Czym grozi jedzenie niemytych truskawek? WZW i pasożyty to początek listy

2023-06-07 11:26

Świeże truskawki, prosto z krzaczka? Tak, to prawdziwy smak lata. Jednak zanim sięgniesz po te pyszne, czerwone owoce, zapoznaj się z naszym artykułem. Przekonasz się, że jedzenie nieumytych truskawek może być bardzo niebezpieczne.

Czym grozi jedzenie niemytych truskawek? WZW i pasożyty to początek listy
Autor: GettyImages Czym grozi jedzenie niemytych truskawek? WZW i pasożyty to początek listy

Jedzenie niemytych truskawek może powodować WZW A

Mycie warzyw i owoców przed jedzeniem nie jest czczym wymysłem. Co więcej, należy o tym pamiętać także w przypadku „swojskich”, niepryskanych owoców. Dlaczego? Wynika to z faktu, że niemyte owoce mogą być „nosicielami” szeregu szkodliwych drobnoustrojów.

WZW A, wirus HAV, należy do chorób, które wnikają do organizmu wskutek kontaktu ze skażonym pożywieniem, wodą lub osobą. Objawy WZW A to dolegliwości pokarmowe i symptomy grypopodobne. W USA i Kanadzie w 2022 roku odnotowano kilkadziesiąt przypadków zachorowań na WZW typu 1 – czyli żółtaczkę pokarmową. Wszystkiemu winne okazały się… truskawki, pochodzące z ekologicznych upraw.

Sprawą zajęły się odpowiednie służby, a FDA apelowała, aby nie spożywać owoców prosto z krzaka. Podejrzewano, że za rozprzestrzenieniem się wirusa stoi skażona woda do nawadniania uprawy. Inną możliwością było przeniesienie wirusa przez brudne ręce kogoś pracującego na polu truskawek. Takie rzeczy zdarzają się nie tylko w Ameryce, dlatego warto myć wszelkie owoce i warzywa przed zjedzeniem.

Beszamel - owoce mało znane

Bąblowica - choroba pasożytnicza, która może zabić

Bąblowica to choroba pasożytnicza, która może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonu pacjenta. Zwana jest „chorobą niemytych jagód”. Na Instagramie ratownika medycznego Jana Świtały, znanego pod Nickiem yanek43, można „podziwiać” rezonans magnetyczny mózgu pacjenta skarżącego się na uporczywe bóle głowy. To, co zwraca uwagę to dziwne struktury w mózgowiu.

Okazało się, że to… tasiemiec bąblowcowy. Ta historia zakończyła śmiercią chorego, który zapewne kiedyś w przeszłości nieświadomie spożył larwy bąblowicy. Zwykle zagnieżdżają się one w wątrobie lub płucach – tym razem jednak dotarły do mózgu. Objawy zależą od lokalizacji pasożyta. Rocznie w Polsce wykrywa się blisko 50 przypadków bąblowicy. Leczenie wymaga operacji, podczas której usuwane są torbiele z larwami.

Choroby brudnych rąk (i niemytych owoców)

Inne schorzenia, które może powodować kontakt z niemytymi owocami, to m.in. bakteryjne zapalenia jamy ustnej, w tym afty i opryszczki, czerwonka bakteryjna wywołana bakteriami przenoszonymi przez muchy, owsica, poliowirusy powodujące chorobę Heinego-Medina, rotawirusy, wirusowe i bakteryjne zatrucia pokarmowe, wirusowe zapalenie wątroby typu E (WZW E) i inne choroby pasożytnicze. 

Jak zatem umyć truskawki, żeby móc jeść je bez obaw? 5 minut w wodzie z dodatkiem octu, po czym kolejne 5 minut w wodzie z dodatkiem sody, powinno skutecznie zwalczyć zanieczyszczenia i pasożyty bytujące na tych pysznych owocach.