żadnych chorób. Jedyną kwestią, na jaką wpływają, jest nasza higiena, z powodu obrzydzenia, jakie napawa wiele osób na widok wijącego się robaczka w ich owocach.

Czereśnie- dlaczego warto je jeść? Co zrobić z czereśni?

Jak pozbyć się robaków z czereśni? Te owoce są warte zjedzenia

Jeśli chcemy się upewnić, że nasze pyszne owoce są wolne od jakichkolwiek niechcianych gości, wystarczy, że na kilka minut zanurzymy je w wodzie. Pozbawi to larwy wszelkiego powietrza i sprawi, że szybko zaczną opuszczać wnętrze owoców. Następnie wystarczy tylko wylać wodę i opłukać czereśnie. Ten prosty sposób pozwoli nam się cieszyć owocami, bez strachu, że natrafimy, na widok którego nikt nie chce znaleźć w swoich owocach.

Czereśnie są po brzegi wypełnione wartościami odżywczymi i zdrowotnymi właściwościami. Dzięki zawartości związku o nazwie cyjanida są świetne jeśli chodzi o artretyzm. Może ona bowiem blokować odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego.

Czereśnie są również wypełnione witaminami z grupy B i potasem. Zwłaszcza to ostatnie może wpływać dobroczynnie na serce i pomóc wyregulować ciśnienie tętnicze krwi.

Porcja czereśni dostarcza również bardzo dużej ilości jodu, który wspomaga produkcję hormonów tarczycy, które odpowiadają na przykład za regulację pracy układu pokarmowego.

Dzięki sporej zawartości przeciwutleniaczy - w szczególności w przypadku czerwonych czereśni - mogą chronić przed nowotworami i spowalniać proces starzenia się organizmu.

Wszystko to jest powodem, dla którego nie powinniśmy bać się czereśni, pomimo ryzyka znalezienia w nich niewielkich białych robaczków, których łatwo jest się pozbyć.

Sonda
Lubisz czereśnie?