Jelita ci tego nie wybaczą. Te produkty omijaj szerokim łukiem

2023-09-21 15:41

Liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie. Niestety, ale co najmniej część z nich sami „hodujemy”. Złe nawyki żywieniowe i brak ruchu to przyczyna rozwoju niektórych rodzajów raka. Naukowcy sprawdzili, które produkty szczególnie szkodzą zdrowiu. W trosce o zdrowie jelit wyrzuć to ze swojego menu.

Jelita ci tego nie wybaczą. Te produkty omijaj szerokim łukiem
Autor: GettyImages Jelita ci tego nie wybaczą. Te produkty omijaj szerokim łukiem

Złe jedzenie może powodować raka, cukrzycę i otyłość

Jedzenie to „paliwo” naszych ciał i umysłów. Dzięki niemu czujemy się dobrze – lub, jedząc niewłaściwie, możemy czuć się coraz gorzej. Tylko zbilansowana dieta bogata w substancje odżywcze sprawia, że mamy energię do działania, właściwe samopoczucie, zdrowy sen, uregulowane wypróżnienia, a nawet lepszą pamięć i zdolności umysłowe.

Naukowcy przyjrzeli się szczególnie szkodliwym posiłkom. Przeczytaj tę „czarną listę”, aby wiedzieć, czego unikać w trosce o zdrowie jelit i całego organizmu.

Gęsina - dlaczego warto jeść mięso z gęsi

Wpływ jedzenia na mikrobiom

Badacze są zgodni: jedzenie wpływa na mikrobiom. Gastroenterolog Chris Damman z University of Washington w Seattle zwrócił uwagę, że bakterie, znajdujące się w jelitach, gwarantują nie tylko dobre trawienie, przyswajanie substancji odżywczych i właściwą odporność, ale też sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego i zachowaniu optymalnego stanu psychicznego. Zaburzenia w mikrobiomie mogą leżeć u podstaw obniżenia nastroju, a nawet stanów depresyjnych.

Najgorsze jedzenie, którego należy unikać

W czołówce zakazanych potraw specjalista umieścił gotowe ciasta i ciasteczka. Zwrócił uwagę na brak błonnika, przez co ich regularne spożycie może powodować m.in. zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, zwiększone prawdopodobieństwo nadwagi, a nawet otyłości. Zdrowe zamienniki to oczywiście świeże wypieki, bogate w błonnik. Najlepsze są produkty pełnoziarniste.

Kolejne jedzenie, które powinniśmy omijać szerokim łukiem, a po które często sięgamy, to mięsa przetworzone, które znajdujemy m.in. w daniach typu fast food. Każdy kolejny hot dog oznacza zwiększone ryzyko nowotworów jelit. Jest to jeden najgroźniejszych nowotworów, nie bez powodu nazywany „cichym zabójcą”.

Od lat rak jelit utrzymuje w czołówce najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Zdrowszą alternatywą zdaniem Chrisa Dammana jest białe mięso. Warto dodać, że coraz więcej osób ze względów zdrowotnych i etycznych skłania się też ku diecie roślinnej.

Gastroenterolog Chris Damman wskazał też na napoje, których spożycie może zmieniać mikrobiom na gorsze. To słodkie napoje, soki, napoje gazowane i napoje tzw. dietetyczne. Nie tylko psują mikrobiom, ale mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2. Oczywistą najzdrowszą alternatywą w tej sytuacji jest woda. Od czasu do czasu można pijać herbaty i kawy, najlepiej bez dodatków takich jak cukier czy śmietanka.