Keks - wartości odżywcze, kalorie

2020-12-15 11:53

Keks to ciasto biszkoptowe z bakaliami upieczone w prostokątnej, wąskiej formie. Keks cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym. Mimo że keks to ciasto z bakaliami, czyli suszonymi owocami i orzechami, nie jest on bogaty w witaminy i składniki mineralne. Sprawdź, czym różni się tradycyjny polski keks od tych produkowanych w innych krajach.

Keks - jak zrobić? Wartości odżywcze keksu
Autor: Thinkstockphotos.com Keks - jak zrobić? Wartości odżywcze keksu

Keks to ciasto biszkoptowe z dodatkiem posiekanych suszonych lub kandyzowanych owoców, orzechów i przypraw. Keks wywodzi się ze starożytnego Rzymu i był przygotowywany z zacieru jęczmiennego z dodatkiem granatu, orzeszków pinii i rodzynek.

W średniowieczu do zacieru dodawano również miód i przyprawy. Szybko dotarł również do Europy, jednak dodatki były uzależnione od dostępności składników w danym kraju. W Polsce tradycyjny keks ma kształt bochenka i wysoką zawartość kandyzowanych owoców, orzechów, rodzynek i fig, spożywany jest w okresie świątecznym.

Tak samo wygląda keks w Kanadzie i jest on dostępny w sprzedaży w okresie świątecznym. Również w Niemczech tradycyjny keks wypieka się na święta, jest on w kształcie bochenka z posypką z cukru pudru. Natomiast w Bułgarii i Australii keks jest w sprzedaży przez cały rok. Bułgarski keks składa się z mąki, masła, mleka, drożdży, jogurtu, jajek, kakao, orzechów włoskich i rodzynek.

Na Bahamach, kilka miesięcy wcześniej kandyzowane i suszone owoce, rodzynki oraz orzechy włoskie są moczone w rumie. Dodatkowo keks bezpośrednio po upieczeniu polewa się rumem. Zaś w Wielkiej Brytanii keks jest okrągły pokryty marcepanem i dekorowany liśćmi ostrokrzewu lub śnieżnymi ozdobami.

Spis treści

 1. Keks - czy jest zdrowy?
 2. Keks - przepis na keks
 3. Keks - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)

Keks - czy jest zdrowy?

Keks zawiera znaczne ilości tłuszczu, z przewagą kwasów tłuszczowych nasyconych i jednonienasyconych. W keksie, pomimo zawartości suszonych owoców suszonych i orzechów, znajdują się nieznaczne ilości witamin i składników mineralnych.

Jednak na tle innych witamin wyróżnia się zawartość witaminy A, witaminy E i witaminy D. Natomiast wśród składników mineralnych na uwagę zasługują miedź, fosfor i żelazo.

Keks jest produktem wysokokalorycznym, 100 g keksu dostarcza 385 kcal.

Keks nie jest produktem, który powinniśmy jadać codziennie, wybierajmy go od czasu do czasu i w małych ilościach. Nie zaleca się keksu osobom otyłym, ze względu na jego wysoką kaloryczność, cukrzykom i osobom z chorobami układu pokarmowego.

Czytaj też:

Keks - przepis na keks

Keks - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)

  Wartość kaloryczna - 385 kcal
  Białko - 6,5 g
  Tłuszcze - 17,5 g
  - Kwasy tłuszczowe nasycone - 7,08 g
  - Kwasy tłuszczowe  jednonienasycone - 7,45 g
  - Kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 1,91 g
  Cholesterol - 87,0 mg
  Węglowodany - 53,7 g
  Błonnik - 5,7 g
  Sacharoza - 15,5 g
  Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)
  Sód - 91 mg (6%)
  Potas - 337 mg (7%)
  Wapń - 103 mg (10%)
  Fosfor - 145 mg (21%)
  Magnez - 33 mg (8%)
  Żelazo - 1,6 mg (16%)
  Cynk - 0,77 mg (7%)
  Miedź - 0,19 mg (21%)
  Witaminy
  Witamina A - 163 µg (18%)
  Witamina E - 2,92 mg (29%)
  Witamina B1 - 0,07 mg (5%)
  Witamina B2 - 0,18 mg (14%)
  Niacyna - 0,63 mg (4%)
  Witamina B6 - 0,09 mg (7%)
  Witamina B12 - 0,27 µg (11%)
  Witamina C - 0,3 mg (0,3%)
  Witamina D - 0,8 µg (16%)

  Wartość odżywcza: baza danych Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych i potraw Instytutu Żywności i Żywienia, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2012

  KTÓRĄ POTRAWĄ WIGILIJNĄ JESTEŚ?

  Pytanie 1 z 8
  Która choinka podoba ci się najbardziej?
  O autorze
  Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
  Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.